خودروهای سیستم یکپارچه چه زمانی تحویل می شوند؟ • تصویر مجله زندگی

حدود 936 هزار نفر برای اولین دوره عرضه خودرو بدون مکانیسم قرعه کشی ثبت نام کردند. سهم ایران خودرو حدود 780 هزار، سهم شرکت خودروسازی سایپا حدود 32 هزار و سهم سایر خودروسازان (خودروهای شخصی) حدود 124 هزار نفر بوده است. این در حالی است که در طرح دوم فروش سکوت خط سیستم یکپارچه، فاز دوم طرح (انتخاب خودرو توسط متقاضیان) هنوز به نیمه نرسیده است که شاهد ثبت نام حدود 895 هزار متقاضی هستیم. تعداد متقاضیان تا آخرین روز ثبت نام در 19 خرداد ماه سال جاری افزایش می یابد و پیش بینی می شود از رکورد نوبت اول فراتر رود.

درست است که تصمیم ساز خودرو امکان انتخاب پنج خودرو برای هر نامزد را به ترتیب اولویت پیش بینی کرده است، اما با توجه به تعداد کم خودروسازان شرکت کننده و کم بودن تعداد محصولات ارائه شده نسبت به دور اول، این امکان وجود دارد. احتمالاً خودروهای دیگری برای تحویل سال آینده انتخاب خواهند شد.

این مسئول در مورد دلایل ایجاد سکوت کرده است اختلال در سیستم یکپارچه وی در روزهای گذشته گفت: از آنجایی که هر کاندیدا می تواند 5 اولویت خودرویی را انتخاب کند، باعث می شود زمان بیشتری را در سامانه سپری کند که این امر موجب اختلال در نظام می شود.

مدیر سامانه یکپارچه خودرو گفت: تحقیقات نشان می دهد تا کنون بیش از یک میلیون نفر توانسته اند 5 خودروی ترجیحی خود را در سامانه یکپارچه فروش خودرو انتخاب کنند.

مهدی تقدسی در ادامه با بیان اینکه آمارها نشان می دهد در هر دقیقه حدود 250 نفر فرصت حضور در سامانه یکپارچه را دارند، گفت: پنج اولویت خودرویی خودت عمل کن

تحویل خودرو

داوطلبان شرکت کننده در دور جدید فروش خودرو با مکانیزم نوبت دهی در مرحله انتخاب خودرو هستند. آنها می توانند خودروی مورد نظر خود را تا 10 ژوئن امسال انتخاب کنند. در دور دوم فروش خودروهای صمت سامانه یکپارچه سایپا، کرمان موتور، مدیران خودرو و فردا موتور حضور دارند.

اطلاعات منتشر شده از اولین دور پیش فروش خودروهای صمت نشان می دهد که تنها تحویل برخی از محصولات ایران خودرو به سال آینده موکول شده و سایر خودروسازان متعهد شده اند محصولات فروخته شده را در سال جاری به مدعیان تحویل دهند.

البته مسئولان نظام یکپارچه در یکی از اطلاعیه های خود این سوال را به گوش کاندیداها رساندند. تاریخ تحویل خودرو سال آینده به شاکی اعلام شد، مشتریان هیچ بهانه ای برای نارضایتی ندارند.مجله ازدواج

با توجه به آمار منتشر شده از تعداد متقاضیان در دور دوم فروش خودرو با مکانیزم بدون قرعه کشی، به نظر می رسد عرضه خودروهای پشت پنجره ای بیشتر شود. سیستم یکپارچه تامین خودرو داخلی به سال آینده موکول شود.