خبرهای خوب رسانه های آمریکایی درباره احیای برجام • مجله ازدواج

معاون سیاست خارجی وزیر امور خارجه و معاون سیاست خارجی اتحادیه اروپا در خصوص مذاکرات لغو تحریم ها بحث و تبادل نظر کردند.

متیو میلر، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا روز سه‌شنبه به وقت محلی در واشنگتن در پاسخ به سوالی مبنی بر بلوکه شدن وجوه از سوی ایران در کره جنوبی و اینکه آیا آزادسازی این وجوه به سرنوشت مذاکرات هسته‌ای با تهران مرتبط است یا خیر؟ و آنچه ایران باید انجام دهد. انجام دهید ؟ وی گفت: اطلاعات جدیدی در این زمینه ندارم اما باید بگویم که همچنان برای آزادی زندانیان آمریکایی در ایران تلاش می کنیم.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در عین حال بار دیگر گفت: ما همچنان معتقدیم که دیپلماسی بهترین راه برای اطمینان از دستیابی ایران به سلاح هسته ای است.

حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در سفر دوره ای خود به کشورهای حوزه خلیج فارس از کشورهای قطر، عمان، کویت و امارات دیدن کرد.مجله ازدواج

علی باقری همچنین اعلام کرد: دیداری جدی و سازنده با انریکه مورا معاون سیاست خارجی اتحادیه اروپا در دوحه داشتم. ما در مورد طیف وسیعی از موضوعات از جمله مذاکرات بر سر لغو تحریم ها گفتگو و تبادل نظر کردیم.

این شبکه تلویزیونی آمریکایی به نقل از یک منبع دیپلماتیک ناشناس نوشت: مذاکرات روز چهارشنبه ایران و اتحادیه اروپا بر موضوعات کلیدی از جمله سطوح غنی سازی هسته ای و همکاری ایران با آژانس بین المللی انرژی اتمی متمرکز بود.

پیش از این انریکه مورا، معاون سیاست خارجی اتحادیه اروپا از گفتگوی فشرده دو روزه خود با علی باقری معاون سیاسی وزیر امور خارجه ایران در دوحه خبر داد و گفت: گفت‌وگو درباره طیف وسیعی از موضوعات دوجانبه، منطقه‌ای و بین‌المللی است. از جمله مسیرهای موجود قبل از مذاکرات برجام و راهبردهای مرتبط با منطقه خلیج فارس مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

شبکه خبری آمریکایی سی ان ان نوشت که به نظر می رسد یک حرکت رو به جلو برای تقویت مجدد مذاکرات بر سر برنامه رو به رشد هسته ای ایران ایجاد شده است.
به گزارش تصویر زندگی به نقل از ایرنا، شبکه خبری آمریکایی CNN به نقل از یک منبع دیپلماتیک گزارش داد: به نظر می رسد گفتگوی دو روزه انریکه مورا، دیپلمات اتحادیه اروپا و علی باقری کنی در دوحه، مذاکره کننده ارشد هسته ای ایران به تحولاتی منجر شده است که نتایج مثبت بسیاری را در پی داشته است.

سی ان ان به نقل از این منبع افزود: به نظر می رسد مذاکرات دو روزه در دوحه بین انریکه مورا، دیپلمات اتحادیه اروپا و علی باقری کنی، مذاکره کننده ارشد هسته ای ایران، منجر به تحولات مثبتی شده است. تنش مثبت بود

این منبع ادامه می دهد: ایرانی ها با اروپایی ها و غیر مستقیم با آمریکایی ها صحبت کردند. این مذاکرات با حمایت قطری ها منجر به تحولات مثبت در بسیاری از مسائل مربوط به دو طرف شده و حرکتی رو به جلو در رابطه با برجام و موضوع زندانیان ایجاد کرده است.

امتناع آمریکا از اظهار نظر درباره روند مذاکرات