حداقل دستمزد کارگران در سال 1402 چقدر خواهد بود • مجله ازدواج

وی بیان می کند: امیدواریم روندی در شورای عالی کار انجام شود که حداقل بتوان رقم 10 میلیون تومان را تعیین کرد.

یک کارشناس بازار کار می گوید: پیش بینی من این است که سال 1402 با توجه به شرایط تورمی در اقتصاد کشور، سال سختی خواهد بود و به همین دلیل باید تلاش کنیم تا دستمزدها را به اندازه کافی افزایش دهیم، زیرا هیچ وسیله دیگری برای حمایت از دستمزد وجود ندارد. گروه های کسب درآمد در کشور
مریم فخری: بر اساس مصوبات روز گذشته کمیسیون تلفیق مجلس، حداقل دستمزد سال بعد 7 میلیون و 920 هزار تومان تعیین شد; مبلغی که حتی برای سربازان متاهل نیز پرداخت خواهد شد.

میزان افزایش حقوق در سال 1402

در عین حال حقوق بازنشستگان، کارمندان و بیمه شدگان صندوق بازنشستگی کشوری و لشکری ​​و سایر صندوق های بازنشستگی مرتبط با دستگاه های اجرایی نیز از آخرین مصوبه مزد سال 1401 مانند مزد بگیران 20 درصد رشد خواهند داشت.

حداقل دستمزد کارگران در سال 1402 چقدر است؟

وی تاکید می کند: البته این رقم کم است و قبلا هم گفتم که حداقل برای حقوق بگیران و حداقل درآمدها باید 10 میلیون تومان تعیین شود. باید در شورای عالی کار حداقل کارگران و کارگران حداقلی سازمان تامین اجتماعی با مذاکره با دولت به این رقم 10 میلیون تومان برسیم.

وی می افزاید: آنچه رئیس کمیسیون تلفیق بودجه مجلس اعلام کرده این است که حداقل دستمزد به 7 میلیون و 900 هزار تومان و افزایش سایر سطوح حقوق کارمندان و مستمری بگیران نیز 20 درصد بوده است.

وی می افزاید: به هر حال فکر می کنم اتفاقاتی که در کمیسیون تلفیق در خصوص دستمزدها و همچنین تعیین میزان حداقل دستمزد رخ داد، ظاهراً با توافق کامل دولت و نمایندگان مجلس انجام شده است. این نیز در محدوده تخصیص بودجه. بر این اساس می توان مبنای محکم و دقیقی برای رویکرد دولت در شورای عالی کار در خصوص دستمزد کارگران دانست.

حاج اسماعیلی اضافه می کند: این عدد قطعا کم است و باید بتوانیم حداقل دستمزد را با توجه به خط فقر، شرایط اقتصادی کشور و نرخ تورم که باز هم تاکید می کنم 10 میلیون تومان است، تعریف کنیم.

به گفته رحیم زارع، سخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه بودجه، 7 میلیون و 920 هزار تومان حداقل دستمزد سال آینده خواهد بود. به این ترتیب براساس مصوبه کمیسیون تلفیق، حقوق گروه های مختلف حقوقی در سال آینده نسبت به سال 1401 20 درصد افزایش می یابد.

حاج اسماعیلی تاکید می کند: این رقمی نیست که نیاز به مذاکره خاصی داشته باشد و با توجه به شرایط تورمی و خط فقر، نمایندگان کارگری در شورای عالی کار باید تلاش کنند تا ارقام بالاتری با نرخ تورم کارگران و سایر مستمری بگیران را به صورت آنلاین دریافت کنند. کشورهای دیگر. سطوح

این کارشناس بازار کار ادامه می دهد: شاهد بودیم که رقم بالای 41.42 درصد بر اساس حداقلی که در کمیسیون تلفیق و دولت بر اساس موافقت کمیسیون تصویب شد تعیین شد. این بدان معناست که کارگران باید بدانند که افزایش حداقل دستمزد در سال جاری بیش از 44.45 درصد خواهد بود.

حاج اسماعیلی تصریح می کند: رقم بیش از 42.43 درصد برای حداقل دستمزد تعیین شد. یعنی مبلغ 7 میلیون و 900 هزار تومانی که دولت برای کارمندان اعلام کرده برای کارگران نیز پذیرفته شده است.

حداقل دستمزد باید 10 میلیون تومان باشد

بر اساس اعلام آن، بر اساس این مصوبه، حداقل حکم استخدامی 1402 برای کارکنان معادل 1.2 برابر حداقل حکم استخدامی 1401 کارمند موضوع بند 1 بند الف تبصره 12 قانون دارایی 1401 با اعمال می باشد. از این امتیازات به استثنای قانون اصلاح قانون دارایی 1401 با اصلاح حقوق کارمندان و بازنشستگان کشوری و لشکری ​​خواهد بود.

رویکرد دولت در شورای عالی کار در خصوص دستمزد چگونه خواهد بود؟ پیش بینی یک کارشناس درباره تعداد احتمالی حقوق کارگران/چراغ سبز دولت برای افزایش 40 درصدی حداقل دستمزد؟

وی خاطرنشان می کند: پیش بینی من این است که سال 1402 با توجه به شرایط تورمی در اقتصاد کشور، سال سختی خواهد بود و به همین دلیل باید تلاش کنیم تا دستمزدها را به اندازه کافی افزایش دهیم، زیرا هیچ راه دیگری برای حمایت از گروه های کارمندی در کشور وجود ندارد. .مجله ازدواج

این کارشناس بازار کار می گوید: این نشان می دهد که اکنون در شورای عالی کار برای مذاکره و مذاکره درباره دستمزد کارگران و بازنشستگان هستیم. امنیت اجتماعی ما در کمیسیون وحدت مجلس یک پایگاه داریم که فراتر از آن باید به دنبال افزایش حقوق کارگران باشیم و با دولت مذاکره کنیم.

در همین رابطه حمید حاج اسماعیلی کارشناس بازار کار در گفت و گو با خبرگزاری خبرآنلاین گفت: چراغ سبز دولت برای افزایش 40 درصدی حداقل دستمزد و افزایش 25 درصدی سایر سطوح نهایی است.

این کارشناس بازار کار خاطرنشان می کند: از سوی دیگر، فکر می کنم با توجه به افزایش 20 درصدی دولت برای همه شاغلان و مستمری بگیران، 25 درصد برای مستمری بگیران و سایر کارگران نیز قطعی باشد.