جلوگیری از افتادگی پوست صورت پس از کاهش وزن و لاغری • تصویر از مجله زندگی

افتادگی پوست صورت بعد از کاهش وزن

گزارش اخبار پزشکی و بهداشتی وی به نقل از همشهری آنلاین نوشت؛ دکتر محمد هاشمی، متخصص تغذیه و رژیم درمانی به شما می گوید که در دوره کاهش وزن چه کاری انجام دهید تا پوست خود آسیبی نبیند.

  1. افتادگی و چروک شدن پوست یکی از عوارض کاهش وزن است، به خصوص کاهش وزن که به سرعت و در مدت زمان کوتاهی اتفاق می افتد. انواع مختلفی از سلول ها در لایه های مختلف پوست وجود دارد. سلول های قسمت بیرونی پوست به طور مداوم در حال تخریب هستند، اما سلول های جدید زیر پوست جایگزین می شوند. سلول های لایه های داخلی و عمیق تر پوست به طور طبیعی انعطاف پذیرتر هستند. در هنگام کاهش وزن، لایه های نرم بیشترین آسیب را می بینند. چربی این لایه ها به دلیل کاهش وزن از بین می رود و انعطاف پذیری آنها به طور کامل حفظ نمی شود. از سوی دیگر، امکان کافی برای تلاش برای انطباق وجود ندارد. به همین دلیل است که پس از رژیم های کاهش وزن شدید، پوست شل و افتاده به نظر می رسد. البته علاوه بر کاهش وزن، عوامل دیگری نیز در کاهش سازگاری پوست موثر است که از جمله آنها می توان به سوء تغذیه، استعمال دخانیات، افزایش سن، قرار گرفتن طولانی مدت در معرض آفتاب و کم آبی بدن اشاره کرد.
  2. نکته مهم این است که با افزایش سن، پوست خاصیت ارتجاعی خود را از دست می دهد. به همین دلیل بهتر است در جوانی به وزن ایده آل خود برسید و از شر اضافه وزن خلاص شوید. در این صورت شانس بیشتری برای بازگرداندن پوست به حالت اولیه خواهید داشت.
  3. پرهیز از رژیم یویو یا به عبارتی کاهش وزن و متعاقب آن افزایش وزن نیز در کاهش عوارض افتادگی پوست موثر است.
  4. از آنجایی که روند سفت شدن پوست کند و کند است، روند کاهش وزن نیز باید تدریجی باشد. در واقع، کاهش وزن مناسب زمانی اتفاق می افتد که تغییرات اساسی در سبک زندگی و عادات غذایی روزانه خود ایجاد کنید. البته اجرای این تغییرات زمان بر است، اما از افتادن در دام رژیم یویو جلوگیری می کند و احتمال شل شدن و افتادگی پوست شما را کاهش می دهد، بنابراین توصیه می شود برای مدت کوتاهی از رژیم های سخت پرهیز کنید. زمان و تمرکز بر کاهش وزن برای حداکثر تمرکز یک پوند در هفته.
  5. توصیه می شود در حین رعایت رژیم غذایی از یک برنامه ورزشی پیروی کنید. ورزش نه تنها به کاهش وزن سریعتر کمک می کند، بلکه پوست شما را زیباتر می کند. ورزش های هوازی مانند دویدن، شنا، دوچرخه سواری و استفاده از وزنه های سبک نیز می توانند از افتادگی پوست پس از کاهش وزن جلوگیری کنند. عضله سازی با تمرینات قدرتی باعث عضله سازی زیر پوست می شود و از افتادگی پوست جلوگیری می کند.
  6. پوست هیدراته شده یکی از نشانه های مهم سلامت این اندام است، بنابراین بهتر است همیشه یک بطری آب همراه خود داشته باشید. حداقل دو لیتر آب در روز بنوشید و همچنین از نوشیدنی های ناسالم خودداری کنید. نوشیدنی هایی مانند قهوه، چای و نوشابه ها به دلیل داشتن کافئین باعث افزایش ادرار و متعاقباً از دست دادن بیشتر آب بدن می شوند. همچنین روزانه از مرطوب کننده ها استفاده کنید و به یاد داشته باشید که خواب کافی نیز در این مورد بسیار موثر است.
  7. الاستین و کلاژن دو ماده ضروری برای خاصیت ارتجاعی پوست هستند. یک رژیم غذایی خوب با پروتئین کافی نقش مهمی در حفظ خاصیت ارتجاعی پوست دارد. کلاژن یکی از فراوان ترین پروتئین ها در بدن است. اگر پروتئین موجود در رژیم غذایی روزانه کافی نباشد، کلاژن از بین می رود و پوست شل و چروکیده به نظر می رسد. رژیم غذایی مناسب با منابع پروتئینی مانند پنیر، شیر، لوبیا، آجیل و ماهی حاوی کلاژن و الاستین در حفظ سلامت پوست موثر خواهد بود.
  8. مصرف آنتی اکسیدان ها و ویتامین ها را برای سفت شدن پوست فراموش نکنید. در طول دوره کاهش وزن از مکمل های مولتی ویتامین و مواد معدنی استفاده کنید تا تمام مواد مغذی به اندازه کافی به بدن شما برسد. ویتامین های E، A، K، C و ویتامین های B از مواد مغذی مهم برای سلامت پوست هستند.
  9. مصرف جوانه به حفظ سلامت پوست در طول دوره کاهش وزن کمک می کند. در فرآیند جوانه زنی میزان ویتامین ها و پروتئین ها افزایش می یابد و کربوهیدرات ها و انرژی موجود در آن کاهش می یابد. علاوه بر این، در طی فرآیند جوانه زنی، تغییرات زیادی در داخل بذرها ایجاد می شود که بسیار مفید بوده و مواد مغذی موجود در آنها را غنی می کند. دانه های جوانه زده حاوی مواد مغذی مانند ویتامین های B6، B12، ویتامین C، ویتامین E و ماده معدنی سلنیوم هستند. سلنیوم یک آنتی اکسیدان بسیار مهم است که نقش مهمی در پیشگیری از سرطان دارد. علاوه بر این، منیزیم موجود در جوانه ها به عملکرد صحیح ماهیچه ها کمک می کند.مجله ازدواج

هیچ رژیم اصولی کاهش وزن در دنیا وجود ندارد که روی پوست شما تأثیر منفی بگذارد. متأسفانه، مشکل از زمانی شروع می شود که برخی افراد به تنهایی رژیم می گیرند یا رژیم غذایی تعیین شده برای آنها را به درستی رعایت نمی کنند. این اتفاق می افتد که پس از مدتی باید به دنبال راه حلی برای پوست شل و افتاده خود باشند.