جزئیات طرح کارت به کارت سهمیه گاز • مجله ازدواج

بر اساس این گزارش، اجرای آزمایشی این طرح فرصت مناسبی برای شناسایی و رفع مشکلات احتمالی این طرح است که در اکثر کشورهای جهان اجرا شده و مزایای خوبی نیز داشته است، اما بدیهی است که تامین تجهیزات لازم برای جلوگیری از کلاهبرداری و مشکلات امنیتی برای دارندگان کارت بانکی یکی از ضروریاتی است که مسئولان امیدوارند در تعامل با مسئولان و کارمندان کشور به نتایج مطلوبی در این زمینه دست یابند.مجله ازدواج

وی درباره برآورد هزینه های اجرای این طرح و تامین سخت افزارهای موجود و یا حذف کارت های سوخت گفت: برآورد دقیقی در این زمینه وجود ندارد اما باید امنیت مالی و اطمینان کاربران برای استفاده از کارت های بانکی خود در این راه کاملا تامین شود. این طرح با نتیجه مطلوب همراه است.

وضعیت مصرف کارت سوخت در جایگاه ها

رئیسی فرد ادامه داد: بر اساس اطلاعات اعلام شده قرار بر این است که این طرح ابتدا به صورت آزمایشی در کشور اجرا شود و سپس به سایر نقاط و استان ها تعمیم یابد، اما پیش از آن بخش خصوصی طرحی را برای اجرای این طرح مورد توجه قرار گرفت. نتیجه نداد و این بار دولت بدون مشورت با بخش خصوصی طرحی را اجرا کرد.

نواز سخنگوی انجمن جایگاه های خدمات کشور نیز در این طرح معتقد است: مشکلات نسبت به ابتدای طرح بسیار کمتر است، زیرا اطلاعات به طور کامل ابلاغ نشده و اجرای شیب نیز کند شده است. نسبت به آغاز که سرعت بیشتری داشت، زیرا مردم در ابتدا استقبالی از این طرح نداشتند، اما اکنون وضعیت بهتر شده و آمار استفاده از کارت سوخت شخصی برای استفاده از سهم گاز رایگان در حال افزایش است، بنابراین مهمترین مشکل تاخیر در صدور است. کارت سوخت یا مشکل در تحویل آنها که به دلایل مختلف به وجود می آید.

برخی از فعالان پمپ بنزین معتقدند زیرساخت های موجود در کشور برای بهره برداری از این انتقال سهمیه سوخت برای کارت های بانکی به طور کامل در دسترس نیست و اجرای این طرح با مشکل مواجه خواهد شد، زیرا چیپ های موجود در پمپ بنزین ها قابلیت پشتیبانی از عملیات سوخت رسانی و نظارت بر سهمیه بندی و سوخت و اقدامات اجرایی و مالی لازم در این زمینه را ندارند. علاوه بر این طی چند ماه گذشته چندین میلیون کارت سوخت المثنی یا جدید صادر شده که هر کدام 100 هزار تومان برای مردم هزینه دارد و با این روند نه تنها این دسته از مردم، بلکه شرکت های صادرکننده کارت یا واردات نیز ناراضی هستند. تراشه نیز آسیب خواهد دید.

یک طرح خوب با اجرای ضعیف

نواز ادامه داد: کارت سوخت جز نمایش یک عدد (سهمیه سوخت باقیمانده) نقشی ندارد و وقتی صحبت از حذف کارت سوخت می شود به این معنی است که شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی از کارت های بانکی که در دست مردم است استفاده می کند. که یارانه است و می تواند سهمیه را مدیریت کند اما نیازی به استفاده از دو کارت متفاوت نیست، در این زمینه از نظر فنی امکان توزیع سوخت با کارت بانکی در جایگاه ها وجود دارد، همچنین جلساتی با بانک مرکزی داشتیم. الان تاکسی اینترنتی داریم با کارت بانکی سهمیه می گیرند.

در هر سکوی پمپ بنزین چند کارت سوخت وجود دارد؟

بر اساس اطلاعات اعلام شده مقرر شد سامانه کارت گاز ابتدا به صورت آزمایشی در کشور اجرا شود و سپس به سایر نقاط و استان ها نیز تعمیم یابد، اما پیش از آن بخش خصوصی برنامه گسترده ای را برای این سامانه ارائه کرده بود. اجرای این رژیم که به آن توجه داشت این اتفاق نیفتاد و این بار دولت بدون مشورت با بخش خصوصی طرحی را اجرا کرد.
«آرمان ملی آنلاین» نوشت: اجرای طرح آزمایشی انتقال سهمیه کارت سوخت کارت های بانکی که دیروز اعلام شد شبهات بسیاری را برانگیخت. پس از آن است که موافقان این طرح امکان حذف هزینه های صدور کارت سوخت را به دلیل نیاز به واردات تجهیزات و همچنین هزینه تا سقف 100 هزار تومان برای هر متقاضی کارت سوخت در نظر می گیرند تا برای مدت طولانی فعالان بخش خصوصی فرآورده‌های نفتی و جایگاه‌داران نیز بر اجرای آن اصرار داشتند، اما ابهاماتی وجود دارد که آیا زیرساخت‌های موجود نظام بانکی و جایگاه‌ها اجازه اجرای چنین طرحی را می‌دهد یا خیر.

وی درباره زیرساخت های مورد نیاز پمپ بنزین ها برای تخصیص سهمیه سوخت با کارت بانکی بیان کرد: هدف از ایجاد سامانه هوشمند سوخت از ابتدا این بود که برای هر خودرو سوخت در قالب یارانه یا سهمیه یارانه ای تخصیص یابد، اما لازم است با فناوری های امروزی چگونه باید تخصیص سوخت را تغییر داد به طوری که در ماه های اخیر چندین میلیون کارت سوخت یا اخبار تکراری صادر شد که هر کدام 100 هزار تومان برای مردم هزینه داشت.

رئیس سامانه هوشمند سوخت درباره بازه زمانی اجرای این طرح گفت: برای اجرای این طرح تا یک ماه دیگر ایستگاه آزمایشی در تهران برگزار می‌شود و مقدمات از جمله زمان‌بندی فراهم شده است که مستلزم اتصال دستگاه‌های دیگر است. . که می خواهیم در این طرح اجرا کنیم. وصل شویم مثل پلیس راهنمایی و رانندگی که در حال حاضر به شرکت توسعه تحقیقات ناجی منتقل شده و باید از طریق آن اطلاعات دریافت شود.

وی افزود: در پمپ بنزین های سراسر کشور سخت افزار مناسبی برای استفاده از کارت های بانکی به عنوان کارت سوخت و برای این منظور وجود ندارد و تراشه های موجود در جایگاه ها علاوه بر زیرساخت های موجود، از این نظر با کارت های بانکی سازگاری ندارند. ، امکان انتقال اطلاعات بین سیستم بانکی وجود دارد. و نهاد سوخت رسانی ذیربط مسئولیتی در قبال اجرای این طرح ندارد.

ناصر رئیسی فرد، رئیس انجمن صنفی کارفرمایی شرکت های زنجیره تامین و توزیع فرآورده های نفتی کشور در این خصوص به آرمان ملی گفت: اجرای طرح با ابزارهای تعریف شده برای عملیاتی شدن آن به گونه ای است که ممکن است برای صحبت در مورد آن کمی زود است، اما اجرای چنین طرحی سال گذشته از سوی بخش خصوصی به دولت اعلام شد، زیرا انتقال سهمیه سوخت بر روی کارت بانکی رویکردی است که در اکثریت قریب به اتفاق کشورهای جهان اجرا می شود. کشورهای جهان، اما ما زیرساخت مناسبی برای اجرای کامل این فرآیند نداریم.

طرح نقشه گاز کارت به کارت

وی معتقد است: برای اجرای این طرح، پایانه‌های فروش باید به تجهیزات مناسب برای استفاده در پمپ بنزین‌ها مجهز شوند و یا راهکاری برای کارت سوخت در سراسر کشور با اعمال اصلاحات مناسب برای استفاده در پمپ بنزین‌ها به‌عنوان کارت‌های بانکی ارائه شود. قابلیت نمایش سهمیه سوخت و میزان استفاده آنها نیست و پمپ های موجود در ایستگاه ها قادر به انجام این کار نیستند.

صادقی مدیرعامل سامانه هوشمند سوخت در پاسخ به تعداد کارت های سوخت در هر جایگاه گفت: در طرح ساماندهی کارت مدار عرضه براساس قانونی که در سال جاری تصویب شد، پیش بینی می شود 90 درصد مردم از کارت های خود استفاده کنند. کارت سوخت تا پایان شهریورماه سال جاری و جایگاه ها ادامه دارد کارت سوخت دارند اما بسته به میزان فروش کارت سوخت در اختیارشان قرار می گیرد. علاوه بر این، یک کارت رایگان برای هر ایستگاه در ایستگاه‌های کم‌فروش در دسترس است و در ایستگاه‌های فروش بالاتر، چهار کارت برای دو سکو تولید می‌شود که یکی در اختیار دارنده جایگاه و بقیه متعلق به خود مناطق است، به طوری که اگر مقدار سقف کارت رایگان ایستگاه تمام می شود، بخش ها می توانند کارت را به آنها پس دهند.

زمان اجرای سیستم کارت سوخت فرا رسیده است

عدم پشتیبانی از تجهیزات پمپ بنزین برای کارت های بانکی