جزئیات تاثیر معدل در کنکور 1402 و سوابق تحصیلی داوطلبان • تصویر از مجله زندگی

رئیس سازمان سنجش افزود: متقاضی که امسال قصد پذیرش در دانشگاه را دارد باید سوابق تحصیلی خود را آماده داشته باشد.

تاثیر 60 درصد سوابق تحصیلی در کنکور از سال 1405

وی افزود: از آنجایی که در سال 1405 باید برای سال دهم کارنامه مدرسه داشته باشیم، بنابراین سابقه تحصیلی در سال 1405 در سال های دهم، یازدهم و دوازدهم 60 درصد قطعی است.

وی با اشاره به اقتصاد پیرامون کنکور گفت: یکی از اهداف این مصوبه ایجاد عدالت آموزشی بیشتر بود. اما برخی افراد این مشکل را به شکل دیگری بیان کردند. نکته دیگر اینکه در سال دو آزمون برگزار می شود اما پذیرش فقط یک بار انجام می شود. دانش آموزان یک نمره کل برای پذیرش کالج دارند که از دو بخش تشکیل شده است.

تاثیر معدل در کنکور 1402

تأثیر سوابق تحصیلی در کنکور 1402

معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش اعلام کرد: خرداد ماه سال 1403 تمامی دانش آموزان پایه های دهم، یازدهم و دوازدهم امتحان نهایی خود را خواهند داشت.
محمدمهدی کاظمی معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش در یک برنامه تلویزیونی گفت: خرداد ماه سال 1403 تمامی دانش آموزان پایه های دهم، یازدهم و دوازدهم امتحانات نهایی خود را خواهند داشت.

وی افزود: نمره کل است که باعث می شود متقاضیان در دانشگاه پذیرفته شوند. مدرک تحصیلی ممکن است بازگردانده شده باشد یا نباشد، سازمان سنجش رتبه قبولی داوطلب را هنگام برگزاری دو آزمون در نظر می گیرد.

رئیس سازمان سنجش ادامه داد: معدل دوازدهم داوطلبان کنکور برای پذیرش در دانشگاه اعلام می شود و سازمان سنجش نمره خام داوطلب را اعلام می کند. آزمون سراسری 40 درصد یا 60 درصد نمره کل را به خود اختصاص می دهد و فارغ التحصیلی بعداً 40 تا 60 درصد اضافه می کند.

رئیس سازمان سنجش ادامه داد: به احتمال زیاد از سال های آینده 3 بار در سال کنکور برگزار می شود که به نفع داوطلبان خواهد بود. در صورتی که داوطلبان کنکور نتوانند مطالعه کتب را در زمان آزمون به پایان برسانند، می توانند در مرحله دوم کنکور تیرماه 1402 و مرحله اول کنکور که در تاریخ 96/9/91 برگزار می شود، شرکت کنند. روز به عنوان آزمون ورودی آزمایشی برای آنها در نظر گرفته می شود.مجله ازدواج

معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش افزود: در این مصوبه ابهاماتی وجود داشت و شورای عالی انقلاب فرهنگی در جلسات 855 و 863 مجدداً این مصوبه را بازنگری و تغییراتی در آن ایجاد کرد و ابلاغیه قبل از شروع سال تحصیلی در شهریور ساخته شد.

کاظمی گفت: یک پیش دانشگاهی از سال 1392 لغو شد، در این سال ها بحث حذف کنکور مطرح شد و در قانون شورای اسلامی بر لغو کنکور و پذیرش از طریق سوابق تحصیلی تاکید شده است. و قانون ارزیابی و قبولی در کنکور را پیش بینی کرده است. قانون در این سال ها با هدف ایجاد عدالت بیشتر و همچنین کاهش استرس و اثرات منفی کنکور بر نظام آموزشی دستخوش تبصره ها و اصلاحاتی شده است.

وی افزود: آزمون سراسری برگزار می شود و نمره وی به مدت دو سال حفظ و معتبر است. مرحله دوم امتحان 1402 در تیر ماه 1402 برگزار می شود و نمره آن به مدت دو سال اعتبار دارد.

وی در خصوص مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: این مصوبه مربوط به سال 1400 است که توسط روزنامه ها و رسانه ها ابلاغ و منتشر شده است. البته ابهاماتی هم وجود داشت، مثلاً اگر دانشجویی در بین سوابق تحصیلی خود عنوان درسی نداشت، طبیعتاً هیچ یک از سوابق تحصیلی برای او در نظر گرفته نمی شد. یا اینکه حتما سوابق مدرسه مربوطه وجود داشته است.

وی با بیان اینکه واقعیت این است که روش ارزشیابی به هر نحوی که انجام شود نظام آموزش و پرورش را هدایت می کند، گفت: با توجه به اینکه روش سنجش تستی است طبیعتاً این روش نظام آموزشی را به همین سمت خواهد کشید و ما ببینید در سال های اخیر نتایج بحث تست وارد دبستان شده و از طرفی قرار است تلاش سه ساله دانش آموزان در یک آزمون سه تا چهار ساعته مورد ارزیابی قرار گیرد. به طور طبیعی بحث استرس و آینده یک فرد و یک دانش آموز است.

کاظمی گفت: با همه این جوانب، شورای عالی انقلاب فرهنگی بر اساس برنامه جامع علمی کشور تصمیم گرفته است که در کنکور سراسری شرکت کند و زمینه را برای توجه بیشتر به محتوای برنامه درسی در نظام آموزشی کشور فراهم کند. مصوب شد که تاثیر کنکور تا سه سال آینده حداکثر به 40 درصد برسد و سوابق تحصیلی برای ورود به مراکز آموزش عالی در نظر گرفته شود.

وی بیان کرد: اگر آزمون در سال 10 بار برگزار شود مشکلی برای پذیرش داوطلبان ایجاد نمی کند.

معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش کارنامه تحصیلی سال 1402 را 40 درصد قطعی دانست و گفت: نکته مهم این مصوبه نسبت به مصوبه قبلی مجلس شورا این است که تاثیر مثبت داشته ایم. در گذشته و فقط در کلاس دوازدهم بود، اما اکنون 40 درصد قطعی است. برای امتحان 1403 این تاثیر 50% قطعی است و برای پایه 12. برای سال 1404 سوابق تحصیلی پایه یازدهم ایجاد می شود و سوابق پایه یازدهم و دوازدهم 60 درصد موثر است.

برای عباس ادامه می دهد: پس از کنکور 1402 که در تیر برگزار می شود، داوطلب انتخاب رشته می کند سوابق مدرسه 40% و تست 60% موثر است نتایج امتحان در شهریور ماه اعلام خواهند شد.

رئیس سازمان سنجش جزئیات کنکور 1402 که در دو مرحله دی و تیر برگزار شد را تشریح کرد. کنکور سراسری 1402 وی گفت: مرحله اول کنکور سراسری سال آینده آذرماه امسال برگزار می شود و با معدل داوطلب پیوندی ندارد.

کاظمی ادامه داد: این دو بخش شامل کنکور سراسری ویژه رشته های تخصصی و همچنین سوابق تحصیلی است که هم در آزمون تخصصی و هم در سوابق تحصیلی نمرات متوازن است. سوابق تحصیلی مجموع دروس امتحانات نهایی است که به صورت هماهنگ در سطح کشور تنظیم می شود.


کنکور 1402 دو مرحله ای