تعرفه جدید آموزش رانندگی در سال 1401 • تصویر از مجله زندگی

مربیان رانندگی باید متاهل و دارای مدرک لیسانس باشند

حقیقی در پاسخ به سوالی درباره وضعیت بیمه ای مربیان رانندگی خاطرنشان کرد: در حال حاضر دو گروه از مربیان در مدارس فعالیت می کنند. معلمانی که ماشینشان مال مدرسه است کارمند تعریف می شوند و بیمه می شوند اما معلمانی که با ماشین شخصی خود کار می کنند طبق قانون باید از بیمه خودشان استفاده کنند که به دلیل حقوق پایین آنها ساعتی ۲۸ هزار تومان است. آنها معمولاً توان پرداخت آن را ندارندمجله ازدواج

رئیس اتحادیه آموزشگاه های رانندگی شهر تهران از تعیین نرخ آموزش رانندگی ساعتی 86 هزار تومان در سال جاری خبر داد و گفت: مربیان رانندگی طبق مقررات دولتی از امسال باید دارای مدرک لیسانس، متاهل و سرویس خودرو باشند. هر پنج سال یکبار تعویض و موارد دیگر، اما اجرای این موارد باعث بیکاری حدود 30 هزار نفر از مربیان رانندگی می شود و اصلاح آن را ادامه می دهیم.

فرهاد حقیقی گفت: در خرداد ماه سال 1396 آیین نامه آموزشگاه رانندگی توسط دولت ابلاغ شد که مهلت آن سه سال بود و اکنون نیاز به اجرایی شدن دارد. در آن زمان نیروی انتظامی نماینده این صنف بود و هنوز اتحادیه تشکیل نشده بود. . برخی از بندهای این آیین نامه مغایر با قوانین صنفی و تجارت است. مثلا بر این اساس همه مربیان باید متاهل و دارای مدرک لیسانس باشند. معلوم نیست یک فرد دارای مدرک لیسانس چگونه باید در سه سال مدرک لیسانس بگیرد.

وی با بیان اینکه اجرای این آیین نامه بیش از 30 هزار نفر شامل 4 هزار مدیر و 22 تا 24 هزار مربی را شامل می شود، تصریح کرد: از دیگر موارد این آیین نامه که اشتغال مربیان را به خطر می اندازد، الزام تعویض خودرو پس از پنج سال است. سال و محل خدمات رانندگی در کنار کالاهای پایه برای قیمت گذاری می باشد. در همین حال، این خودروساز می گوید که مشغول تعهدات خود است و توان ساخت خودرویی برای آموزش راننده را ندارد. از طرفی در بازار آزاد قیمت خودرو بسیار بالاست و مربیان توان خرید خودرو در بازار را ندارند.

نرخ آموزش راننده معادل 86000 تومان در ساعت می باشد

رئیس اتحادیه آموزشگاه های رانندگی استان تهران با بیان اینکه این اتحادیه از چند سال گذشته برای حل این مشکل تلاش می کرد اما در بروکراسی های اداری گیر کرده بود، گفت: نامه اتحادیه برای این اصلاحات در حال حاضر در روابط عمومی دولت است. که به کمیسیون اجتماعی ارجاع شد اما از آنجایی که نامه به جای امضای وزیر دارای امضای نماینده مجلس بود، پس از امضای وزیر به معاون اول رئیس جمهور ارجاع داده شد. از خرداد ماه سال گذشته این نامه درخواست تغییرات در این روند دخیل بوده است.

مربیان رانندگی باید هر پنج سال یکبار ماشین را عوض کنند

به گفته وی اخیراً سرعت آموزش رانندگی 1401 با 40 درصد افزایش نسبت به سال قبل ساعتی 86 هزار تومان تعیین شد. البته این افزایش کمتر از افزایش 57 درصدی دستمزد کارگران است. از این 86 هزار تومان، 40 درصد یا 30 هزار تومان سهم مدرسه است و مابقی به طور مساوی بین راننده و خودرو هر کدام معادل 28 هزار تومان تقسیم می شود.

وضعیت بیمه مربیان رانندگی

رئیس اتحادیه آموزشگاه های رانندگی تهران ادامه داد: تعیین نرخ این اتحادیه اولویت اول است و در کنار کالاهای اساسی برای اتحادیه مشکل آفرین است. هر فرد فقط یک بار آموزش رانندگی می گیرد و تمام عمر از این هنر و حرفه استفاده می کند، اما در حالی که قیمت برخی از خدمات موسیقی ساعتی 300 هزار تومان است، قیمت آموزش رانندگی در سال جدید ساعتی 86 هزار تومان تعیین شده است. این وضعیت مانع از افزایش حقوق و دستمزد مربیان می شود. از طرفی سالانه 17000 فوتی رانندگی هم داریم.