تصویب حداقل مزد به جانبازان و آزادگان بیکار • تصویر از مجله زندگی

نمایندگان شورای اسلامی با بازنگری یک فوریتی قانون دارایی 1401 در خصوص پرداخت حداقل دستمزد به ایثارگران و بیکاران موافقت کردند.

موافقت مجلس با بررسی فوری طرح پیمایش برای پرداخت حداقل مزد به جانبازان و آزادگان بیکار

وی با تاکید بر اینکه مجلس به ایثارگران توجه جدی داشته و دولت باید از آنها حمایت کند، گفت: سازمان برنامه و بودجه نباید نسبت به مصوبات کمیسیون تلفیق بی تفاوت باشد.

نماینده مردم فلورجان در شورای اسلامی ادامه داد: متاسفانه ما خودمان تحقیق و کیفرخواست را زیر سوال می بریم و خواستار اجرای قانون هستیم.

سید ناصر موسوی لارگانی با توجه به دو فوریت پرداخت حداقل دستمزد به ایثارگران و آزادگان بدون اشتغال و درآمد طی یادداشتی گفت: این مطالبه موقعیت کنترلی مجلس را به چالش می کشد چرا که مجلس به قانون رای داده و باید اعمال شود. ، مجلسی که سه شنبه ها کنترل دارد. ما از شما تشکر می کنیم که آن را در دستور کار قرار دادید، اما متاسفانه دولت به این موضوع توجهی نکرده و شأن نظارت مجلس را زیر سوال برده است که می طلبد مجلس بعد کنترلی خود را تقویت کند.

محمد رشیدی در موافقت با بررسی دو مرحله ای طرح پیمایش پرداخت حداقل دستمزد به ایثارگران و آزادگان بدون شغل و درآمد، افزود: در برهه ای که کشور در بحران بود سربازان در حالی جان باختند که نه شاغل بودند و نه نداشتند. یک شغل، و در حال حاضر ما باید برای آنها بمیریم، زیرا آنها برای کشور مردند.

یکی از اعضای کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس گفت: منظور قانونگذار و مجلس در این قانون 5 میلیون و 600 هزار تومان بوده است، بنابراین باید با این بررسی اختلاف سازمان برنامه و بنیاد شهید برطرف شود. همچنین از زمان تصویب قانون تاکنون تورم بالایی برای شهدا و جانبازانی که هزینه های درمانی بالایی دارند و همچنین سالخورده هستند اعمال شده است.

نیک بین یادآور شد: ما مخالف امتیاز دادن هستیم اما موافق حداقل پرداخت مادام العمر هستیم و باید بیش از 5 میلیون و 600 هزار تومان به رزمندگان معلول پرداخت کنیم. رزمندگان در طول جنگ جراحات زیادی متحمل شدند و خانواده‌های آنها نیز آسیب دیدند. پرداخت هزینه خدمات به رزمندگانی که حتی یک روز و یک ماه و یک هفته در جبهه های جنگ حضور داشتند، مطلوب است، زیرا این افراد جان باختند و جان و مال و جان خود را در خدمت انقلاب گذاشتند و حیف است. که دولت از مجلس می خواهد درباره پرداخت حقوق آنها تحقیق کند. به برخی 80 تا 200 میلیون دستمزد می دهند، اما متاسفانه ما قادر به پرداخت حداقل دستمزد رزمندگان نیستیم!مجله ازدواج

جواد نیک بین در جلسه علنی امروز (چهارشنبه 18 شهریور) شورای اسلامی در جریان رسیدگی فوری به طرح پیشنهادی استفساریه بند هـ تبصره 12 قانون دارایی 1401، ضمن تبریک هفته دولت گفت: الان نیست. زمان تایید تحقیقات است، اما اکنون زمان قضاوت درباره این افراد است.” کسانی که نتوانستند قانون را اجرا کنند؛ چرا قانون مجلس رعایت نشد و الان با این تحقیق وقت تلف می کنند و 6-7 ماه است حداقل مبلغی را به افرادی که کمر خم کرده اند پرداخت نکرده اند تا ما بلند شویم.

جواد نیک بین در مخالفت با بررسی دو فوریتی طرح مذکور گفت: اکنون زمان تصویب تحقیق و تفحص نیست، اما اکنون زمان قضاوت در مورد افرادی است که قانون را اعمال نکرده اند. حقوق 6 میلیون و 500 هزار تومان زیر خط فقر نیست اما زیر خط زندگی متاسفانه رئیس بنیاد شهید که مدعی رهبری کشور بود نتوانست این سازمان را مدیریت کند و نارضایتی از آن وجود دارد. عملکرد و در این راستا مسئولان قانون مدار اگر این کار را نکرده اند باید مورد قضاوت قرار گیرند.

وی افزود: حداقل این حقوق 5 میلیون و 600 هزار تومانی نه تنها زیر خط فقر نیست، بلکه زیر خط معیشتی هم هست و رزمنده ای که 8 سال حتی یک روز از این 8 سال را در جنگ بوده، باید در نظر گرفته شود. از رئیس جمهور بپرسید سازمان بنیاد شهید باید به این موضوع توجه بیشتری داشته باشد و مراقب باشد. وی که مدعی هدایت کشور بود در مدیریت این سازمان ناکام بوده و نارضایتی عجیبی از عملکرد وی وجود دارد و از این حیث باید مسئولان قانون شکن محاکمه شوند.

نماینده مردم محلات و دیلیجان در شورای اسلامی افزود: در صورت تایید این تحقیق و تفحص می ترسیم 6 ماه حقوقی به روحانیون پرداخت نشود و بگویند قانون عطف به ماسبق نمی شود. در این زمینه تخلف صورت گرفته است و باید وارد تخلف دولت شویم و نیازی به دو اقدام فوری نداریم. باید تخلف را به نظام حقوقی ارجاع دهیم و به آن پایان دهیم.

به گزارش فارس، نمایندگان در جلسه علنی امروز (چهارشنبه 18 شهریور) شورای اسلامی با بررسی یک فوریت طرح تحقیق و تفحص بند ه تبصره 12 قانون بودجه سال 1401 با 176 رأی موافق، 8 رأی. مخالف و یک رای ممتنع در مجموع 194 نماینده حاضر در جلسه تایید کردند.

موسی غضنفرآبادی در موافقت با دو فوریت بازنگری طرح استفساریه پرداخت حداقل مزد به ایثارگران و آزادگان بدون اشتغال و درآمد، گفت: امام راحل فرمودند جانبازان جهاد و شهادت در پیچ و خم زندگی فراموش نشوند و این موضوع را نباید فراموش کرد در حال حاضر هیچ فوریتی بالاتر از این موضوع در تاریخ مجلس وجود نداشته است و نمایندگان باید به هر دو موضوع رای دهند.

پرداخت حداقل مزد به جانبازان و آزادگان بدون اشتغال و درآمد

وی ادامه داد: طبق تبصره 12 بند الف بند 1 حداقل دستمزد کارکنان دولت 5 میلیون و 600 هزار تومان تصویب شد، اما آنچه در عمل اتفاق افتاد این بود که سازمان برنامه و بودجه و بنیاد شهید تعبیر دیگری از این موضوع کرده اند. تبصره 12 بند ه – قانون بودجه 1401 را دارند و حداقل حقوق را 2 میلیون و 600 هزار تومان برآورد می کنند که طبق تفسیر این رقم به 3 میلیون و 600 هزار تومان رسیده است که در حال حاضر پرداخت می شود.

وی ادامه داد: مابه التفاوت دریافتی قبل و بعد از تصمیم تحقیق و تفحص در طول سال حدود 2800 میلیارد تومان است که رئیس کمیته بودجه نیز موافق این طرح است.

نماینده مردم کرمانشاه در شورای اسلامی خاطرنشان کرد: در حالی که مجلس بر پرداخت حقوق به سربازان از کار افتاده تاکید داشت، متاسفانه سازمان برنامه و بودجه به این موضوع بی توجهی کرد و بر اساس استفساریه مجلس حداقل 5.6 شد. میلیون تومان باید به این افراد اختصاص داده شود تا پرداخت شود

لازم به ذکر است زنگنه در تشریح اهمیت بررسی فوری طرح تحقیق و تفحص بند هـ تبصره 12 قانون دارایی 1401 اظهار داشت: در این بند تصریح شده است که بنیاد شهید و امور ایثارگران ردیف 13600 جدول شماره 7 این قانون به اعتبارات ایثارگران مورد نیاز است. و آزادگان بدون اشتغال و درآمدی که بر اساس قوانین نیروهای مسلح مشمول دریافت کمک هزینه خدمت نمی شوند تا زمانی که فاقد شغل و درآمد باشند معادل حداقل دستمزد ماموران ماهانه کمک هزینه معیشت دریافت خواهند کرد.

نماینده مردم کاشمر، بردسکن و خلیل آباد کوه سرخ در مجلس تصریح کرد: چرا تاکنون به این موضوع پرداخته نشده است که آیا با ارائه نظرسنجی باید مبلغ 5 میلیون و 600 هزار تومان به رزمندگان معلول پرداخت شود یا خیر و این یک موضوع است. منبع شرمندگی؛ در سرتاسر دنیا با مدافعان میهن با احترام برخورد می شود و ما باید نگاهی به کشورهای غیر مسلمان در مورد رفتار با رزمندگانشان بیندازیم.

عبدالرضا مصری در پاسخ به تذکر این نماینده گفت: نظارت مجلس در دستگاه‌های مختلف انجام می‌شود و در حال حاضر در موضوعات مورد نظر اختلاف نظر وجود دارد و ممکن است استنباط ما در سطح حق باشد، اما دولت به همین دلیل لازم است. رسیدگی به موضوع پرداخت دستمزد سربازان معلول را انجام دهد و مجلس می تواند قانون خود را تفسیر کند.

پرداخت حداقل دستمزد به جانبازان و آزادگان بیکار

پرداخت حقوق سربازان معلول

علیرضا سلیمی در مخالفت با دو فوریت بازنگری طرح مذکور گفت: پرداخت حقوق به اقشار مختلف کارکنان و همچنین نیروهای مسلح و وزارت اطلاعات را مورد توجه قرار دادیم و تاکید کردیم که حقوق آنها کمتر نباشد. بیش از 5600