تاریخ روز معلم 1402; روز معلم چه روزی است؟ • تصویر مجله زندگی

در تقویم ایران سالروز شهادت استاد مرتضی مطهری به عنوان روز معلم نامگذاری شده است.

روز معلم اول ماه مه است

در فرهنگ فارسی امید معلم با کلماتی مانند: معلم، یادگیرنده و معلم یکی شده است. در لغت نامه دهخدا معلم به معلم، مدرس و مربی نیز تعریف شده است. شعاری «نجاد» دو تعریف از واژه معلم در فرهنگ علوم رفتاری ارائه کرده است: کسی که در یک مؤسسه آموزشی مشغول تدریس تعدادی از دانش آموزان است و کسی که دوره تربیت معلم را گذرانده است.

روز معلم در تقویم قمری برابر با 11 شوال 1444 است.

روز معلم 1402

2- معلم شخصی است که به دلیل ارتباط نزدیک با دانش آموزان می تواند نیازهای آنها را شناسایی کند و بر این اساس با تنظیم مواد آموزشی به عنوان رهبر آموزشی در کلاس درس، فرآیند یادگیری را هدایت می کند. می تواند دانش دانش آموزان را با هدایت یادگیری و به کمال رساندن آنها افزایش دهد.

زندگی نامه شهید مطهری

4- معلم کسی است که به دیگران آموزش می دهد. یا معلم کسی است که توانایی های تجربی و آموزشی خاصی برای سازماندهی و هدایت تجربیات یادگیری، دانش، عواطف و حرفه دارد.

معلم کیست

در مورد واژه معلم تعاریف زیادی در فرهنگ های تخصصی و عمومی وجود دارد. در فرهنگ لغت آکسفورد، معلم کسی است که “به ویژه در یک موسسه آموزشی” تدریس می کند.

روز معلم در تقویم شمسی برابر با دوشنبه 12 اردیبهشت 1402 است.

روز معلم 1402 چه روزی است؟

جدیدترین تعاریف معلم عبارتند از:

تاریخ روز معلم

استاد شهید آیت الله مطهری در 13 بهمن 1298 هجری شمسی در فریمان واقع در 75 کیلومتری مشهد مقدس در خانواده ای روحانی اصیل دیده به جهان گشود.

در قرآن بارها از مقام معلمی تجلیل شده است و خداوند متعال برای این کار ارزش زیادی قائل است. تا جایی که خودش آن را به عهده می گیرد. خداوند در آیات فراوانی از قرآن، آموزش علم و دانش صحیح را در مقام عزت و ارزش برای حضرت آدم، بالاتر از همه مقامات بیان می کند.

1- معلم شخصی است که با یک یا چند دانش آموز یا یادگیرنده رفتار تعاملی انجام می دهد و هدف آنها ایجاد تغییر در وجود یادگیرنده است، این تغییر به هر نحوی برای معلم به عنوان یک تغییر هدف تربیتی و آموزشی ایجاد می شود.

بخوان به نام پروردگارت که جهان ها را آفرید. خون طبیعت را انسان بنام! و پروردگار تو سخاوتمندترین است، کسی که با قلم تعلیم داد، به انسان چیزی آموخت که نمی دانست.

در فرهنگ تعلیم و تربیت تعاریف متعددی از معلم وجود دارد:

1- معلم شخصی است که بر اساس توانایی علمی خاصی برای هدایت و هدایت تجربیات یادگیری دانش آموزان در یک مؤسسه آموزشی دولتی و غیردولتی استخدام می شود.

در برخی آیات به صراحت برتری معلمان را بر سایر مردم جهان اعلام کرد. از جمله این آیات می توان به «من احیاها فکانما احیا ناس جامعه…» (مائده / 32) استناد کرد که می فرماید: هر که جانی را زنده کند، در حقیقت همه جهانیان را زنده کرده است.

معنی معلم

2- معلم کسی است که توانایی خاصی در هدایت و راهنمایی افراد تعاملی (دانش آموزان) دارد.

3- معلم شخصی است که دوره (حرفه ای) را در یکی از مراکز تربیت معلم گذرانده و مدرک تحصیلی معتبر را اخذ کرده و به دیگران تدریس می کند.

تاریخ دقیق روز جهانی معلم پنجشنبه 13 مهر 1402، 19 ربیع الاول 1445 و 5 اکتبر 2023 است.

اهمیت روز معلم

روز معلم مصادف با سالروز شهادت استاد مرتضی مطهری است و در اردیبهشت ماه، هدف از روز معلم، اهمیت دادن به آموزش و تکریم مقام معلم است.

روز معلم در تقویم میلادی برابر با 2 می 2023 است.

روز جهانی معلم

معلم بودن یک شغل یا حرفه نیست، بلکه یک مهارت و یک هنر توانایی است. معلم در قرآن مظهر قدرت لایزال خداوند به ویژه ذات اقدس خداوند تبارک و تعالی است. در اولین آیات قرآن که بر قلب مبارک پیامبر اکرم (ص) نازل شده است، به این هنر خداوند اشاره شده است.
اقرا باسم ربک الذی خلق، خلق الانسان من علق، اقرا و ربک الاکرم، الذی العالم به قلم، الانسان ما لام یعلم. (نظر: 15)

وی روحانی شیعه، متفکر، استاد فلسفه اسلامی و کلام اسلامی و تفسیر قرآن، عضو شورای اسلامی شهر موتلفه و از نظریه پردازان جمهوری اسلامی ایران بود.مجله ازدواج

مقام معلم در اسلام همواره مورد ستایش بوده است; پیامبر (ص) فرمود: معلمی شغل انبیا است و حضرت علی (ع) فرمود: به احترام پدر و معلمت برخیز، هر چند اطاعت کنی.

5 اکتبر توسط یونسکو، آژانس فرهنگی سازمان ملل متحد، روز جهانی معلم نامگذاری شده است. بیش از 100 کشور جهان از جمله ایران در فرآیند تصمیم گیری برای نامگذاری روز جهانی معلم مشارکت داشته اند و هدف آن توجه بیشتر به وضعیت معیشتی معلمان و کیفیت آموزش است.