بهترین سن برای بارداری زنان و باروری مردان • تصویر از مجله زندگی

بسیاری از زنان ازدواج را تا سن 30 سالگی یا بیشتر به تاخیر می اندازند. این مشکل همراه با تاخیر در تولد اولین فرزند، منجر به کاهش تعداد فرزندان مورد نظر هر خانواده می شود. اگرچه وضعیت سلامت، بهداشت و مراقبت های دوران بارداری امروزه بهبود یافته است، اما این تاثیری بر کاهش باروری مرتبط با سن ندارد. از آنجایی که کاهش باروری یا سقط های مکرر در زنان می تواند به دلیل بی کیفیتی و کاهش تعداد تخمک ها به دلیل افزایش سن باشد، این مشکل به ویژه زمانی که زن به اواسط یا پایان دهه چهارم زندگی خود می رسد مشاهده می شود.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شیرازمجله ازدواج

دکتر پروین یدالهی

در مورد مردان، با افزایش سن، حجم و کیفیت منی از نظر حرکت و شکل طبیعی و باروری کاهش می یابد. بنابراین زمان لازم برای باروری یک زن در مردان بالای 45 سال پنج برابر بیشتر از مردان 25 ساله است. مطالعات نشان می‌دهد که پیری مردان با افزایش مشکلات کروموزومی اسپرم مرتبط است و خطر ابتلا به برخی بیماری‌های روانی (مانند اسکیزوفرنی) و اوتیسم و ​​حتی احتمال مشکلات قلبی، ناهنجاری‌های ارگانیک و باز شدن انتهای سیستم عصبی (اسپینا بیفیدا) در کودکان بیشتر است. همچنین با افزایش سن، خطر ناهنجاری های ژنتیکی اسپرم افزایش می یابد. از سوی دیگر، پیری مردان باعث بیماری هایی می شود که بر عملکرد جنسی و باروری مردان تأثیر می گذارد.

بهترین سن برای بارداری زنان

بهترین سن برای بارداری

سن مناسب باروری و باروری سالم برای مردان و زنان

با افزایش سن زنان به تدریج دچار تاخیر در پریودهای خود به دلیل عدم تخمک گذاری می شوند، در نهایت قاعدگی ها بیشتر و نامنظم تر می شوند و در نهایت پس از مدت زمان مشخصی به طور کامل متوقف می شوند. همچنین به تدریج در این دوره (از 35 تا 40 سالگی) ذخیره تخمک کاهش می یابد. این کاهش حدود 40 تا 45 سالگی به حداکثر خود می رسد، به طوری که زنان در سنین یائسگی و بعد از آن دیگر نمی توانند باردار شوند. امروزه ناباروری مرتبط با سن به دلایل مختلفی مشاهده می شود.

باروری یکی از مهمترین اتفاقات زندگی هر زوج است و داشتن فرزند بر استحکام خانواده می افزاید. اما در این بین دقت در بچه دار شدن یکی از مهم ترین نکات باروری سالم است.
سن مادر یکی از عوامل مهم در باروری سالم است و با افزایش سن، علاوه بر کاهش شانس باروری موفق، احتمال مشکلات و مشکلات سلامت مادر و جنین در دوران بارداری و زایمان افزایش می یابد.

تاخیر در بچه دار شدن طی 10 تا 20 سال گذشته افزایش یافته است و این مشکل با افزایش خطر ناباروری، عوارض بارداری و عوارض جنینی همراه است. اگرچه امروزه استفاده از روش های کمک باروری می تواند به بسیاری از زوج ها برای بچه دار شدن کمک کند، اما هنوز بسیاری از زوج ها از میزان موفقیت و محدودیت های روش های کمک باروری و افزایش خطرات تاخیر در بچه دار شدن بی اطلاع هستند. نرخ باروری زوجین ارتباط نزدیکی با سن دارد و باروری اغلب با افزایش سن کاهش می یابد.

از آنجایی که طبق بسیاری از تحقیقات، بهترین زمان برای بارداری بین 18 تا 35 سال به خصوص برای خانم ها می باشد، همواره تاکید می شود که زوجین به موقع بچه دار شوند و از نعمت فرزندان سالم در سنین مناسب برخوردار شوند.