بهترین زمان برای سفر ارزان به یزد • تصویر از مجله زندگی

یزد اولین شهر خشتی جهان است

یزد با قرار گرفتن در بخش مرکزی فلات ایران، تحت تأثیر عوامل طبیعی فلات مرکزی ایران قرار گرفته است. بارندگی کم همراه با تبخیر شدید، دور بودن از دریا، نزدیکی به کویر خشک و وسیع نمک، رطوبت نسبی کم با گرمای بسیار زیاد از جمله عواملی است که یزد را به یکی از مناطق کویری ایران تبدیل کرده است. جدای از آن، نوسان شدید دما در این منطقه وجود دارد. اما با این شرایط و این توضیحات بهترین فصل برای سفر به یزد کدام فصل است؟

حالا که کمی با دیدنی های یزد آشنا شدیم، وقت آن رسیده که به سوال اصلی مقاله پاسخ دهیم. همانطور که قبلا اشاره کردیم، یزد هم در تابستان و هم در زمستان دارای هوای فوق العاده گرم و فوق العاده سرد است. بنابراین تعداد بسیار کمی از گردشگران در این فصول به یزد سفر می کنند و قیمت ها و هزینه ها در مقایسه با ایام پیک کمتر خواهد بود. با خرید بلیط در این مواقع قیمت های بسیار کمتری را پرداخت خواهید کرد.

در شهر یزد جاذبه هایی برای هر سلیقه ای وجود دارد و تعداد آنها به قدری زیاد است که اگر بخواهید از همه آنها دیدن کنید، باید چند روزی را به این کار اختصاص دهید. در ادامه به معرفی برخی از این جاذبه ها می پردازیم.

یزد به عنوان اولین شهر خشت خام جهان شناخته می شود و اولین شهر تاریخی ایران است و بیست و دومین اثر تاریخی کشور در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است. شهر یزد علاوه بر اینکه یکی از مقاصد اصلی گردشگری است، یکی از مراکز درمانی و فرهنگی ایران نیز به شمار می رود. واژه یزد نامی باستانی است که ریشه در «یشت» یا «یزط» و «یاسان» با مفاهیمی چون ستایش، نیایش، عبادت، خدا و… که یکی از فصل های پنج گانه اوستا است، با یکی از این نام ها یشت بود بد نیست بدانید که از نظر مختصات جغرافیایی نقطه مرکزی ایران (ساعت مارکار) در این شهر قرار دارد.

هوای یزد

خرید کنید بلیط هواپیما یزد با ارزان ترین قیمت در Fly Today

همچنین می توانید با مراجعه به وب سایت Fly Today و خرید از بهترین و آخرین قیمت های هر فصل مطلع شوید. در این سایت می توانید انواع بلیط چارتر یا لحظه آخری یزد را خریداری کنید. اگر خوش شانس باشید و در فصول کم توریستی این نوع بلیط ها را تهیه کنید، سفری بسیار ارزان در پیش خواهید داشت.مجله ازدواج

بهترین زمان برای سفر به یزد

بهترین زمان برای سفر به یزد در همین مدت کوتاه است که هوا معتدل است. یزد از اوایل اسفند تا اوایل اردیبهشت از آب و هوای معتدل برخوردار است و میانگین دما به 16 درجه سانتیگراد می رسد. در اوایل پاییز نیز می توانید از این شهر دیدن کنید و از آب و هوا و زیبایی های آن لذت ببرید.

جاذبه های گردشگری یزد

میدان تایمز با ساعت بالا به راحتی در نزدیکی میدان امیرچخماق دیده می شود و اگر خیابان را از کنار این ساعت ادامه دهید به مسجد مرکزی به خیابان مجاور مسجد خواهید رسید منطقه فهادان جاذبه های زیادی مانند زندان اسکندر شامل نشانگر مربع، خانه تهران، آتشکده ورهرام، دخمه زرتشتیان، زیارتگاه چک چک قدیمی، شش مخزن باد، موزه آب یزد و بازار سنتی این شهر تنها بخش کوچکی از ده ها جاذبه این شهر است.

همانطور که اشاره کردیم شهر یزد دارای آب و هوای گرم، خشک و کویری است. به همین دلیل تابستان های آن بسیار گرم و زمستان های آن خشک و سرد است. به همین دلیل سفر به یزد در زمان های ذکر شده ایده خوبی نخواهد بود. از طرفی یزد معمولا دو فصل طولانی گرم و سرد دارد و در فواصل زمانی بسیار کوتاه هوای معتدلی را تجربه می کند.

باغ دولت آباد که یکی از جاذبه های اصلی یزد و یکی از 9 پاسگاه ایرانی ثبت شده در فهرست میراث جهانی یونسکو است، همواره گردشگران زیادی را به خود جذب می کند. باغ دولت آباد بیشترین جاذبه گردشگری یزد است و پیشنهاد می کنیم در سفر به یزد از این باغ دیدن کنید. میدان امیر چخماق همچنین یکی دیگر از جاذبه های این شهر است که از آنجا می توانید به بسیاری دیگر از جاذبه های گردشگری یزد برسید.

استان های مرکزی ایران اگرچه آب و هوای کویری دارند، اما همه آنها دارای جاذبه های فراوانی هستند که می تواند برای هر سلیقه ای مناسب باشد. این در حالی است که یزد با توسعه شهری و بافت شهری خاص خود همواره بازدیدکنندگان زیادی را به خود جذب کرده است و بسیاری از گردشگران این شهر را به عنوان مقصد سفر خود انتخاب می کنند. شهر یزد به دلیل داشتن پیشینه مذهبی قوی حتی پذیرای مسافران سایر شهرهای مذهبی نیز می باشد که همین امر باعث محبوبیت بلیط مشهد – یزد شده است. در این متن راهکارهایی را در نظر می گیریم که می توانید بلیط هواپیما بخرید و هتل های یزد با ارزان ترین قیمت خرید کنید. اما قبل از پرداختن به این موضوع، قصد داریم کمی در مورد خود یزد توضیح دهیم تا بتوانید یک دید کلی از این شهر داشته باشید و به آنجا برسید.