بهترین روش های نگهداری برنج در خانه • تصویر از مجله Life


این روزها همه می بینیم که بحث نگهداری پس از خرید برنج ایرانی بدون مواد نگهدارنده، برای خانم های خانه دار مشکل ساز شده است، زیرا اگر نگهداری برنج ایرانی درست و اصولی نباشد، برنج مملو از آفات و آفات می شود. البته کیفیت خود را هم از دست می دهد. از طرفی روش های نگهداری برنج در بین عموم مردم رایج شده است، برخی صحیح، برخی نادرست و گاه از نظر پزشکی و بهداشتی مورد تایید نیستند. متداول ترین روش های نگهداری برنج و مسائل مربوط به آن را بررسی می کنیم.

برای بهترین روش های نگهداری برنج در خانه تا پایان مقاله با ما همراه باشید:

روش های مرسوم نگهداری برنج

طبیعی است که مردم از روش های خود برای نگهداری برنج در خانه استفاده کنند، زیرا این روزها قیمت برنج مرغوب ایرانی افزایش یافته و آفت برنج به نوعی ضرر مالی تلقی می شود.

بنابراین، ما نگاهی به برخی از این روش های رایج، از جمله موارد زیر می اندازیم:

1. نگهداری برنج در بطری های نوشابه

یکی از روش های متداول نگهداری و نگهداری پس از برنج بخر، با استفاده از شیشه پاپ. این روش اگرچه مقدار کمی برنج را بر عهده دارد، اما چون مانع از ورود رطوبت و رطوبت می شود، از معدود راه حل هایی است که از پوسیدگی برنج جلوگیری می کند.

هنگام نگهداری برنج در بطری های نوشابه، همیشه نکاتی مانند؛ به خشکی برنج، خشکی و تمیزی بطری نوشابه و درب آن، نبود هوای اضافی بین دانه های برنج و … توجه کنید.

2. نگهداری برنج در کیسه های زباله

شاید این روزها دیده شود که مردم با کیفیت ترین برنج و برنجی که بالاترین قیمت برنج ایرانی را دارد خریده اند اما کیسه های زباله را برای نگهداری آن انتخاب می کنند. دلیل استفاده این افراد شاید ضخامت و فضای این کیسه ها باشد. اما جالب است بدانید که این محلول یکی از بدترین روش های نگهداری برنج در خانه است. از آنجایی که کیسه های زباله برای نگهداری زباله ها طراحی و تولید می شوند، آفات و رطوبت را نیز از بین نمی برند. به راحتی توسط حشرات سوراخ می شود.

کیسه های زباله نیز در برابر گرما آسیب پذیر هستند. علاوه بر همه اینها، بوی نامطبوع ناشی از مواد شیمیایی به کار رفته در تولید آنها را تولید می کنند که بر روی عطر و طعم برنج تأثیر منفی می گذارد. مهمتر از آن، خوردن برنج در کیسه های زباله باعث مسمومیت و بیماری های خطرناک می شود. بنابراین پیشنهاد می شود به هیچ عنوان پس از خرید برنج، آن را در کیسه زباله نگهداری نکنید.

3. نگهداری برنج در کیسه های پارچه ای

این روزها افزایش یافته است قیمت برنج ایرانی مانند سایر غذاها برای نگهداری برنج در منزل باید از بهترین روش استفاده کنید.

در واقع استفاده از کیسه های پارچه ای یکی از راه حل های صحیح و اصولی است. اما استفاده از این روش مستلزم رعایت چند نکته نیز می باشد:

 1. کیسه های پارچه ای که برنج در آن نگهداری می شود باید خشک و سالم باشد.
 2. همچنین مطمئن شوید که برنج خشک است.
 3. نکته مهم این است که برنج را که در کیسه های پارچه ای قرار داده شده است در کجا نگهداری می کنید. پس سعی کنید آنها را در مکانی قرار دهید که نور مستقیم، رطوبت، آفات و غیره باشد. در آن نفوذ نکنید
 4. نگهداری برنج در ظروف درب دار

استفاده از ظروف درب دار یکی دیگر از روش های رایج برای نگهداری برنج در خانه است. این روش یکی از روش های تایید شده است به شرطی که توجه داشته باشید که این ظروف از شیشه، پلاستیک مرغوب یا فلز با روکش مینا ساخته شده اند.

همچنین ظروفی که بعد از خرید برنج برای نگهداری از آن استفاده می کنید باید طوری طراحی شوند که مجبور نباشید هر بار که از برنج استفاده می کنید درب آن را کاملا بردارید. همچنین سعی کنید ظروف حاوی برنج را در معرض نور خورشید قرار ندهید. بهتر است یک مکان تاریک مانند داخل کمد انتخاب کنید تا برنج از رطوبت و حشرات در امان بماند.

آخرین نکته ای که باید به آن توجه کرد ظرفیت ظرف نگهداری برنج است که باید اندازه ای متعادل داشته باشد.

برنج را در یخچال نگهداری کنید

این روزها صحبت های زیادی درباره نگهداری برنج در یخچال برای جلوگیری از خراب شدن طولانی مدت آن شنیده می شود. در ادامه نگاهی کوتاه به نگهداری برنج خام، خیس خورده و پخته خواهیم داشت:

نگهداری برنج خام در یخچال: برای نگهداری برنج خام در یخچال، ابتدا آن را در یک کیسه پلاستیکی زیپ دار قرار دهید، هوای اضافی را فشار دهید و در یخچال قرار دهید. شاید نگهداری برنج خام در یخچال یکی از راه های خوب نگهداری برنج خام باشد. اما این محلول فقط برای مقدار کمی برنج مناسب است و اگر مقدار برنجی که قصد نگهداری آن را داریم زیاد باشد این روش قابل قبول و عملی نیست.

نگهداری برنج خیس شده در یخچال: به انبار برنج در یخچال خیس خورده، بهتر است قبل از گذاشتن در یخچال، کمی نمک و آب به برنج خیس شده اضافه کنید. سپس آن را در یخچال قرار دهید. لازم به ذکر است که اگر قصد دارید برنج خیس خورده را به مدت دو تا سه روز در یخچال نگهداری کنید، باید آب برنج را چندین بار عوض کنید و هر بار به آن نمک اضافه کنید.

نگهداری برنج پخته شده در یخچال: اگر قصد دارید برنج پخته شده را در یخچال نگهداری کنید، آن را در ظرف درب دار قرار دهید و یادتان باشد که این ظرف را در لایه ای جدا از مواد غذایی خام نگهداری کنید. ضمناً بهتر است ظرف 48 ساعت مصرف شود.

چگونه از کرم زدایی برنج جلوگیری کنیم؟

علاوه بر تمامی روش هایی که در این مقاله برای نگهداری برنج در منزل مطرح شد، لازم دیدیم راهکاری برای پیشگیری از کرم برنج به شما ارائه دهیم.

برای جلوگیری از آفت یا شپشک برنج بهتر است یکی دو مورد از موارد زیر را از ابتدا در ظرف یا کیسه برنج قرار دهید.

 • حبه سیر
 • فلفل تند و خشک
 • میخک ها
 • مانند میخ یا میلگرد اتو کنید
 • برگ گردو
 • مخلص کلام
 • برگ چریش
 • نمک
 • زنجبیل

طبیعی است که با افزایش مداوم قیمت برنج ایرانی، بحث نگهداری و نگهداری آن به صورت مستدل و صحیح اهمیت زیادی پیدا می کند.

لذا شما کاربران گرامی برای دریافت اطلاعات دقیق نگهداری صحیح و اصولی برنج در منزل وارد سایت شوید برنج خزری شوید برای بهترین راه های نگهداری برنج و نکات مفید آن.

پشتیبانی سایت برنج کاسپین با حفظ عطر، طعم و کیفیت، صفر تا صد مراحل نگهداری برنج را برای شما فراهم می کند.مجله ازدواج