برای نوروز به کجا سفر کنیم؟ (8) • تصویر از مجله Life

غار سنگتراشان – جهرم

سفر، سفر، سفر نوروزی، دیدنی های ایران، طبیعت ایران

دریاچه ولشت یکی از دریاچه‌هایی است که در مجاورت منطقه کوهستانی تخت سلیمان علم کوه قرار دارد و به دلیل قرار گرفتن در گودالی بزرگ که توسط تپه‌های کم ارتفاع احاطه شده است از دیدگان پنهان است.


چغازنبیل – خوزستان

سد سلیمان تنگه یکی از معدود سازه های عمرانی کشور است که برای بازدید و استفاده گردشگران و مسافران ارتقا یافته است. این سد با نام رسمی «سد شهید رجایی» حدود 10 سال پیش پس از اتمام عملیات بهسازی برای بازدید آماده شد و هم اکنون به عنوان یکی از اقامتگاه های جذاب منطقه به شمار می رود.

سفر، سفر، سفر نوروزی، دیدنی های ایران، طبیعت ایران

دریاچه ولشت

سفر، سفر، سفر نوروزی، دیدنی های ایران، طبیعت ایران

چشمه‌های بی‌نظیر این شهر که از دیواره‌های البرز می‌جوشند و می‌جوشند، از بهترین آب‌های معدنی به‌شمار می‌روند.

آتشکده دارابگرد – فارس

سفر، سفر، سفر نوروزی، دیدنی های ایران، طبیعت ایران

آتشکده چهارتاقی در حاشیه دره دره شهر در روستای سرخ آباد در محلی معروف به تنوره سرخ گچی قرار دارد. چارتاقی ها به آتشکده های دوره ساسانیان معروف هستند.

آتشکده دارابگرد به دستور زرتشت ساخته شد. زرتشت به یستاف شاه دستور داد تا آتش مقدس جمشید شاه را که مورد احترام او بود بیاورد. یستاف شاه این آتش را در خوارزم یافت و به دارابجرد فارس آورد و شهری زیبا در اطراف آن بنا کرد.

طاق شیرین و فرهاد مربوط به دوره ساسانیان است و در استان ایلام، شهرستان ایوان، بخش زرنه، روستای چهل ازری، تنگ کوشک قرار دارند. شالوده این بنا طاق سنگی با پلان مربع است. نام طاق به محفظه ای نیمه مدفون به طول 320 سانتی متر، عرض 290 سانتی متر و ارتفاع 220 سانتی متر از کف طاق اطلاق می شود.

ایلام به معنای مکانی مرتفع و کوهستانی است. در کتیبه های بابلی به عیلام «آلامتو» یا «ایلام» گفته می شود که در لغت به معنای کوه یا سرزمین طلوع خورشید است. از کنجکاوی های این شهر و اطراف آن می توان به موارد زیر اشاره کرد.

یکی از مهمترین چشمه های استان ایلام، چشمه آب گرم دهلران است. این سرچشمه در فاصله 3 کیلومتری شهر دهلران قرار دارد. چشمه آب گرم با خاصیت گوگردی آن از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

چغازنبیل عبادتگاه باستانی است و در حدود 1250 سال قبل از میلاد ساخته شده است. چغازنبیل بخش باقی مانده از شهرستان دراوانتش است و در نزدیکی شوش (شهر باستانی) در استان خوزستان قرار دارد. این سازه در سال 1979 اولین اثر تاریخی ایرانی بود که در فهرست میراث جهانی یونسکو قرار گرفت. جامعه بین المللی برای آن ارزش استثنایی و جهانی قائل است.

سفر، سفر، سفر نوروزی، دیدنی های ایران، طبیعت ایران

از این قسمت یکی از استان ها و مکان های گردشگری آن را در میان سایر استان ها انتخاب و ارائه کرده ایم.

دریاچه دوقلوی سیاه‌گاو آبدانان در نزدیکی شهر آبدانان شامل دو دریاچه یا چشمه در بالادست و پایین دست است که عمق هر کدام به بیش از 20 متر می‌رسد. این دو دریاچه توسط یک کانال 10 متری به هم متصل شده اند. سرچشمه این دو دریاچه در اعماق زمین است.

سفر، سفر، سفر نوروزی، دیدنی های ایران، طبیعت ایران

سد سلیمان تنگه مازندران

در قسمت شمالی شهر، پیست اسکی جاذبه های زمستانی این شهر را به نمایش می گذارد و زمستان این شهر نیز گردشگران زیادی را برای ورزش های مفرح زمستانی به خود جذب می کند.

شهمیرزاد در شمال شهر سمنان – مرکز استان – قرار دارد و پس از گذشت 20 دقیقه از منظره سرسبز و زیبای کوهستانی، این شهر با طبیعت بکر و ناشناخته و البته زیبا پیش روی مسافران است.

درختان سرگیجه آور و هزاران ساله مانند درختان گردو، چنار و درختانی مانند بید تبریزی و مجنون مناظر بسیار زیبا و دلربایی را در این شهر به وجود آورده اند و نقاش چیره دست طبیعت در این نقطه از کشور تصویری زیبا خلق کرده است. . که چشم بتواند ببیند همه تماشاگران را به خود جذب می کند.

شهر باستانی ماداکتو بیش از 1400 سال قدمت دارد و متعلق به دوران ساسانیان است. این شهر دارای برج های دیده بانی، خیابان ها، فلاش و فاضلاب بود که در اثر زلزله ویران و ویران شد و اکنون آثار کمی از این شهر باقی مانده است.

مسیر پیاده روی در سد حدود 200 متر است و پس از رسیدن به نقطه میانی امکان ادامه مسیر وجود ندارد. این قسمت همان قسمتی است که انتهای سد در آن قرار دارد. با خرید بلیط اجازه ورود به سد تاج را دارید اما با تاریک شدن هوا دیگر امکان ورود به سد تاج وجود ندارد.


خاورشناسان چغازنبیل را اولین بنای مذهبی ایران می دانند.

پارک سراوان دارای جاذبه های طبیعی خاص و گونه های مختلف درختی و درختچه ای، پرندگان و جانوران است. از جمله امکانات رفاهی آن می توان به آلاچیق، میز و نیمکت، منقل، فضای بازی کودکان، اسباب بازی کودکان، سطل زباله، سرویس بهداشتی، سکوهای نصب چادر و … اشاره کرد.


پارک جنگلی سراوان (جاده رشت به قزوین)

سفر، سفر، سفر نوروزی، دیدنی های ایران، طبیعت ایران

این شهر از طبیعت زیبا و پوشش گیاهی سرسبز تشکیل شده و میانگین دمای سالانه آن ۱۱ درجه سانتیگراد است که از ۱۶ درجه زیر صفر در سردترین ماه تا ۳۴ درجه بالای صفر در گرمترین ماه سال متغیر است. اختلاف ارتفاع سمنان و شهمیرزاد از سطح دریا بیش از هزار متر است و یکی از شگفتی های طبیعت استان سمنان است که در فاصله 20 کیلومتری این اختلاف دما به حدی است. بی دلیل نیست که شهمیرزاد را بهشت ​​کویر نیز می نامند.

ارتفاع اولیه این سازه 52 متر و 5 طبقه بوده است. اما امروزه ارتفاع آن 25 متر است و تنها 2 طبقه و نیم از آن باقی مانده است. شالوده چغازنبیل مربعی به ابعاد 105 متر در 105 متر است.


این آتشکده در سال 332 هجری قمری آتشکده آذر جوی نام گرفت. شهر قدیم دارابگرد در دوره هخامنشیان منطقه ای آباد و پر رونق بوده است. ظاهراً این منطقه در ابتدا تحت فرمانروایی آریامنه بوده است. استان دارابگرد در دوره سلوکیان و اشکانیان دارای حکومتی نیمه مستقل بود که پادشاهان آن از فرمانروای پارس اطاعت می کردند.


کتیبه ای با این متن در چغازنبیل یافت شد: «آجرهای زرین اونتاش گال را تراشیدم». من این خانه را برای خدایان گال و ابن شوشیناک در اینجا قرار دادم و این مکان مقدس را تقدیم کردم. باشد که آثار من که هدیه ای به خدایان گال و اینشوشیانک است پذیرفته شود.»

غار سنگ تراشان جهرم در جنوب غربی شهرستان جهرم در استان فارس، عظیم، دست ساز و دیدنی است. برخی از سنگ تراش ها این غار را ایجاد کرده اند و تاریخ دقیق ساخت آن مشخص نیست. اما حدود 150 سال قدمت دارد. مساحت این غار حدود 20000 متر مربع با ارتفاع متوسط ​​سه متر است. سنگ تراشان جهرمی این غار را برای تفریح ​​نساخته اند، بلکه هدفشان برداشتن سنگ برای امرار معاش بوده است. اما با تبر سنگ شکن خود جاذبه ای زیبا ایجاد کردند که به یکی از بزرگترین غارهای دست ساز جهان تبدیل شده است و میراثی است، بسیار زیبا با منظره ای دیدنی. زمانی که سنگ شکن ها برای جلوگیری از تخریب غار پس از چند متر پیشرفت، سنگ را برداشتند، ستون هایی از خود به جای گذاشتند که زیبایی غار را دو برابر کرد. این مجموعه بازسازی نشده و دارای هشت دهانه است که ورودی های آن تخریب شده است.

دریاچه کوهستانی ولشت در جنوب غربی شهر چالوس و شمال شرقی کلاردشت قرار دارد. دریاچه ولشت یکی از 10 دریاچه آب شیرین کشور است که در این منطقه قرار دارد و محیط مساعدی را برای پرندگان و آبزیان فراهم می کند. گونه های گیاهی و جانوری کلاردشت نیز از دیگر ویژگی های آن است.

ایلام; سرزمین طلوع خورشید

سفر، سفر، سفر نوروزی، دیدنی های ایران، طبیعت ایران

پارک جنگلی چغاسبز یکی از فضاهای زیبا و دلنشین ایلام است. این پارک جنگلی حدود چهار هزار هکتار وسعت دارد. در میان این جنگل انبوه پوشیده از بلوط، پسته، زالزالک و انواع گونه های گیاهی، جنگلی وجود دارد. درختانی مانند کاج، سرو، اقاقیا، ارجون، بادام کوهی و گردو نیز در این مجموعه یافت می شود. این پارک جنگلی همچنین محل زندگی پرندگان کمیاب و زیبا مانند بوتیمار است.مجله ازدواج

پارک جنگلی سراوان به مساحت 1487 هکتار با طبیعتی بسیار زیبا و چشمگیر در ضلع غربی جاده رشت – قزوین و در فاصله 17 کیلومتری از مرکز استان واقع شده است.

شهمیرزاد دارای قله ها و تپه های متعددی است که بلندترین قله شهمیرزاد با ارتفاع 3810 متر «نیزوا» نام دارد که در منطقه چاشم از توابع شهمیرزاد واقع شده است. سه قلعه تاریخی شیر قلعه، قلعه شیخی و دژ وهل از جمله قلعه های مهم این شهر هستند.


وقتی از بالای سد به پایین نگاه می کنید، ارتفاع آنقدر زیاد است که حتی با گرفتن محکم روی میله های محافظ سد که احتمال پرتاب شدن، ترس از ارتفاع و تصور پرت شدن از آن را به صفر می رساند. اون فاصله ترسناکه این مکانی است که می توانید مستقیماً ارتفاع بیش از 100 متر از زمین را مشاهده کنید.

مسافران می توانند در بالای سد قدم بزنند و از مناظر و سازه های سد دیدن کنند. این وضعیت در هیچ سد دیگری وجود ندارد. اگر خوش شانس باشید می توانید آب خروجی از سد را نیز مشاهده کنید که منظره ای منحصر به فرد و زیباست.

غار عظیم کناتاریکه بره زرد در ارتفاعات کوه بدره سیوان و نزدیک روستای پاکل قرار دارد. این غار دارای یک استخر آبی با پرده های سنگی، صدها ستون و مجسمه های استالاکتیت و استالاگمیت است. ارتفاع برخی از اتاق های داخل غار به 12 متر می رسد.

متاسفانه در سال های اخیر برخی از ستون های غار تخریب شده که علاوه بر ایجاد شکاف در سقف، باعث ناامن شدن قسمت های خاصی از غار شده است.


در سمت دیگر دریاچه سد است و منظره تا چشم کار می کند ادامه دارد. آب زلال و آبی که در بعضی جاها به رنگ سبز متمایل است و آسمان آرام و صاف منظره ای است که می توانید از آن لذت ببرید.

آبشار اما در نزدیکی روستای اما و پشت سد ایلام قرار دارد. زیبایی این آبشار با دیوارهای پوشیده از خزه و سرخس چند برابر شده است. درختان انجیر کوهستانی زیبا، انگور و بلوط این مکان سرسبز را احاطه کرده اند. ارتفاع این آبشار حدود بیست متر است.

قلعه پوراشرف در 6 کیلومتری ضلع جنوب شرقی شهرستان درهشهر در روستای شیخ مکان قرار دارد. این قلعه دارای سه طبقه با زیرزمین و برج مراقبت است. در بالا و وسط ضلع غربی یعنی جایی که برج های دیده بانی با فاصله مساوی از برج قرار دارند، مکان هایی به شکل تیرهایی وجود دارد که نشان از استفاده سرباز قلعه دارد.

شهمیرزاد; بهشت گمشده ایران

سفر، سفر، سفر نوروزی، دیدنی های ایران، طبیعت ایران