برای نوروز به کجا سفر کنیم؟ (1) • تصویر از مجله زندگی

در منطقه ای کوهستانی در 90 کیلومتری شمال شرقی شهرستان گنبدکاووس، 55 کیلومتری شمال شرقی شهرستان کلاله و 6 کیلومتری روستای گچی سو، در نزدیکی آی تمرز بخش مراوه تپه و بر فراز قله کوه گوگجه داغ واقع شده است.

آبشار شوی

جاده اصلی از قسمت اندیکا به قسمت بازفت کشیده شده و از وسط منطقه می گذرد. قسمتی از این جاده آسفالت و قسمتی شنی است.

طارم زنجان

برای رسیدن به این منطقه باید از دزفول به سمت شهیون حرکت کنید و از آنجا از روستای بیشه بزن، بازارگاه و پیرچل عبور کنید. پس از آن با یکی دو ساعت صعود در مسیری بسیار دیدنی به آبشار بزرگ شوی خواهید رسید.

سفر، مکان های ایرانی، طبیعت ایرانی، شیمبار، مازیچال، روستای جهان نما، طارم زنجان، امامزاده خالد نبی، چشمه های باداب سورت، کالپوش، بهشت ​​گمشده، آبشار شوی
زیر شلواری

زیارتگاه خالد نبی

اما قبل از شروع یک سفر هیجان انگیز، انتخاب مقصد سفر بسیار مهم است. متاسفانه خانواده های ایرانی گاهی گزینه های تکراری و محدودی را برای سفر خود انتخاب می کنند و شاید به دلیل عدم شناخت مکان های گردشگری، فرصت کشف بسیاری از جاذبه های گردشگری کشورمان را از دست می دهند و برای کشف مکان های جدید ریسک نمی کنند. ; بنابراین پیشنهاد ما به شما سفر به 9 منطقه گردشگری کشورمان است که کمتر شناخته شده اند.

آبشار شوی یا تله زنگ یکی از بزرگترین و زیباترین آبشارهای ایران است که در منطقه سردشت از توابع شهرستان دزفول در استان خوزستان واقع شده و طبیعتی بسیار زیبا و سرسبز دارد. بهترین زمان برای بازدید از آبشار شوی اوایل بهار به خصوص فروردین ماه است که هوا نسبتا خنک و با طراوت است. شوی در زبان لری بختیاری به معنای لطافت است.

جهان نما روستایی ییلاقی در استان گلستان است. این منطقه منحصر به فرد در رشته کوه البرز قرار دارد که از آنجا می توان دشت گرگان و دریا را دید، مناظر زیبا و در عین حال کشف نشده این روستا در تمام فصول سال پذیرای گردشگران است و طبیعتی است که همه جا زیبایی خود را در آن به رخ می کشد. جهان نما در تمام طول سال قابل دسترسی است و مکانی مناسب برای کسانی است که می خواهند از گرما به یک منطقه تابستانی خنک فرار کنند.


راه ارتباطی امامزاده خالد نبی کوهستانی است اما رسیدن به این مکان از طریق کلاله و تمراگره قوزی راه سختی نیست. به دلیل دوری از جاده، کمبود وسایل نقلیه و نبود امکانات رفاهی محلی و همچنین گرمای شدید تابستان و سرمای زمستان، بهترین زمان برای انجام فرایض دینی و زیارت ماه های فروردین و اردیبهشت است. .

سفر، سایت های ایرانی، طبیعت ایرانی، شیمبار، مازیچال، روستای جهان نما، طارم زنجان، امامزاده خالد نبی

وجود تپه ها و کوه ها در این منطقه به گونه ای است که در هنگام بارندگی، مازیچال مملو از ابرهایی می شود که هر لحظه شکل های زیبایی به خود می گیرند. گفته می شود که نام مازیچال به دلیل وجود درخت بلوط در این منطقه بوده است. در گویش محلی مردم منطقه، ماری به معنای درخت بلوط و چال به معنای گودال است.روستای جهاننما

مهمترین راه دسترسی به این منطقه جاده تازه احداث مسجد سلیمان به شهرکرد است که در حال حاضر تا ابتدای منطقه آسفالت شده است. در منطقه راه های دسترسی روستایی شنی سطح 3 وجود دارد.

دنیایی از سکوت و زیبایی، ترکیبی دلپذیر از رودخانه و کوه، جنگل و دشت؛ این طارم زنجان چسبیده به منجیل و فومن گیلان است. وقتی از گردنه های سخت و سرد جاده زنجان به طارم عبور می کنید، هرگز به بهشت ​​زیبایی که در انتظارتان است فکر نمی کنید. شهر آببر مرکز طارم در حدود 50 کیلومتری منجیل و حدود 90 کیلومتری زنجان است. اگر برای سفری یک یا دو روزه به دنبال منطقه ای دیدنی هستید، طارم و طبیعت ناب بهاری آن محل ملاقات مناسبی است. دسترسی به طارم هم از قزوین و منجیل و هم از زنجان امکان پذیر است.


روستای زیبای مازیچال در 50 کیلومتری شهر عباس آباد و در نزدیکی کلاردشت قرار دارد. چشم انداز بسیار زیبای روستای مازیچال با چشم انداز وسیع از رامسر تا چالوس موقعیت بی نظیری به این روستای کوهستانی بخشیده است.

سفر به جاهای دیدنی ایران در ایام نوروز

برای رسیدن به جهان نما از کردکوی به سمت ارتفاعات «درازنو» حرکت کنید سپس به روستای رادکان و از آنجا به جاده روستاهای چمن سوار و حاجی آباد بروید. در راه به دو جاده می رسید که باید سمت چپ را انتخاب کنید. انتهای مسیر به دشت جهان نما می رسد. از نقطه شروع تا جهان نما، 3 ساعت رانندگی کوهستانی دارید.


بهشت گمشده نام محله ای خوش آب و هوا در شهرستان مرودشت و کامفیروز است. نام اصلی این مکان «تنگ باستانک» بوده که امروزه به بهشت ​​گمشده معروف است. این منطقه دیدنی، زیبایی درختان فراوان و آب فراوان رودخانه هایش، چشم همه بینندگان را به وجد می آورد و میهمانان را به تحسین و تکریم خالق هستی دعوت می کند و یکی از مناطق حفاظت شده استان فارس است.

دشت شیمبار یا شیرین بهار مرز بین استان های خوزستان و چهارمحال و بختیاری است که در ۷۵ کیلومتری مسجد سلیمان قرار دارد. یکی از دیدنی های دشت شیمبار کوه قلندران است که مملو از انگورهای یاقوتی است که صاحب خصوصی ندارد!

بهشت گم شده

همچنین مالرو و جاده های فرعی وجود دارد که می توانید در آنها قدم بزنید و جانوران را ببینید.مجله ازدواج

دشت شقایق کالپوش در 140 کیلومتری شمال میامی قرار دارد که به دلیل مجاورت با پارک ملی گلستان و پناهگاه حیات وحش، دشت های آن در بهار مملو از شقایق و در پاییز و زمستان گل های آفتابگردان است.

سفر، مکان های ایرانی، طبیعت ایرانی، شیمبار، مازیچال، روستای جهان نما، طارم زنجان، امامزاده خالد نبی، چشمه های باداب سورت، کالپوش، بهشت ​​گمشده، آبشار شوی


شعبده بازي

منطقه کالپوش در شهرستان میامی از توابع شهرستان شاهرود در استان سمنان واقع شده است. جلوه ای آسمانی از طبیعت سرخ و آتشین، مملو از شقایق هایی که چشم هر بیننده ای را مسحور خود می کند، یکی از جاذبه های طبیعی و فصلی منطقه کالپوش است که همه ساله در اردیبهشت ماه رخ می دهد.

شیمبار


منابع باداب سورت

سفر یکی از جذاب ترین و پرطرفدارترین آداب و رسوم و برنامه های نوروزی است که خانواده های ایرانی همواره به آن توجه ویژه ای دارند.


انبوه درختان منطقه بهشت ​​گمشده در برخی مناطق آنقدر به هم نزدیک شده اند و سقفی نوازشگر بر سر رهگذران و گردشگران ایجاد کرده اند که به سختی می توان نور خورشید را از لابه لای برگ درختان دید.

سفر، سفر نوروزی، مکان های ایرانی، طبیعت ایرانی، شیمبار، مازیچال، روستای جهان نما، طارم زنجان، امامزاده خالد نبی، چشمه های باداب سورت، کالپوش، بهشت ​​گمشده، آبشار شوی

برای رسیدن به مازیچال از جاده چالوش به کلاردشت بروید. در بلوار کلاردشت به سمت عباس آباد 3 کیلومتر ادامه دهید. پس از رسیدن به تقاطع به سمت راست بپیچید تا وارد جاده مازیچال شوید. طول جاده 10 کیلومتر است.

چشمه آب شور باداب سورت در ایران بی نظیر و در جهان کم نظیر است. این چشمه واقع در منطقه چهاردانگه شهرستان ساری در سال 1386 پس از کوه دماوند به عنوان دومین اثر طبیعی ملی ایران به ثبت رسیده است. شگفت انگیزترین زمان در این منطقه طلوع و غروب خورشید است که نور خورشید در برکه ها همراه با سایه روشن طبیعت اطراف، جلوه های تحسین برانگیزی از موهبت خداوند را به نمایش می گذارد. باداب سورت در تمام فصول سال زیباست و هر فصل زیبایی خاص خود را دارد اما پربازدیدترین زمان ها بهار و تابستان است. زیرا در فصل بهار این منطقه بسیار سرسبز و سرسبز است و تابستان نیز زمان مناسبی برای آب تنی در این حوضچه های زیبا و پر از مواد معدنی است.

سفر، مکان های ایرانی، طبیعت ایرانی، شیمبار، مازیچال، روستای جهان نما، طارم زنجان، امامزاده خالد نبی، چشمه های باداب سورت، کالپوش، بهشت ​​گمشده، آبشار شوی