برای رفتن به عراق باید دلار بخرید یا دینار؟ • تصویر مجله زندگی

مسافران عتبات عالیات علاوه بر 100 دلار ارز اربعین می توانند 300 یورو ارز مسافرتی با نرخ 28 هزار و 570 تومان (قیمت ارز ملی یورو در زمان نگارش این گزارش) خریداری کنند. این در شرایطی است که دلار آزاد حدود 30 هزار و 150 تومان است. بنابراین زائران با خرید 300 یورو ارز مسافرتی در مجموع می توانند 475 هزار تومان درآمد کسب کنند.

همچنین بانک‌های عامل موظفند تا پایان روز چهارشنبه ۲۵ شهریورماه نسبت به معرفی شعب کشیک فروش ارز در روزهای تعطیل رسمی تا ۵ شهریورماه اطلاع دهند.

لازم نیست همه اعضای خانواده حضور داشته باشند

با توجه به تفاوت قیمت دینار در تهران و عراق، توصیه می شود زائران در ایران دلار خریداری کرده و در عراق به دینار تبدیل کنند.

دینار عراقی معمولاً در تهران به صورت صدها یا هزاران به فروش می رسد. قیمت صد دینار عراقی در بورس تا زمان نگارش این گزارش (14 چهارشنبه) 2060 تومان بود. یعنی هزار دلار را می شد با 20 هزار و 600 تومان خرید. قیمت هزار دینار عراقی در بازار آزاد تهران تا 22 هزار تومان می رسد.

برای رفتن به عراق باید دینار بخرید یا دلار؟

بانک مرکزی روز سه شنبه در بخشنامه ای پنج دستور به بانک ها برای تسهیل در پرداخت ارز اربعین به متقاضیان ابلاغ کرد که بر اساس اولی، سرپرستان خانواده می توانند از اعضای خانواده خود (همسر و فرزندان) ارز اربعین خریداری کنند. سامانه سما ثبت نام شده با کلیه مدارک هویتی و اعضای خانواده خود به شعب بانک های فروش ارز اربعین مراجعه کنند. عدم حضور سایر اعضای خانواده در شعبه فروش ارز آزاد است و سرپرست خانوار می تواند با کارت بانکی خود برای اعضای خانواده خود ارز خریداری کند.

شعب منتخب بانک های عامل موظفند تا روز شنبه مورخ 26 شهریور 1401 همه روزه تا ساعت 18 خدمات فروش ارز اربعین را ارائه دهند.

همچنین امکان فروش ارز به زائران بالای 5 سال و زیر 18 سال ثبت نام شده در سامانه سماح به اولیای آنها نیز وجود دارد.

همراه داشتن اصل مدارک هویتی الزامی است

فروش ارز اربعین تنها با ارائه کارت ملی متقاضی ثبت شده در سامانه سماح امکان پذیر است و دریافت کپی مدارک هویتی ممنوع می باشد.

سایر کمک های دولتی برای زائران اربعین

نرخ دینار عراق امروز چهارشنبه 16 سپتامبر

مسافران برای خرید ارز اربعین باید گذرنامه و کارت ملی خود را به صرافی ها یا بانک های مجاز به همراه داشته باشند. توجه داشته باشید که سیم کارت و کارت بانکی خریدار باید اسمی باشد.

در عراق ریال ایران پذیرفته نمی شود و زائران باید بیشتر هزینه های خود را به دینار بپردازند. اما به مسافران توصیه می شود به جای خرید دینار در ایران، دلار بخرند و در عراق آن را به دینار تبدیل کنند. زیرا طبق گزارش ها هزار دینار در عراق با نرخ کمتر از 20 هزار تومان قابل تبدیل است.

سکه اربعین را از کجا بخریم؟

به زائران توصیه می شود برای جلوگیری از ایجاد صف به جای صرافی ها به بانک ها مراجعه کنند. زائران مراقب باشند، اگرچه ارز اربعین در اوایل تنها در 5 بانک (ملی، ملت، صادرات، سپه و تجارت) فروخته می شد، اما اکنون در همه بانک ها قابل خرید است. صالح آبادی رئیس کل بانک مرکزی امروز به مردم توصیه کرد برای دریافت ارز اربعین به بانک ها مراجعه کنند تا صرافی ها.

تا چه زمانی می توان ارز اربعین را خریداری کرد؟

قیمت فروش دلار به زائران اربعین امروز (چهارشنبه 25 شهریور) 29 هزار و 120 تومان بود که نیاز به بودجه 2 میلیون و 912 هزار تومانی دارد. البته این میانگین نرخ فروش است و ممکن است برای صرافی ها و بانک های مختلف کمی متفاوت باشد.

قیمت دلار قابل فروش به زائران اربعین حدود هزار تومان ارزانتر از دلار در بازار آزاد است. به این ترتیب زائران با خرید ارز از این طریق نزدیک به 100 هزار تومان پس انداز خواهند کرد.

دوم اینکه زائران اربعین می توانند از روز گذشته (15 شهریور) برای دریافت تسهیلات قرض الحسنه 3 تا 5 میلیون تومانی در سامانه سماح ثبت نام کنند. پس از ثبت درخواست وام اربعین در سامانه حج و زیارت (سماح)، در صورت خروج زائران از مرزهای زمینی، مبلغ این تسهیلات بدون نیاز به مراجعه به بانک ها به صورت خودکار به حساب کمک هزینه آنها واریز و از کمک هزینه آنها کسر می شود. همه به یکباره اقساط یک ساله شرایط دریافت وام اربعین مطابق ذیل:

  • متقاضی باید سرپرست خانوار و ذینفع کمک هزینه باشد. در مورد زائرانی که سرپرست خانواده نیستند، استفاده از این تسهیلات با رضایت سرپرست خانواده امکان پذیر خواهد بود.
  • متقاضی باید درخواست استفاده از تسهیلات سامانه حج و زیارت (سماح) را ثبت کرده و در ایام اربعین فقط از مرزهای زمینی تردد کرده باشد.
  • مبلغ تسهیلات برای یک سرپرست خانوار سه میلیون تومان، با یک نفر تحت پوشش چهار میلیون تومان و همراهان 2 نفر یا بیشتر پنج میلیون تومان خواهد بود.مجله ازدواج

به گزارش تصویر زندگی به نقل از فردا اختاز: دولت امسال به هر یک از زائران اربعین که در سامانه سماح ثبت نام کرده اند 100 دلار یا معادل 150 هزار دینار با قیمتی ارزان تر از بازار آزاد اختصاص می دهد. اما آیا خرید دینار در ایران بهتر است یا خرید دلار و سپس تبدیل آن به دینار در عراق؟ دوم اینکه ارز اربعین را از بانک بخریم یا صرافی؟ یارانه های دیگری که دولت به زائران اختصاص می دهد چیست؟

جهت اطلاع: آخرین اخبار اربعین در 24 ساعت گذشته

قیمت دلار اربعین و سود خرید آن چقدر است؟