بدحجاب که از سیستم پشتیبانی میکنه با بقیه بدحجاب ها فرق داره!! • تصویر مجله زندگی


رفتار دوگانه با بی حجابی زنان مرتبط است

روزنامه جوان نوشت: طرفداران نظام با دیگران فرق دارند.

تصویر از لایف نیوز – روزنامه جوان در پاسخ به این سوال افکار عمومی که چرا رفتار حکومت با زنان محجبه در انتخابات یا میتینگ های حکومتی متفاوت است؟ جوان نوشت: زنی که در راهپیمایی ملی شرکت می کند و با رای دادن در انتخابات علاقه خود را به کشورش نشان می دهد، در واقع نشان می دهد که به هنجارها و ارزش های عمومی این جامعه علاقه مند است و حتی اگر با برخی از آنها موافق باشد. در غیر این صورت، او سعی نمی کند آنها را تکان دهد و با این هنجارها مبارزه کند.

📌 در قسمت نظرات (پایین صفحه) نظرات خود را در مورد رفتار دوگانه دولت در بحث حجاب به اشتراک بگذارید.

مجید انصاری: اگر حجاب در نظر مردان معیار دارد چرا روز به روز تیره و تار می شود؟ به گونه ای که در برخی جاها نادیده گرفته می شود یا در مواردی زیر آن خط کشیده می شود؟ تقریباً همه دیده اند که در ایام انتخابات، مبارزه با حجاب به حالت تعلیق درآمده و حتی حضور زنان با حجاب های مختلف در ستادهای کاندیداها بیش از هر زمان دیگری اهمیت دارد.

در طول 40 سال گذشته در مسائل مختلف شاهد این وضعیت بوده ایم که بحث حجاب یکی از آنهاست. بنابراین بر اساس تجربه تاریخی می گویم حجاب اجباری و کشف حجاب اجباری هر دو محکوم به شکست هستند.
مجید انصاری درباره برخورد با به اصطلاح بدحجابی گفت: موضوع برخورد با بدحجابی یا بی حجابی به خبر اصلی یک گروه رسانه ای تبدیل شده و واکنش های متفاوتی در فضای مجازی و حتی تبلیغات منفی بین المللی به همراه داشته است. علیه کشور راه اندازی شد.

وی افزود: فکر می کنم باید چند نکته را در این زمینه مد نظر قرار دهیم. نخست لزوم توجه به حجاب به عنوان یک امر شرعی برای زنان مسلمان که مشکلی انکارناپذیر است و در آن تردیدی نیست. زنان مسلمان به اصل حجاب پایبند هستند. البته وقتی از حجاب صحبت می کنیم، کیفیت و نوع حجاب در اینجا مهم نیست. در مقابل، حجاب در شرع با محدودیت هایی برای زن و مرد مطرح شده است. با این حال، بسته به فرهنگ ها و سلیقه ها، نوع حجاب در کشورهای مختلف اسلامی همیشه متفاوت بوده است. در کشور ما حجاب تنوع زیادی دارد و در نقاط مختلف کشور شکل حجاب زنانه متفاوت بوده است.

نکته مهم این است که برخورد با پدیده حجاب در ایران چگونه باید باشد و آیا این برخوردها تحت عنوان گشت جهت یابی با زنان ایرانی مشروع است؟ و بالاتر از همه، آیا موثر است؟ اینها مسائلی است که باید حل شود. به نظر من شیوه کنونی برخورد با بی حجابی و بدحجابی و گاها فیلم هایی از آن در فضای مجازی منتشر می شود، هیچ ربطی به آموزه های دینی و احکام شرعی و به خصوص احکام مربوط به امر به معروف و نهی از منکر ندارد. حرام است، منکر آن نیست. این اعمال جز ایجاد تنفر نسبت به دین و انقلاب و اصل حجاب نتیجه دیگری ندارد و باید متوقف شود.

فیلم های رفتار افسران با زنان تکان دهنده است

انصاری بیان کرد: فیلم هایی که از رفتار ماموران با زنان منتشر شده تکان دهنده است و گاهی دیده می شود که خود مأموران به مراتب بیشتر از معضل فحشا تحت عنوان منکر، مرتکب گناهان و جرایمی می شوند. و مبارزه با فحاشی اینکه افسر مرد، زن با حجاب را در آغوش بگیرد و به سمت ماشین پلیس بکشد یا کتک بزند و زن ها را به داخل ماشین هل دهد، قابل قبول نیست. در برخی موارد، روسری زن به طور کامل از سرش افتاده یا لباسش بالا کشیده شده است. بنابراین این نوع قرارها مصداق منفی بالاتری نسبت به بی حجابی یا بی حجابی دارند و طبیعتاً می توان از آنها شکایت کرد.

شهروندان حقوقی دارند

وی گفت: شهروندان حقوقی دارند و منشور حقوق شهروندی که مورد قبول قوه قضائیه قرار گرفته و توسط دولت سابق تدوین و اجرا شده است، ضابطان را از این گونه برخوردها باز می دارد. به هر حال درمان ناهنجاری های فردی یا اجتماعی مقوله ای پذیرفته شده است، اما اگر نوع برخورد با این معضلات منجر به گسترش یا بروز ناهنجاری های دیگری شود، با فلسفه نیروی انتظامی و شرع منافات دارد.

ما باید مراقب باشیم که جامعه را دچار تفرقه و دوقطبی نکنیم

مجید انصاری با تاکید بر اینکه باید مراقب باشیم جامعه دچار تفرقه و دوقطبی نشود، گفت: فکر می کنم با چنین رفتارهایی جامعه به سمت دو قطبی حامیان و بی حجابی ها حرکت می کند. اگر چه می دانیم بسیاری از کسانی که حجاب برتر را نمی پذیرند، پوشش می دهند و حداقل حجاب دارند، اصل دین را قبول دارند و به حکم حجاب اسلامی پایبند هستند. اگر رفتارها به گونه ای باشد که تقابل با دوقطبی شکل بگیرد، نه تنها کمکی به توسعه فرهنگ حجاب نمی کند، بلکه اثر معکوس و منفی خود را خواهد داشت و عده ای را به اصرار سرسختانه بر اصل حجاب می کشاند.

حجاب اجباری و کشف حجاب اجباری محکوم به فناست

وی بیان کرد: دور شدن از اعتدال و عقلانیت در برخورد با مسائل اجتماعی نکته مهمی است که باید به آن توجه کنیم. تجربه نشان داده است که در برخورد با ناهنجاری های اجتماعی و مسائلی از این دست، از مرز اعتدال و عقلانیت فراتر رفته ایم، نتیجه کاملاً معکوس داشته است. در طول 40 سال گذشته در مسائل مختلف شاهد این وضعیت بوده ایم که بحث حجاب یکی از آنهاست. بنابراین بر اساس تجربه تاریخی می گویم حجاب اجباری و کشف حجاب اجباری هر دو محکوم به شکست هستند.

اصولگراها برای جذب افراد محجبه به ستادشان رقابت می کنند!

مجید انصاری همچنین درباره برخورد دوگانه هیأت های حاکمه با موضوع حجاب گفت: اگر حجاب در نزد مردان معیار دارد چرا روز به روز تیره و تار می شود؟ به گونه ای که در برخی جاها نادیده گرفته می شود یا در مواردی زیر آن خط کشیده می شود؟ تقریباً همه دیده اند که در ایام انتخابات، مبارزه با حجاب به حالت تعلیق درآمده و حتی حضور زنان با حجاب های مختلف در ستادهای کاندیداها بیش از هر زمان دیگری اهمیت دارد. به خصوص کاندیداهای اصولگرا برای جمع آوری آرای لایه های خاکستری یا افراد کم گرایش، برای جذب افراد کم حجاب در ستاد خود به رقابت می پردازند. فیلم ها و پوسترهای تبلیغاتی که در ستادشان منتشر می کنند این مشکل را آشکار می کند. در این انتخابات اخیر، پوسترها و تبلیغاتی که در ستاد آقای رئیسی و دیگر کاندیداهای اصولگرا دیدم به مراتب پیشروتر از نامزدهای غیراصولگرا بود.

دوربین های تلویزیونی به دنبال نمایش زنان بی حجاب هستند

علاوه بر این، دوربین های تلویزیونی در مراسم دیگری مانند جشن قدس، مراسم مذهبی یا تشییع شهدا، به دنبال نشان دادن زنان کم حجاب یا افرادی هستند که از نظر پوشش با دیگران متفاوت هستند. هر چند تفاوت نمائی اشکالی ندارد و حضور اقشار مختلف نماد همبستگی است اما از همه کسانی که در مراسم ملی یا انتخابات شرکت می کنند تشکر می کنم اما واقعیت این است که اگر بحث حجاب خلاف قانون است چرا این نوع پوشش ها برای تبلیغات در راهپیمایی ها یا روزهای انتخابات استفاده می شود؟

انصاری گفت: مردم ایران با هر سلیقه ای متحد هستند و در چهل سال گذشته با هم همزیستی مسالمت آمیزی داشته اند. آنها با کمک یکدیگر جنگ تحمیلی 8 ساله را تحمل کردند و فرزندان خود را به جبهه فرستادند و به شهادت رسیدند. حتی اقلیت های مذهبی هم هزینه کرده اند. اما در طول جنگ هرگز بحث حجاب مطرح نبود. امروز هم باید افتخار کنیم که همه مردم با هر نوع پوشش و سلیقه ای یکپارچه در مراسم ملی، مذهبی و شهادت حضور داشته باشند. مایه مباهات است و به فرموده رهبر انقلاب حتی کسانی که اصل نظام را قبول ندارند اما به کشور خود علاقه دارند باید در انتخابات شرکت کنند. ما که در انتخابات و اینگونه مراسم با صحصدر سروکار داریم و همه را ایرانی و محترم می دانیم، چطور در زمان های دیگر در بحث حجاب تنگ نظریم؟

رفتار کینه توزانه افسران پلیس نسبت به زنان قابل توجیه نیست

وی ادامه داد: رفتار کینه توزانه ماموران پلیس با زنان قابل توجیه نیست و رفتاری دوگانه است که مردم با آن مواجه می شوند. حتی سریال های تلویزیونی باید واقعیت اجتماعی را منعکس کنند و تهیه کنندگان باید قدرت نشان دادن جامعه را آنگونه که هست داشته باشند. چه اشکالی دارد اگر بخواهند با راهنمایی گشت ارشادی فیلم و سریال بسازند و فقط به خانم های چادرنشین رسیدگی کنند، آیا می توانند تولیدات مناسبی داشته باشند؟مجله ازدواج