بخشنامه بهبود نمره کنکور 1402 (نظام قدیم و جدید) • تصویر از مجله زندگی


بازگرداندن نمره کنکور 1402

رئیس سازمان سنجش و تضمین کیفیت نظام آموزشی گفت: اگر داوطلبان نگران کسب نمره نامطلوب در آزمون هستند، باید بدانند که در ثبت نام تحصیلی خود فرصت جبران دارند.

محسن زارعی رئیس مرکز سنجش و تضمین کیفیت نظام آموزش و پرورش در گفت وگو با خبرنگار آموزش و پرورش خبرگزاری فارس در خصوص نگرانی برخی از داوطلبان از تاثیر نهایی معدل در کنکور، اظهار داشت: این موضوع باعث شده است که معدل دانشگاهی در کنکور سراسری به پایان برسد. مهمتر از همه، هر تغییری نگرانی‌هایی را ایجاد می‌کند، زیرا انسان از خود می‌پرسد که آیا به نفع او خواهد بود یا به ضرر او است. اما تا جایی که ممکن است باید بر اساس نیاز مردم تصمیم بگیریم و مشکلات آنها را حل کنیم.

وی ادامه داد: اگر داوطلبان نگران کسب نمره ای هستند که در امتحانات خود از آن راضی نیستند، باید بدانند که فرصتی برای نمره گذاری دارند که ممکن است در تحصیل برایشان رضایت بخش نباشد. ضبط شده

زارعی اضافه کرد: نکته دیگر این است که داوطلبان می توانند دو بار در سال در کنکور شرکت کنند که به نظر من فرصتی برای مردم است. علاوه بر این، مانده ای که آنها به دست می آورند تا دو سال برای آنها ذخیره است.

وی با بیان اینکه متقاضیان در این دو سال که تراز آنها ثبت می شود حتی می توانند در کنکور شرکت کرده و موجودی مورد نظر خود را ثبت کنند، افزود: متقاضیان در این دو سال می توانند هر موضوعی که به آنها مربوط می شود در مورد سوابق تحصیلی نیز بحث کنند. تعمیر

رئیس مرکز سنجش و تضمین کیفیت نظام آموزش و پرورش گفت: تعمیر فقط یک بار انجام می شود اما کسانی که قبلاً این کار را انجام داده اند زیرا با این دید نبوده که در کنکور تاثیر نهایی داشته باشد. ، می تواند دوباره برای تعمیر اقدام کند.

بخشنامه تصحیح معدل کنکور 1402

آموزش و پرورش معدل 1402 کنکور را برای داوطلبانی که در سوابق کنکور ثبت نام کرده اند و معدل پایینی دارند بازگرداند. این دسته از داوطلبان می توانند یک ماه قبل از امتحانات نهایی خرداد، شهریور و آذر با مراجعه به رشته تحصیلی دیپلم خود ثبت نام و در تصحیح معدل شرکت کنند.

تاثیر معدل تجمعی در کنکور 1402

یکی از بزرگترین دغدغه های داوطلبان کنکور سراسری 1402 موضوع است تاثیر معدل در کنکور شرق. این باعث می شود برخی از متقاضیانی که معدل بالایی ندارند فکر کنند که راه حلی برای جبران معدل گذشته خود ندارند. این مشکل در آن ها احساس دلسردی ایجاد می کند و باعث می شود نتوانند به خوبی برای کنکور 1402 آماده شوند.

افرادی که در امتحانات نهایی خود معدل خوبی کسب نکرده اند، در صورت احراز شرایط می توانند از قانونی به نام تعمیر معدل برای جبران معدل پایین خود استفاده کنند. معدل داوطلبان مشمول تاثیر معدل در کنکور شامل 40 درصد اثر نهایی می باشد، از این رو اهمیت اطلاع از جزئیات تعمیر معدل برای داوطلبانی که معدل آنها پایین است مشخص می شود. در این مقاله برای کمک به این دسته از داوطلبان به جزئیات و شرایط احیای نمرات 12، دیپلم و پیش دانشگاهی 1401 پرداخته شده است.

اهمیت بازگرداندن معدل برای آزمون 1402

وزارت آموزش و پرورش به منظور کمک به داوطلبانی که در امتحانات نهایی دیپلم و پیش دانشگاهی نمره بالایی کسب نکرده اند، طرح ترمیم معدل را در نظر گرفت. ثبت نام در آزمون تعمیر معدل در واقع فرصتی برای شرکت مجدد در امتحانات دروسی است که فرد موفق به کسب نمره بالا نشده است و این باعث می شود که نمرات جدید در صورت بالاتر بودن از تبصره قبلی به عنوان سوابق تحصیلی آنها محسوب شود.

بر این اساس، ترمیم معدل مانند ترمیم معدل برای دانشگاه فرهنگیان، فرصتی برای ارتقای تاثیر معدل در کنکور سراسری است و در صورتی که نمرات جدید در سوابق تحصیلی افراد به کنکور اختصاص یابد. اگر این نمرات بالاتر از نمره قبلی داوطلب باشد. در صورتی که نمره کسب شده کمتر از نمره قبلی باشد، سازمان سنجش نمره بالاتری را به داوطلب کنکور اعطا می کند.

الزامات افراد برای بازگرداندن معدل برای آزمون 1402

تعمیر معدل فقط برای شرکت کنندگان کنکور در نظر گرفته شده است تا از تاثیر معدل کنکور سراسری استفاده کنند. لازم به ذکر است تاثیر سوابق کنکور شامل سه گروه از داوطلبان کنکور می باشد و فقط این داوطلبان مجاز به شرکت در ارتقای معدل هستند.

 • داوطلبانی که دیپلم خود را در یکی از رشته های نظری ریاضی، تجربی، علوم انسانی پس از سال 1383 اخذ کرده اند.
 • فارغ التحصیلان پیش دانشگاهی که پس از سال 1391 فارغ التحصیل شدند.
 • فارغ التحصیلان سیستم جدید 6-3-3 که پس از سال 2018 فارغ التحصیل شدند.

بنابراین اگر دیپلم نظام قدیم (دیپلم قبل از سال 1363) یا دیپلم فنی و حرفه ای داشته باشید و یا دیپلم خود را قبل از سال 84 گرفته باشید در پرونده گنجانده نشده است و نیازی به دریافت مدرک نیست. کد سوابق تحصیلی دیپلم همچنین اگر می خواهید به جای مدرک پیش دانشگاهی از مدرک کاردانی خود استفاده کنید یا پیش از سال 2019 مدرک پیش دانشگاهی خود را دریافت کرده اید، نیازی به دریافت کد سوابق تحصیلی پیش دانشگاهی ندارید.

افراد مشمول اجرای سوابق تحصیلی باید هنگام ثبت نام در کنکور سراسری کد سوابق تحصیلی خود را دریافت کنند. این کد را می توانید به صورت آنلاین به آدرس dipcode.medu.ir دریافت کنید. برای آشنایی با این سامانه و دریافت کد سوابق مدرسه، مطالعه مقاله زیر توصیه می شود.

زمان و مکان ثبت نام برای بازگردانی معدل آزمون 1402

معمولا ثبت نام تعمیر معدل یک ماه قبل از امتحانات نهایی (خرداد، شهریور و دی) انجام می شود و هر فرد تنها یک بار می تواند در تعمیر معدل شرکت کند. لازم به ذکر است داوطلبان می توانند با توجه به جدول سرفصل های امتحانی دوره دوم متوسطه یک بار به صورت داوطلب آزاد در آزمون نهایی دروس مورد نظر خود شرکت کنند.

محل ثبت نام کترینگ پایه دوازدهم کنکور 1402 مدرسه بزرگسالان منطقه آموزشی است که فرد قبلا فارغ التحصیل شده است. داوطلبان معدل ترمیم باید در نظر داشته باشند که برای برگزاری آزمون مجدد برای افرادی که مدرک دیپلم خود را دریافت کرده اند، برای هر دوره مبلغی بابت چاپ و تصحیح مدارک از دانشجویان اخذ می شود.

نکات مهم بازگردانی نمره کنکور 1402

نمرات اکتسابی متقاضیان ترمیم معدل جایگزین نمرات قبلی نخواهد شد و تنها معیار سنجش و پذیرش دانشجو در دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی سراسری خواهد بود. ضمناً در صورتی که نمرات کسب شده بالاتر از نمرات قبلی (بهتر) باشد در پرونده داوطلب اعمال خواهد شد.

سوالی که ممکن است برای متقاضیان تحصیل در خارج از کشور پیش بیاید این است که آیا این افراد نیز می توانند معدل مدرک خود را از این طریق تثبیت کنند یا خیر؟ پاسخ منفی است. زیرا طبق مصوبه وزارت آموزش و پرورش، نمرات و معدل جدید افراد فقط برای کنکور معتبر است و اصل کارنامه آنها تغییر نمی کند.

سوالات متداول

 1. ثبت نام تصحیح معدل چه زمانی است؟
  بر اساس متن مقاله، داوطلبان می توانند یک ماه قبل از برگزاری امتحانات نهایی در خرداد، شهریور و آذر برای ثبت نام اقدام کنند.
 2. آیا نمرات دریافتی در هنگام تصحیح معدل در کارنامه داوطلب لحاظ شده است؟
  طبق متن مقاله، اصلاح معدل فقط برای بهبود وضعیت سوابق تحصیلی فرد در کنکور موثر است و باعث تغییر نمرات کارنامه نمی شود.
 3. برای ثبت نام آزمون تعمیر معدل به کدام رشته آموزشی مراجعه شود؟
  به رشته تحصیلی که فرد مدرک دیپلم یا پیش دانشگاهی خود را در آنجا گرفته است.مجله ازدواج