اینترنت کودک چیست و چگونه می توان آن را فعال کرد (آیا فیلترینگ اتفاق می افتد؟) • تصویر از مجله زندگی

(05/08/1401) وزیر ارتباطات گفت: طرح اینترنت کودک و نوجوان آماده شده و منتظر افتتاح آن از سوی مسئولان هستیم و در آینده نزدیک این موضوع را رسانه ای کرده و رونمایی خواهیم کرد.
عیسی زارع پور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در پاسخ به این سوال که راه اندازی اینترنت برای کودکان و نوجوانان در چه مرحله ای است؟ وی گفت: منتظریم آقایان (مسئولین) زمان را تنظیم کنند و برنامه افتتاحیه را با هم انجام دهیم. وی افزود: کار آماده شده و در انتظار افتتاح است.

رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به اینکه سیم کارت های کودک از گذشته در بازار وجود دارد و در حال حاضر امکان خرید آن برای همه وجود دارد، گفت: نسخه اینترنتی آندروید است. برای کودکان و نوجوانان آماده شده است و تا چند روز دیگر در دسترس خواهد بود. این طرح هفته آینده با حضور مسئولان ذیربط رونمایی می شود.مجله ازدواج

سخنگوی وزارت ارتباطات از نهایی شدن لیست سفید اینترنت کودکان و نوجوانان وزارت ارشاد خبر داد و گفت: تا یکی دو هفته دیگر این پیش نویس با حضور مسئولان مربوطه رونمایی می شود.

چگونه اینترنت را برای کودکان و نوجوانان روشن کنیم
مهدی سالم در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به آخرین جزئیات اینترنت کودکان و نوجوانان اظهار داشت: در شورای عالی فضای مجازی سندی وجود دارد که تکلیف دستگاه های مختلف حفاظتی از کودکان و نوجوانان در فضای مجازی را مشخص کرده است. بخشی از این وظایف بر عهده وزارت ارتباطات می باشد. اکثر این وظایف تاکنون انجام شده و منتظر هستیم تا وزارت ارشاد لیست سفید آنها را نهایی و اعلام کند.

وی نحوه فعال سازی اینترنت کودک و نوجوان را روی مودم های ثابت و رایانه های شخصی تشریح کرد و گفت: این قابلیت روی مودم وجود دارد و امکان فعال سازی اینترنت کودکان وجود دارد. تنها بحث ارائه لیست سفید بود که به زودی (یک یا دو هفته) در سایت وزارت ارتباطات و وزارت ارشاد قرار می گیرد. البته در حال حاضر فهرست اولیه وجود دارد اما در حال نهایی شدن است زیرا نیاز به بررسی توسط کارشناسان حوزه آموزش کودک و نوجوان دارد و از طرفی میزان محتوا نیز مهم است.

در پاسخ به سوال دیگری به وزیر ارتباطات گفته شد که برای راه اندازی اینترنت برای کودکان و نوجوانان وی در انتظار تعیین لیست سفید گفت: این کار انجام شده و در حال حاضر پروژه راه اندازی شده است و علاقه مندان می توانند این سوالات را از طریق آدرس ارسال کنند. دنبال کردن


سخنگوی وزارت ارتباطات گفت: علاوه بر این، کسانی که مایل به نصب این نوع اینترنت بر روی دستگاه های محاسباتی خود هستند، اپلیکیشن های جداگانه ای را برای این منظور تعریف و نصب کرده ایم و زمانی که افراد وارد این اپلیکیشن می شوند و فعال می شوند، سیستم ایمن ایجاد می شود. در دسترس فرزندانشان است. آنها این کار را انجام دادند تا VPN ها در این حالت بسته شوند و از دسترسی به سایت های نامناسب جلوگیری شود. خانواده‌ها می‌توانند در هر زمانی از این برنامه انصراف دهند.

خرید سیم کارت کودک

وی ادامه داد: با توجه به اینترنت ایمن برای کودکان، پروژه ای جهانی به نام مدیر عامل ما از سال 2009 وجود داریم و بر اساس این طرح روز اینترنت ایمن برای کودکان را جشن می گیرند و 220 کشور برنامه های خود را در این زمینه ارائه می دهند و ایران نیز به عنوان یکی از این کشورها از قدیم الایام برنامه های خود را دارد.

فقط سایت های در لیست سفید برای کودکان قابل دسترسی هستند

سخنگوی وزارت ارتباطات با اشاره به اینکه بسیاری از لیست سفید وزارت ارشاد از محتوای قابل ارائه برای کودکان و نوجوانان تهیه شده و در حال حاضر برای معرفی عمومی در دسترس است، افزود: اینترنت کودکان یا فضای امن برای کودکان. و نوجوانان در بخش های مختلف. یکی بحث تمیزی اینترنت است که در اختیار کودکان یا نوجوانان قرار می گیرد و طبقه بندی های مختلفی در این زمینه مشخص می شود و طبقه بندی ها توسط والدین مشورت و انتخاب می شود.

فعال سازی اینترنت برای کودکان و نوجوانان نیازمند سیم کارت کودک است

سالم اضافه کرد: این پیام ها بررسی می شود، اگر اپلیکیشن آنها برای همه خانواده ها مناسب باشد به لیست اضافه می شود، در غیر این صورت خود والدین می توانند این دسترسی را برای فرزندشان باز کنند.

اینترنت کودک را روی مودم ثابت و کامپیوتر خانگی فعال کنید

سالم در ادامه خاطرنشان کرد: تمامی فعالیت ها در حوزه اینترنت کودکان و نوجوانان در اختیار والدین است و هیچ محدودیتی از سوی ارائه دهندگان خدمات و اپراتورها وجود ندارد. اگر والدینی برای فرزندشان اینترنت تمیز می خواهند، می توانند سیم کارت کودک را بخرند و طرح های مورد نظر را فعال کنند.

رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات با اعلام اینکه لیست سفید تهیه شده توسط وزارت ارشاد با همکاری سایر دستگاه ها برای اپراتورها و ارائه دهندگان خدمات ارسال شده است، گفت: بر اساس این فهرست بندی، سرویس اینترنت کودکان و نوجوانان فعال است. ویژگی خاصی که وجود دارد این است که اگر خانواده ها بخواهند قسمت هایی را از این لیست اضافه یا کم کنند، می توانند آن را در سیستم های داخلی اعلام کنند. مثلاً بعد از فعال سازی اینترنت کودکاگر برخی از خانواده ها درخواست دسترسی به سایتی برای فرزندان خود داشته باشند، پیام به تیم های محتوا منتقل می شود.