انواع چوب های موجود در بازار ایران و کاربرد آنها در صنایع چوب

صنعت چوب یکی از صنایع مهم و کاربردی در جهان است. از سازه های هنری دست ساز کوچک گرفته تا وسایل خانه و آشپزخانه و سازه های بزرگ و عظیم که با استفاده از چوب ساخته شده اند. برای ساخت هر کدام از این وسایل از چوب های مختلفی استفاده می شود. ایران دارای پوشش های جنگلی متنوعی است و انواع مختلفی از چوب ها در آن یافت می شود. علاوه بر این افراد و شرکت های مختلفی در زمینه واردات چوب فعال بوده اند تا همواره الوارهای مرغوب مورد نیاز را در بازار داخلی تامین و وارد کنند. در تداوم با انواع چوب موجود در بازار ایران با کاربرد و کاربرد هر کدام آشنا می شویم.

چوب ماهون نمونه دیگری از چوب های وارداتی به بازار ایران است. این چوب در دو نوع آمریکایی و آفریقایی موجود است و نوع آفریقایی آن بیشتر در بازار ایران وجود دارد. چوب انی که به نام اقاقیا نیز شناخته می شود دارای رنگ چوب داخلی قرمز و رنگ چوب بیرونی سفید و صورتی است.

آبنوس یکی از چوب های مرغوب است که به وفور در مناطق استوایی یافت می شود. آبنوس رنگ تیره اما بافتی براق دارد. از آنجایی که این چوب مستقیم است، به عنوان مناسب ترین گزینه برای تولید فرت بورد گیتار استفاده می شود.

منبع: گروه شرکت های پرسالمجله ازدواج

با توجه به نظرات کارشناسان صنعت چوب، با کیفیت ترین چوب راش موجود در بازار از ایران می باشد که از نظر کیفیت و استحکام بالاتر از نمونه های خارجی می باشد. بافت همگن و سختی بالای این چوب، چوب راش را به بیشترین تقاضا در صنعت مبلمان تبدیل کرده است.

چوب ماهون

یکی دیگر از چوب های نسبتا سخت، نیمه سنگین و محکم موجود در بازار ایران، چوب مالچ پاشی است. این چوب دارای رنگ قهوه ای مایل به قرمز و بافت بسیار درشتی است. مقاومت این چوب در برابر هرگونه خراش و ضربه به حدی است که در ساخت ساختمان های چوبی کاربرد فراوانی دارد.

چوب درخت افرا

چوب صورتی کم رنگ که ماندگاری بسیار کمی دارد. از این چوب برای ساخت کاغذ، قایق های سبک و … استفاده می شود. همچنین بسیار سبک است و بافت نرم و ظریفی دارد. چوب آکون به راحتی لمینت می شود و به همین دلیل از آن برای ساخت کاغذ استفاده می شود.

از دیگر کاربردهای مهم این چوب می توان به استفاده از آن در صنعت مبلمان، وسایل ورزشی چوبی، تولید در و پنجره و همچنین پوشش قایق ها اشاره کرد.

مالچ چوبی

این نوع چوب همچنین دارای ویژگی های ظاهری مانند تیغه های نازک قهوه ای رنگ است که در دو مقطع طولی مختلف قابل مشاهده است. چوب افرا در دسته چوب های نیمه سنگین با پولیش آسان طبقه بندی می شود و بیشترین کاربرد را در صنعت مبلمان دارد.

در تمام دنیا از این چوب برای تولید روکش استفاده می شود. ساخت مبلمان، قایق سازی، بادبان های تفریحی و غیره. کاربردهای رایج این نوع چوب است. همچنین نمونه هایی از چوب ها مانند سیپو، کیسپو و ساپلی وجود دارد که شباهت زیادی به چوب ماهون دارند. به همین دلیل برای خرید چوب مناسب باید به ویژگی های آن توجه کنید.

این چوب یکی از نمونه های وارداتی به بازار ایران می باشد. منشا اصلی این چوب روسیه است و توسط افراد و شرکت های مختلف وارد بازار ایران می شود. رنگ چوب کاج روسی سفید است و نژادهای مختلفی مانند نوئل، نراد و انواع دیگر کاج وجود دارد.

چوب راش که در انگلیسی به آن بیچ می گویند یکی از چوب های کاربردی موجود در بازار ایران است که ظاهری نامشخص و رنگ کرم مایل به قرمز دارد. چوب راش انواع مختلفی دارد که یکی از مفیدترین آنها مقاوم در برابر حشرات و قارچ است.

امروزه گران ترین گیتارهای تولید شده در جهان از این چوب بسیار خوشبو ساخته می شوند. استفاده از آن باعث تولید گیتارهای بسیار زیبا با کیفیت بالا می شود. این نوع گیتارها در بازارهای جهانی قیمت بسیار بالایی دارند. از آبنوس برای موارد دیگری مانند منبت، منبت، جواهرسازی، مصارف صنعتی و ساخت آلات موسیقی استفاده می شود.

آخرین کلمه

بلوط

مهمترین کاربرد چوب چنار در زمینه ساخت و تولید دسته ابزار می باشد. دوام و ماندگاری این چوب بسیار بالا بوده و مقاومت بسیار بالایی در برابر نفوذ حشرات دارد.

یکی دیگر از انواع چوب های موجود در بازار ایران، چوب چنار است. این چوب نیز دارای سختی متوسط ​​و متوسط ​​است، اما در رنگ های مختلف از سفید تا قرمز قهوه ای در بازار موجود است. روی چوب چنار لکه هایی از صدف های قهوه ای رنگ وجود دارد که دیدن آنها این چوب را از سایر چوب ها متمایز می کند.

این چوب بسیار قوی با بافت درشت قهوه ای روشن تا قهوه ای تیره است. بلوط در دسته چوب های نیمه سخت و سنگین طبقه بندی می شود و مقاومت سایشی بسیار بالایی دارد. مهمترین کاربرد چوب بلوط در تهیه کفپوش، قالب گیری، تراورس راه آهن و پوشش مبلمان است. بلوط یکی از پرکاربردترین چوب های موجود در بازار ایران است.

یکی از معایب چوب کاج مقاومت بسیار کم آن در برابر قارچ است. چوب کاچ دارای الیاف بلند بوده و از آن خمیر سفید رنگی استخراج می شود که در صنایع کاغذسازی و مبلمان کاربرد دارد. برخی از ویژگی های این چوب در زیر ذکر شده است:

  • احتمال ترک خوردن کم است.
  • قابلیت سمباده زنی بسیار خوبی دارد.
  • سمت راست نازک و سبک است.
  • او مجرای لثه ندارد.
  • در هنگام خشک شدن جمع نمی شود.
  • ضریب کشسانی بالایی دارد.
  • چوب ماهون

چوب ها تنوع بسیار زیادی دارند و با توجه به رنگ، استحکام و سختی و ویژگی های متفاوتشان برای مصارف مختلفی استفاده می شوند. در این مقاله به تعدادی از کاربردی ترین چوب های موجود در بازار ایران پرداخته شده است که هر کدام ویژگی های خاص خود را دارند. برخی از نمونه های چوبی نیز وارداتی هستند که برای مصارف ذکر شده از کیفیت مناسبی برخوردار هستند.

چوب گردو

نمونه ای از چوب مرغوب با رنگ خاکستری مایل به قهوه ای است. الگوها بسیار زیبا و بادوام هستند. این چوب نیز جزء چوب های نیمه سنگین دسته بندی می شود و دارای سختی بالایی است که در برابر فشار، کشش و خمش مقاومت می کند. بیشترین کاربرد این چوب در کارهای هنری و تزئینی است.

علاوه بر آن برای پتوسازی، ساخت آلات موسیقی، کنده کاری، تراشکاری مبلمان، کنده کاری و غیره نیز استفاده می شود. گفته می شود چوب گردو در بازار ایران به وفور یافت می شود.

چوب افرا نمونه دیگری از چوب های موجود در بازار ایران است که شامل انواع مختلفی مانند افرای سیب زمینی، افرای شیری و کیک می باشد. اپلت افرا به عنوان بزرگترین و فراوان ترین چوب سخت موجود در بازار شناخته می شود. رنگ این نوع چوب سفید متمایل به کرم است که درخشندگی صدفی دارد.