امید به درمان بیماری کبد چرب به لطف کشف جدید دانشمندان • تصویر از مجله Life

تحقیقات جدید نشان می دهد که این فضا از بخشی از هسته به نام لامینا آغاز می شود. لایه به عنوان یک اتصال بین غشای هسته و ماده ژنتیکی موجود در آن به نام کروماتین عمل می کند. بوچکیس و تیمش دریافتند که ایجاد چین و چروک در تیغه بر فعالیت ژن هایی که ذخیره چربی را کنترل می کنند، تأثیر می گذارد. هنگامی که این ژن ها بیش از حد فعال می شوند، کبد با چربی اضافی پر می شود و منجر به بیماری کبد چرب غیر الکلی می شود.

دکتر بوچاکیس ادامه می دهد که بیماری کبد چرب در افرادی که مقادیر زیادی الکل مصرف می کنند شایع است. اما بیماری کبد چرب غیر الکلی در افرادی که الکل کم مصرف می کنند یا اصلا الکل مصرف نمی کنند، به ویژه افراد مسن و افراد مبتلا به دیابت نوع 2 را تحت تاثیر قرار می دهد. نزدیک به 40 درصد از افراد بالای 70 سال به این عارضه مبتلا هستند.

یافته‌های ما ممکن است منجر به درمان‌های جدیدی با هدف بازیابی عملکرد لایه‌های هسته‌ای برای کنترل ژن‌های ناهنجار و معکوس کردن بیماری کبد چرب در بیماران جوان مبتلا به بیماری کبد چرب غیرالکلی یا افراد مسن شود.

برای بسیاری از افراد، بیماری کبد چرب هیچ علامتی ایجاد نمی کند. آنها حتی ممکن است از داشتن آن آگاه نباشند. اما برای برخی دیگر می تواند باعث ضعف، خستگی و درد شکم و کاهش کیفیت زندگی شود که متاسفانه درمانی برای آن وجود ندارد.

در این رابطه، دکتر ایرینا ام. به تجمع چربی در کبد در افراد مسن و جوان مبتلا به بیماری کبد غیر چرب. او یک الکلی می شود.

بیماری کبد چرب

سلامت نیوز، به گفته محققان، مشکل اصلی ایجاد چین و چروک در محفظه سلولی حاوی DNA است. تحقیقات قبلی دانشمندان نشان داده است که این هسته های سلولی چروکیده ممکن است در بیماری های متابولیک رایج مانند دیابت و بیماری کبد چرب و حتی پیری خود نقش داشته باشند.

بوچکیس در خاتمه گفت: در حال حاضر هیچ درمانی برای کبد چرب غیرالکلی و روش طبقه بندی بیماران وجود ندارد. یافته‌های ما می‌تواند منجر به لایه‌بندی بهتر و درمان بدون عوارض جانبی جدیدی شود که عملکرد لایه سلولی را با بیان ژن مناسب به حالت سالم باز می‌گرداند.

برای بسیاری از افراد، بیماری کبد چرب هیچ علامتی ایجاد نمی کند. آنها حتی ممکن است از داشتن آن آگاه نباشند. اما برای برخی دیگر می تواند باعث ضعف، خستگی و درد شکم و کاهش کیفیت زندگی شود که متاسفانه درمانی برای آن وجود ندارد.

محققان دانشکده پزشکی دانشگاه ویرجینیا یک محرک کلیدی برای این امر هستند بیماری کبد چرب افراد غیر الکلی یک بیماری مرموز را کشف کرده اند که باعث می شود بدون هیچ دلیلی چربی در کبد جمع شود.

با هدف قرار دادن تغییرات مضر در لامینا، محققان ممکن است بتوانند راه‌هایی برای درمان یا حتی پیشگیری از بیماری کبد چرب غیرالکلی و احتمالاً سایر بیماری‌های متابولیک و حتی پیری ایجاد کنند. به عنوان مثال، Buchkis گفت که دانشمندان می‌توانند از ویروس‌های ویژه برای رساندن پروتئین‌های مختلف لامین به کبد برای صاف کردن سطوح غشاء و بازگرداندن عملکرد مناسب سلول استفاده کنند.

پزشکان برای کشف علت بیماری کبد چرب غیر الکلی تلاش کرده‌اند، اما کشف جدید محققان دانشگاه ویرجینیا نشان می‌دهد که ممکن است حداقل تا حدی ناشی از نقص در هارد دیسک‌هایی باشد که حاوی دستورالعمل‌هایی برای عملکرد سلول‌های ما هستند. این تغییرات در هسته سلول، جایی که کروموزوم‌های ما ذخیره می‌شوند، شروع می‌شوند و فعالیت ژن‌های خاصی را تغییر می‌دهند و در نهایت منجر به تجمع چربی در کبد می‌شوند.

شرح کامل این مطالعه در آخرین شماره مجله تخصصی Genome Research منتشر شده است.مجله ازدواج

دانش جدید به توضیح این بیماری در جوانان کمک می کند و می تواند به اولین درمان برای شایع ترین بیماری کبدی در جهان منجر شود.

یافته‌های جدید این یافته‌ها را تقویت می‌کند و می‌تواند منجر به درمان‌هایی شود که چین و چروک را هدف قرار می‌دهند تا بیماری کبد چرب را متوقف کنند و احتمالاً پیری را کند یا معکوس کنند.