الزامات ورود تلفن همراه مسافر (نوامبر 1401) • تصویر از مجله زندگی


شرایط ثبت نام تلفن همراه مسافران با تغییراتی همراه بوده است. یکی از آنها این است که پرداخت ورودی تلفن همراه فقط با کارت بانکی به نام مسافر و حداکثر تا یک ماه امکان پذیر است.

به گزارش تصویر پایگاه خبری زندگی; علی وکیلی، مدیرکل دفتر واردات گمرک ایران در بخشنامه‌ای از تغییر شرایط رجیستری گوشی‌های همراه مسافری خبر داد.
در این بخشنامه مورخ 10 آبان ماه جاری آمده است: پیرو بخشنامه 21 مرداد 1401 موضوع تصویب کمیته فنی ثبت احوال ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز مبنی بر الزام به اصلاح روند ثبت اطلاعات در سامانه چک این و همچنین تسهیل تشریفات ثبت نام تلفن همراه مسافران ورودی اعلام می دارد با توجه به اجرا و اجرای حق ورودی خدمات پرداخت هزینه برای تلفن همراه مسافری از تاریخ 19/7/19 /1401 پرداخت هزینه ها فقط از طریق کارت بانکی مسافر و نماینده حداکثر تا یک ماه پس از ورود انجام می شود.

ضمناً با توجه به عدم امکان ادامه فرآیند ثبت اطلاعات در سامانه ثبت نام پس از خروج مسافر از مبادی ورودی سالن های مسافربری (تحت هر عنوان)، فرآیند و نحوه ثبت اطلاعات در مبادی ورودی با هماهنگی انجام شده است. دستگاه های مجاور مستقر در مبادی ورودی مجدداً با نصب بنر و اطلاعات تحویل مناسب شده و می تواند با دید مسافران ورودی به سالن های مسافربری فرار کند.

ضمناً مسئولیت حسن اجرای بخشنامه بر عهده بالاترین مقام اجرایی گمرک مربوطه می باشد.

باید بگویم؛ پرداخت ورودیه از طریق درگاه های بانکی مستلزم رمز دوم می باشد، در صورت عدم وجود کارت بانکی به نام مسافر به خصوص کودکان امکان ثبت نام وجود نخواهد داشت.


ثبت طرح

اگر وقت ندارید متن و جزئیات را بخوانید، این مقاله زیر را دنبال کنید

به گزارش خبرگزاری فارس، حمید دهقان نیا در این دیدار طرح ثبت نام ردیابی موبایل و تبلت وی که امروز در ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز برگزار شد، گفت: این طرح از 28 مهرماه فعال می شود و از 29 مهرماه که مردم برای خرید به بازار مراجعه می کنند، گوشی های تلفن همراهی که خریداری می کنند. در این طرح گنجانده خواهد شد.

وی با بیان اینکه نیاز سالانه کشور به تلفن همراه حدود 10 تا 12 میلیون دستگاه است، افزود: اگر سالانه تنها 10 میلیون دستگاه تلفن همراه در کشور مورد نیاز باشد، حدود 9 میلیون دستگاه از این میان از طریق واردات و حدود 1 دستگاه از طریق واردات تامین می شود. میلیون نفر از آنها از طریق تولید داخلی است.

مدیرکل فناوری اطلاعات و ارتباطات ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز افزود: به این ترتیب اگر 90 درصد واردات تلفن همراه قاچاق باشد، می توان نتیجه گرفت که 625 میلیون دلار عوارض گمرکی و مالیات دولتی پرداخت نشده است که معادل آن است. 2 هزار میلیارد تومان.

دهقان نیا گفت: واردات قاچاق منجر به عدم پرداخت حقوق گمرکی و مالیات دولتی و همچنین به خطر افتادن سلامت مردم می شود.

وی ادامه داد: گوشی های وارداتی باید هر ساله تست شوند و میزان جذب تشعشع ویژه آن ها هر سال اندازه گیری شود و بر اساس استاندارد اجازه واردات به کشور داده شود. اگرچه به دلیل واردات غیرقانونی و قاچاق، مشاهده شده است که برخی از گوشی های وارداتی 14 برابر استاندارد میزان جذب تشعشعاتی دارند که به شدت برای سلامتی مضر است.

مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز گفت: همچنین اجرای طرح ردیابی ثبت نام تلفن همراه و تبلت به گونه ای که هر تلفن همراه معرفی می شود، امکان سرقت تلفن همراه را از بین می برد. با یک شناسه منحصر به فرد برای آن گوشی، و به این ترتیب تلفن همراه قابل ردیابی و شناسایی است.

دهقان نیا درباره شناسه تلفن همراه توضیحاتی ارائه کرد و گفت: پس از اجرای طرح ثبت ردیابی موبایل و تبلت، هر تلفن همراه یک شناسه خواهد داشت و از این طریق دولت می تواند یک سری خدماتی را ارائه کند که او نتوانست ارائه دهد. به صاحب تلفن همراه یک شناسه مشخص ارائه کنید و آن شناسه جعلی نیست.

سخنگوی طرح ثبت ردیابی موبایل و تبلت گفت: این طرح در کشورهای دیگر از جمله آذربایجان، ترکیه، اوگاندا و هند اجرا شده و در کشورهای اروپایی نیز به شکلی متفاوت اجرا شده است.

وی با تاکید بر اینکه پس از اجرای طرح نگرانی برای عرضه این محصول وجود ندارد، گفت: رایزنی های لازم برای عرضه بازار چند ماه است که با انجمن واردکنندگان موبایل و بر اساس توصیه های انجام شده انجام شده است. طرحی که اصناف به ما داده اند باید برای مدل ها و برندهای خاص مرحله به مرحله اجرا شود تا در بازار کمبودی ایجاد نشود و فروشندگان کالاهای قاچاق متضرر نشوند.

مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز گفت: اگر این طرح به صورت یکپارچه و برای تمامی مدل ها و برندهای تلفن همراه اجرا می شد، این امکان برای فروشندگانی که دائماً موبایل قاچاق دریافت می کنند، فراهم می شد. گوشی و به عبارتی فروشندگان تلفن همراه قاچاق پس از اجرای این طرح ضرر و زیان زیادی را متحمل شدند، بنابراین تصمیم گرفته ایم با کمک اصناف این طرح را مرحله به مرحله اجرا کنیم.

دهقان نیا افزود: با توجه به ضمانت انجمن واردکنندگان تلفن همراه و استحکام آنها و اعتمادی که بین طرفین ایجاد شده است، پس از اجرای طرح مشکلی برای تامین بازار نخواهیم داشت.

از نهم مهرماه چندین مدل و برند تلفن همراه در طرح رجیستری قرار می گیرد

وی در ادامه با بیان اینکه از هشتم مهرماه چندین مدل و برند تلفن همراه مشمول طرح رجیستری می شود، گفت: بنابراین اگر خریدار برای خرید گوشی مراجعه می کند، یا تلفن همراهی که خریداری می کند نباید مشمول طرح شود. ، و یا اگر تلفن همراهی که قصد خرید دارد خرید شامل طرح باشد، باید بررسی های لازم را برای اطمینان از قاچاق نشدن گوشی دریافت کند.

سخنگوی طرح ردیابی و ثبت نام موبایل و تبلت افزود: زیرا اگر خریدار گوشی تلفن همراه بخرد و شامل ثبت طرح اگر به صورت قاچاق وارد کشور شده باشد، امکان استفاده وجود ندارد و شبکه آن را ارائه نمی دهد.

برای طرح رجیستری پولی پرداخت نکنید

وی با تاکید بر اینکه مردم تحت هیچ شرایطی برای پروژه رجیستری هزینه ای پرداخت نکنند و اگر فروشنده یا شخص دیگری از آنها درخواست وجه کرد، باید شک کنند و از اقدام خودداری کنند، گفت: به علاوه اگر تلفنی که شامل رجیستری است می تواند خریداری شوند، باید چند نکته را رعایت کنند.

روش تحقیق برای کشف گوشی قاچاق و جلوگیری از عواقب طرح رجیستری

وی افزود: مشتری برای خرید گوشی موبایل ابتدا باید کد IMEI را در پشت گوشی ببیند، البته برخی از تجهیزات تلفن همراه این برچسب را ندارند اما کد IMEI با کد سفارش ارسال می شود.

مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز گفت: علاوه بر این کد IMEI باید همان کد نوشته شده روی جعبه باشد و شبکه بر اساس دستور دستگاه را می شناسد. کدی که اعلام می شود و برای آن پیامک ارسال می شود. در صورت دریافت پاسخ مثبت دستگاه از شبکه در حین بررسی، این دستگاه رسمی و قابل خرید می باشد.

دهقان نیا افزود: بنابراین اگر مشتری پیغام تایید دستگاه شما را دریافت کرد باید نسبت به خرید اقدام کند و در صورت عدم دریافت این پیام با خرید این گوشی خود را به لیست خاکستری اضافه نکنید زیرا در صورت خرید او فقط یک ماه فرصت استفاده از این گوشی را خواهد داشت و پس از آن دیگر نمی تواند از آن استفاده کند.

وی ادامه داد: فرصت یک ماهه را به همین منظور ایجاد کرده ایم تا اگر مسافری وارد کشور شد، ظرف مدت یک ماه با سیم کارت خود با تلفن همراه خود که شامل طرح ما می شود، استفاده کند.مجله ازدواج