اعمال ماه شعبان برای نیاز (اعمال روز اول ماه شعبان) • تصویر از مجله زندگی

امام صادق (علیه السلام) فرمود: هر کس در ماه شعبان صدقه دهد، خداوند آن صدقه را رشد دهد، چنانکه یکی از شما شتر تازه متولد شده را تربیت می کند تا در روز قیامت به صدقه دهنده برسد. کوه احد.
امروز اولین روز از ماه مبارک شعبان است. ماهی که ماه پیامبر اکرم (ص) نامیده می شود و برای این ایام مستحبات زیادی ذکر شده است. در این میان سیره معصومین نیز گواه بر جایگاه این ماه بزرگ در مسیر مومنان است. امام جعفر بن محمد (علیه السلام) رهبر شیعه می فرماید: هر که روز اول ماه را روزه بگیرد، حتماً وارد بهشت ​​می شود و هر کس دو روز روزه بگیرد، خداوند به او می نگرد (به چشم رحمت). هر روز و هر شب. بهشت نیز همین گونه است و هر که سه روز روزه بگیرد، خداوند را در عرش و بهشتش ملاقات می کند.

چگونه آسمان در ماه شعبان واجب می شود!

– تلاوت «استغفرالله و أسلاله التوبه» روزی 70 مرتبه خوانده شود و در این ماه صلوات فراوان فرستاده شود.

– خواندن «استغفیر اللّه الذی لا اله الرحمن الرحمن الرحیم و الرحمن الرحیم» روزی 70 مرتبه باید گفته شود. در ثواب خواندن این ذکر می فرماید; هر کس در این ماه 70 بار در روز استغفار کند، معادل 70000 بار استغفار در ماه های دیگر است.

مناجات شعبانیه: دعاهای معروفی که مؤمنان به برکت آن ماه شعبان را می شناسند و شایسته است در تمام ماه خوانده شود.

همچنین امام سجاد علیه السلام در ماه شعبان یاران خود را جمع می کرد و می فرمود: ای یاران من! میدونی چند ماهه؟ ماه شعبان است و پیامبر (ص) می فرمود: شعبان ماه من است، پس این ماه را روزه بگیرید تا محبت پیامبرتان را جلب کنید و به حق خدا به پروردگارتان نزدیک شوید. جان علی بن الحسین در دست اوست. سوگند از پدرم حسين بن على عليه السلام شنيدم كه فرمود: از اميرالمؤمنين عليه السلام شنيدم كه هر كه در ماه شعبان روزه بگيرد تا محبت پيامبر خدا را به دست آورد. به خدا نزدیک شوید، خداوند او را دوست دارد و در قیامت به او کرامت می بخشد و بهشت ​​را بر او واجب می کند.
برخی از اعمال رایج ماه شعبان که در کتب دعا ذکر شده است:

این اعمال را در ماه شعبان انجام دهیم

صلوات شعبانیه: در هر روز شعبان، ظهر و نیمه شب، سلام امام سجاد علیه السلام در هر روز شعبان خوانده شود:

«اَللّهُمَّ صَلِّ عَلى مُحَمَّدٍ وَآلِ مُحَمَّدٍ شَجَرَهِ النُّبُوَّهِ وَمَوْضِعِ الرِّسالَهِ وَمُخْتَلَفِ الْمَلاَّئِکَهِ وَمَعْدِنِ الْعِلْمِ وَاَهْلِ بَیْتِ الْوَحْىِ، اَللّهُمَّ صَلِّ عَلى مُحَمَّدٍ وَآلِ مُحَمَّدٍ الْفُلْکِ الْجارِیَهِ فِى اللُّجَجِ الْغامِرَهِ یَامَنُ مَنْ رَکِبَها وَیَغْرَقُ مَنْ تَرَکَهَا الْمُتَقَدِّمُ لَهُمْ مارِقٌ وَالْمُتَاَخِّرُ عَنْهُمْ زاهِقٌ وَاللاّزِمُ لَهُمْ لاحِقٌاَللّهُمَّ صَلِّ عَلى مُحَمَّدٍ وَآلِ مُحَمَّدٍ الکهف الحسین، وغیث المزتر، المستکین، و پناهگاه الغارین، و صلح المعتصمین. اَللّهُمَّ صَلِّ عَلى مُحَمَّدٍ وَآلِ مُحَمَّدٍ صَلوهً کَثیرَهً تَکُونُ لَهُمْ رِضاً وَلِحَقِّ مُحَمَّدٍ وَآلِ مُحَمَّدٍ اَداَّءً وَقَضاَّءً بِحَوْلٍ مِنْکَ وَقُوَّهٍ یا رَبَّ الْعالَمینَاَللّهُمَّ صَلِّ عَلى مُحَمَّدٍ وَآلِ مُحَمَّدٍ الطَّیِّبینَ الاْبْرارِ الاْخْیارِ الَّذینَ اَوْجَبْتَ حُقُوقَهُمْ وَفَرَضْتَ طاعَتَهُمْ وَوِلایَتَهُمْ. اَللّهُمَّ صَلِّ عَلى مُحَمَّدٍ وَآلِ مُحَمَّدٍ وَاعْمُرْ قَلْبى بِطاعَتِکَ وَلا تُخْزِنى بِمَعْصِیَتِکَ وَارْزُقْنى مُواساهَ مَنْ قَتَّرْتَ عَلَیْهِ مِنْ رِزْقِکَ بِما وَسَّعْتَ عَلَىَّ مِنْ فَضْلِکَ وَنَشَرْتَ عَلَىَّ مِنْ عَدْلِکَ وَاَحْیَیْتَنى تَحْتَ ظِلِّکَ وَهذا شَهْرُ نَبِیِّکَ سَیِّدِ رُسُلِکَ شَعْبانُ الَّذى حَفَفْتَهُ مِنْکَ بِالرَّحْمَهِ وَالرِّضْوانِ الَّذى کانَ رَسُولُ اللهِ صَلَّى اللهُ عَلَیْهِ وَآلِه وَسَلَّمَ یَدْاَبُ فى صِیامِهِ وَقِیامِهِ فى لَیالیهِ وَاَیّامِهِ بُخُوعاً لَکَ فى اِکْرامِهِ وَاِعْظامِهِ اِلى مَحَلِّ حِمامِهِاَللّهُمَّ فَاَعِنّا عَلَى الاْسْتِنانِ بِسُنَّتِهِ فیهِ وَنَیْلِ الشَّفاعَهِ لَدَیْهِ اَللّهُمَّ وَاجْعَلْهُ لى شَفیعاً مُشَفَّعاً وَطَریقاً اِلَیْکَ مَهیَعاً وَاجْعَلْنى لَهُ مُتَّبِعاً حَتّى اَلْقاکَ یَوْمَ الْقِیمَهِ عَنّى راضِیاً وَعَنْ ذُنُوبى غاضِیاً قَدْ اَوْجَبْتَ لى مِنْکَ الرَّحْمَهَ وَالرِّضْوانَ و اولاد من تصمیم گیرنده و در جایگاه آخرین هستند.

اعمال ماه شعبان به حاجت

بهترین اعمال ماه شعبان به دستور امام صادق (ع)

دعای شعبان: یکی از مهمترین اعمال این ماه به روایت امیرالمومنین (علیه السلام) است که فرمودند: هر پنجشنبه در ماه شعبان آسمانها زینت می شود و فرشتگان می گویند: خدایا! روزه داران شعبان را ببخش و دعایشان را مستجاب کن! بنابراین، کسی که 2 رکعت نماز بخواند، در هر رکعت یک بار سوره فاتحه و 100 مرتبه سوره توحید را بخواند و پس از سلام، 100 مرتبه صلوات بفرستد، خداوند تمام خواسته های دینی و دنیوی او را برآورده می کند. برای یک روز خداوند بدن او را از آتش دور می کند.

صدقه دادن در ماه شعبان: در این ماه صدقه خوب است هر چند به اندازه نصف دانه خرما باشد و خداوند بدن صدقه دهنده را از آتش جهنم باز دارد. از امام صادق علیه السلام پرسیدند: ای فرزند رسول خدا! بهترین اعمال ماه شعبان چیست؟ فرمود: صدقه دادن و استغفار، هر که در ماه شعبان صدقه دهد، خداوند آن صدقه را زیاد کند، همچنان که یکی از شما شتر تازه متولد شده را تربیت می کند تا در روز قیامت به صدقه دهنده برسد. در حالتی به وسعت کوه احد.

روزه ماه شعبان: یکی از مهمترین اعمال این ماه، روزه است که با احوال انسان سازگاری دارد. در سنت نبوی آمده است: هر کس دوشنبه و پنج شنبه ماه شعبان را روزه بگیرد، خداوند 20 حاجت دنیا و 20 حاجت آخرت را برآورده می کند.

در طول این ماه هزار مرتبه ذکر کنید «لا اله الا الله و ما عبادکم الا عباد دین او هر چند از مشرکان بیزارند» که جوایز متعددی دارد; گفتن. از ثواب ذکر شده برای این ذکر این است که عبادت هزار ساله در نامه اعمال آن نوشته شده است.

اعمال روز اول شعبان

  • روزه گرفتن در این روز فضیلت زیادی دارد.
  • سید بن طاوس از پیامبر اکرم (ص) روایت کرده است که برای روزه داران سه روز اول این ماه، ثواب بسیار است.
  • در شب های سه روز اول 2 رکعت نماز است که در هر رکعت یک بار «حمد» و در هر رکعت 11 مرتبه «توحید» خوانده می شود.مجله ازدواج