اعمال لیله الراغیب (شب آرزوها) در ماه رجب • مجله ازدواج

پاسخ می دهد من ثواب آن دعایی هستم که در چنین شبی، در چنین ماه، چنین سالی خواندی، در عرصه قضا بر تو سایه افکندم، پس خوشحال باش که خیر از تو جدا نمی شود. ” .

کیفیت دعای لیله الراغیب چنین است:

پروردگارا، بیامرز و رحم کن و از آنچه می دانی بگذر که تو برتری.

سبحان پروردگار فرشتگان و روح.

مرحوم شیخ عباس قمی در کتاب شریف مفاتیح الجنان در مورد اعمال آن شب می فرماید:

لیله الرغائب مصادف با پنجشنبه 15 بهمن 1401 و 4 رجب 1444 که اقدامات زیادی برای آن ذکر شده است.

پس حاجت خود را بخواه که به خواست خدا برآورده می شود.

بهترین دعاها برای لیله الرغاب چیست؟

درخواست قبولی توبه و تسلیم در راه خدا: «پروردگارا! سفارش خود را برای ما ارسال کنید و از نسل ما ملتی بساز که تسلیم اوامر تو باشد! و راه عبادت ما را به ما نشان ده و توبه ما را بپذیر که توبه و مهربانی را می پذیری!»

دنیا نیکو و آخرت نیک بخواهیم: آموزه های دینی مخالف تحقق دنیای خوب و سالم نیست، از این رو در دعاهای قرآنی علاوه بر آخرت نیکو، عالم نیکو نیز پرسیده می شود: «و برخی بگو: «پروردگارا! در دنیا به ما (مهربانی) عطا کن! و در ماورا، رحم کن! و ما را از عذاب آتش حفظ کن!»

روزه پنج‌شنبه اول ماه رجب را که غروب جمعه می‌شود، بین نماز مغرب و عشاء، دوازده رکعت نماز می‌خوانی، دو رکعت با یک سلام به ترتیب: در هر رکعت». یک بار سوره حمد و سه سوره قدر و دوازده مرتبه سوره توحید را خوانده ای و پس از تمام شدن نماز هفتاد مرتبه می گویی:

شب آرزوها یا لیله الراغیب اولین غروب جمعه ماه رجب است که ارزشها و فضایل خاصی دارد.

لیله الراغیب 1401 چه روزی است؟

در روایتی پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله درباره این شب و علت نامگذاری آن فرمود: از اولین شب جمعه ماه رجب غافل نشوید. ملائکه این شب را «لیله الرغائب» می نامند.
به گزارش خبرنگار مهر، اولین عصر جمعه ماه مبارک رجب با ظهور هلال ماه در آسمان رخ می دهد و یکی از بهترین روزها برای دعا و درخواست از خداوند است. در چنین شبی که به لیله الرغائب معروف است فرشتگان از آسمان به زمین فرود می آیند و در زمین ساکن می شوند و فرستاده نیت پاک بندگان خدا هستند. بنابراین، ضمن تأکید بر اعمال مربوط به چنین شبی، فرصت طلب آرزوهای برحق و آرزوهای دست یافتنی را نمی توان از دست داد.

طلب آمرزش و نجات از آتش جهنم از خداوند: «الذین گویند: پروردگارا! ما ایمان آوردیم؛ پس گناهان ما را ببخش و ما را از عذاب آتش نجات ده!»

ختم به خیر: از دعاهای قرآنی به گونه ای استفاده می شود که یکی از بهترین دعاها طلب ختم است، هر چند در آیاتی از قرآن آمده است: تو ولی و سرپرست من در دنیا و در دنیا هستی. فراتر از آن، مرا مسلمان بکش. و به پرهیزگاران بپیوند!»

فضیلت لیله الراغیب

در صورت امکان پنج شنبه اول ماه رجب را روزه بگیرید. هنگام غروب جمعه، بین نماز مغرب و عشا، 12 رکعت نماز می خوانید (هر دو رکعت با یک سلام) و در هر رکعت یک مرتبه «سوره حمد» و سه مرتبه «انا انزلنه» و 12 بار «قل هو الله یکی است». آیا خوانده ای

بدانید که اولین شب جمعه ماه رجب «لیله الرغائب» (یعنی شب عاشقان) نامیده می شود و برای این کار عملی بسیار با فضیلت از سوی پیامبر (صلی الله علیه و آله و سلم) انجام شد. الله اکبر) که سید در کتاب «اقبال» و علامه حلی در «اجازه بنی زهرا» نقل کرده اند. برخی از فضیلت های آن این است که با این همه گناه بخشیده می شود;

و دعایی هم در آن است که هر کس آن را در شب اول قبرش بخواند، حق تعالی ثوابش را به نیکوترین وجه و با رویی گشاده و روشن و زبانی فصیح بر او بفرستد، سپس بگوید. به او: ای حبیب من، تو را بشارت باد که از همه سختی ها نجات یافتی.

بعد از اتمام نماز 70 مرتبه می گویید: «اللَّهُ أَرْضَهُ اللَّهُ عَلَیْهِ وَالَّهِمْ. سپس سجده می کنی و 70 مرتبه می گویی: «صبح مبارک ای پروردگار ملائکه و روح». سپس از سجده سر بر می داری و 70 مرتبه می گویی: «پروردگارا ببخش و رحم کن و از آنچه می دانی تجاوز مکن، تو اعلی. باز هم سجده می کنی و 70 مرتبه می گویی: «سلام ربّ اللائکه و الملائکه»، انشاءالله که می شود.

چگونه نماز لیله الراغیب بخوانیم؟

از خداوند جهت و راه راست بخواهیم: ما را به راه راست هدایت کن» راه صحیح و قرآنی که ریشه در سیره اهل بیت پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله دارد.

خداوند او را رحمت کند و درود فرستد.

خادم گفت: تو کیستی؟ به خدا سوگند، هرگز چهره ای زیباتر از چهره تو ندیده ام، واژه ای شیرین تر از تو نشنیدم و بویی بهتر از تو نشنیده ام!

سبحان پروردگار فرشتگان و روح.

سپس سجده می کنی و هفتاد مرتبه می گویی:

دوباره سجده می کنی و هفتاد مرتبه می گویی:

پاک و منزه است پروردگار فرشتگان و ارواح.

خداوند! مرا ببخش و به من رحم کن و به خاطر آنچه از من می دانی ببخش که تو بهترین و بزرگترین خدایی.

دعای سلامتی و تسکینی از امام زمان (عج) که جهان را پر از عدالت و آرامش کند.

پاک و منزه است پروردگار فرشتگان و ارواح.

شب اول جمعه این ماه به لیله الرغائب معروف است، در چنین شبی فرشتگان از آسمان به زمین فرود می آیند و در زمین مستقر می شوند و پیام نیت پاک بندگان خدا هستند.

سپس سر از سجده بر می داری و هفتاد مرتبه می گویی:

لیله الرغائب
لیلا الراغیب یا شب آرزوها چیست؟

بگذار آن چهره نیک پاسخ دهد: «ای عاشق! من ثواب این نمازی هستم که در فلان شهر و در فلان ماه و در فلان سال انجام دادی. من امشب نزد تو آمده ام تا حق تو را ادا کنم و تنهای تو باشم و ترس را از تو دور کنم (و همیشه در کنارت بمانم) تا همه در قیامت برخیزند و در عرصه قیامت بر تو سایه افکندند. خلاصه هیچ وقت ثواب این کار خیر از شما گرفته نمی شود.مجله ازدواج

آیت الله میرزا جواد ملکی تبریزی درباره این شب با فضیلت می فرماید: «چون شب اول ماه مصادف با غروب جمعه بود، لیله الرغائب نیز مناسب است». از پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله و سلم) روایت شده است که فرمود: از اولین شب جمعه ماه رجب غافل نشوید. زیرا شبی است که ملائکه آن را لیله الرغائب می نامند.

اعمال لیله الراغیب به دستور پیامبر

رسول خدا (صلی الله علیه و آله و سلم) اعمال آن شب را این گونه بیان کرد:

رسول خدا (ص) درباره فضیلت این اعمال می فرماید: هر که چنین نمازی بخواند خداوند همه گناهان او را می آمرزد و هفتصد نفر از اهل بیت او را در روز قیامت و در شب اول قبر شفاعت می کند. می آید، خداوند این دعا را با بهترین صورت پاداش می دهد. ، با چهره ای پهن و نورانی و زبانی فصیح و فصیح، او را به قبر می فرستد، این چهره نیک به او می گوید: «ای حبیب من! خبر خوب برای شما! که از هر سختی و آزمایش نجات یافته ای» از این چهره نورانی می پرسد: «تو کیستی؟ من هرگز چهره ای زیباتر از تو ندیده ام و بویی بهتر از تو نبرده ام!؟

لیلا به معنای شب است و کلمه راغیب به اضافه راغیبه به معنای امری است که مطلوب و مطلوب است و همچنین به معنای بسیار بخشش و بخشش است. پس «لیله الرغائب» می تواند به معنای شبی باشد که در آن رغبت و توجه زیاد است و همچنین می تواند به معنای شبی باشد که عطایا و مغفرت خداوند در آن بسیار است.

خداوند! درود بر محمد پیامبر و آل او.