اعمال روز و شب اول ماه رجب چیست؟ • تصویر مجله زندگی

(خدایا این ماه را برای ما با امنیت و ایمان و سلامت و دین مبین اسلام تجدید کن، پروردگار من و پروردگارت (ای ماه) خداوند متعال است.)

در اهمیت این ماه همین بس که امام موسی کاظم علیه السلام در روایتی در اهمیت ماه رجب فرمودند: هر که یک روز از ماه رجب را روزه بگیرد، آتش جهنم یک سال از او دور می شود. و هر که سه روز روزه بگیرد. همچنین گفتند: رجب نام نهری در بهشت ​​است که از شیر سفیدتر و از عسل شیرین تر است. هر کس روز رجب را روزه بگیرد از این نهر می نوشد.

ماه رجب ماهی است که خداوند رحمت خود را بر بندگانش عطا می کند و فرصتی است برای زدودن زنگار از دل تا آمادگی نسبی برای ورود به ماه مبارک رمضان. پیامبر اکرم (ص) درباره این ماه فرمودند:
«اما رجب و شعبان شهر است و شهر رمضان شهر امت است، مگر روزه رجب، ایمان و مسئولیت برای رضای الله اکبر واجب است و من نماز را خاموش می کنم. در چنین روزی غضب خداست و درهای آتش را می بندم، اگر چه طلای زمین به من بدهی، اما به فضل دعای من، و هیچ ثواب کاملی در این دنیا ندارد بدون آن. الحسنات اگر اخلاص درگاه خداوند متعال داشته باشم اگر دعا در شب مستجاب شود.

(خدایا ما را در ماه های رجب و شعبان برکت ده و ما را به ماه رمضان برسان و ما را در روزه گرفتن و بیدار ماندن شب ها و نگه داشتن زبان و فرسودگی چشم و در این امر جز گرسنگی و تشنگی عطا کن. ماه.)

قرائت دعایی که از امام جواد (ع) نقل شده است که فرمودند: به انسان مستحب است که شب اول ماه رجب را با این جمله بخواند: «اللهم من مالکک و توصیف سور توس». things, and you do what you want from me.” اَللّهُمَّ اِنّى اَتَوَجَّهُ اِلَیْکَ بِنَبِیِّکَ مُحَمَّد نَبِىِّ الرَّحْمَهِ، صَلَّى اللهُ عَلَیْهِ وَآلِهِ، یا مُحَمَّدُ یا رَسُولَ اللهِ، اِنّى اَتَوَجَّهُ بِکَ اِلَى اللهِ رَبِّکَ وَرَبِّى لِیُنْجِحَ بِکَ طَلِبَتى»

اعمال روز اول ماه رجب:

جوان: نقل شده است که حضرت نوح (ع) در آن روز سوار کشتی شد و به همراهان خود دستور داد که روزه بگیرند، پس هر کس آن روز را روزه بگیرد، آتش جهنم یک سال از او دور می شود.

بیداری شب اول ماه رجب: شیخ طوسی در «مصباح المتهجد» امام صادق علیه السلام از جدش امیرالمؤمنین علی علیه السلام می گوید که دوست دارم به شب های اربعه بروم. سال، فارغ از هر فرقه ای: شب اول ماه رجب، شب نیمه شعبان، شب عید فطر و شب عید قربان.

حمام: زیارت امام حسین (ع): از امام جعفر صادق (ع) روایت شده است که هر کس امام حسین (ع) را در روز اول ماه رجب زیارت کند رحمه الله.مجله ازدواج

«ماه رجب و ماه شعبان دو ماه من است و ماه رمضان ماه امت من است». بدان که هر کس یک روز از ماه رجب را با ایمان و اخلاص روزه بگیرد، مورد رضایت خداوند قرار می گیرد و بی شک روزه او در آن روز خشم خداوند را فرو می نشاند و درهای جهنم را بر او می بندد. اما مانند وسعت زمین از روزه او بیشتر نخواهد بود و ثواب این روزه را هرگز نمی توان با حسنات دنیوی مقایسه کرد، جز اینکه باید اخلاص داشته باشد و برای تقرب به خداوند متعال این کار را انجام داده باشد. همانا شب ده دعای او مستجاب می شود.

زیارت امام حسین (ع) در آن شب فضیلت زیادی دارد.

در حديث ديگري از امام صادق (ع) نقل شده است كه فرمود: «تا مي تواني به تولد دوباره شبهاي عيد فطر، عيد قربان و… شب اول رجب عنايت كن. “

در هر رکعت 30 رکعت نماز (هر دو رکعت با یک سلام) یک مرتبه حمد و یک مرتبه کافرون و سه مرتبه توحید بخواند. در روایتی از رسول خدا (صلی الله علیه و آله و سلم) می فرماید: اگر مرد یا زن مؤمنی این کار را انجام دهد، خداوند همه گناهان کوچک و بزرگ او را می آمرزد و تا سال آینده نام او را در فهرست می نویسد. نماز» و از ریا پاک می شود.

غسل: سید بن طاووس می گوید در کتب «عبادات» روایتی از رسول خدا (ص) یافتم که فرمود: کسى که ماه رجب را بفهمد و در اول و وسط و آخر آن غسل کند. مانند روزی است که از مادرش متولد شد، تمام شد، از گناهان پاک شو.

اعمال فضیلتی مختلفی برای این ماه ذکر شده است که در زیر به برخی از آنها اشاره می شود:

اعمال شب اول ماه رجب:

اعمال شب اول ماه رجب

کدام شنبه اول رجب 1401 است؟

اولین روز ماه رجب مصادف با دوشنبه 3 بهمن 1401 است


روز اول و شب اول رجب چه کنیم؟

از رسول خدا (ص) روایت شده است که وقتی در ماه رجب هلال ماه را می دید این دعا را می خواند: «خدایا به ما سلام و ایمان و سلام و اسلام و ربیع و ربّک الله عزّوجلّ عطا کن. “؛

و همچنین از آن حضرت نقل شده است که وقتى هلال ماه رجب را مى‌ دیدند، مى‌فرمودند: «اَللّهُمَّ بارِکْ لَنا فى رَجَب وَشَعْبانَ، وَبَلِّغْنا شَهْرَ رَمَضانَ، وَاَعِنّا عَلَى الصِّیامِ وَالْقِیامِ، وَحِفْظِ اللِّسانِ، وَغَضِّ الْبَصَرِ، وَلا تَجْعَلْ حَظَّنا مِنْهُ الْجُوعَ وَالْعَطَشَ»؛

بعد از نماز عشاء دو رکعت نماز خواند، در رکعت اول یک مرتبه «حمد» و «النشره» و سه مرتبه سوره «توحید» و در رکعت دوم «حمد» را خواند. و «النشره». یک بار توحید و معوضین (سوره های ناس و فلق) را بخوان و بعد از سلام 30 مرتبه بگو: لا اله الا الله و 30 مرتبه صلوات بفرست. پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم فرمود: هر که عملی انجام دهد خداوند گناهان او را می آمرزد و از گناهانش پاک می شود.

بعد از نماز مغرب 20 رکعت نماز (هر دو رکعت با سلام) و در هر رکعت یک مرتبه سوره حمد و یک مرتبه سوره توحید بخواند. رسول خدا (ص) در ثواب این عمل فرمود: هر کس سرعت خود را کم کند، به خدا سوگند که او و خانواده و مال و فرزندانش در امان باشند و از عذاب قبر در امان باشند. و اینکه در قیامت به سرعت از راه می گذرد.