استخاره با قرآن خوب و بد «پیشگویی با قرآن» • مجله ازدواج

مثل سوره های قرآن استخاره را یاد می گرفتیم.

استخاره در هر وقت و هر ساعت جایز است، ولی بهترین وقت نماز است. زیرا شیطان در این زمان از انسان دورتر از هر زمان دیگری است. استخاره در معنای عام به معنای خیرخواهی در همه امور از خداوند است که بهتر است مؤمن در اعمال و تصمیمات خود از خداوند خیر بخواهد و امور را در دل و نیت و عملش به خدا بسپارد و از او بخواهید که کارش به خوبی پایان یابد. بنابر این معنا، استخاره مختص زمان و مکان و شرایط خاصی نیست.

بهترین لحظه استخاره با قرآن

شنبه از طلوع آفتاب تا غروب
یکشنبه از صبح تا ظهر و سپس از عصر تا غروب آفتاب
دوشنبه از طلوع فجر تا طلوع آفتاب، سپس از ظهر تا غروب آفتاب
سهشنبه از صبح تا ظهر، سپس از عصر تا تاریکی
چهار شنبه از سحر تا غروب
پنج شنبه از سحر تا غروب
جمعه مثل پنجشنبه است

فال با قرآن

از امام صادق (علیه السلام) روایت شده است که حضرت فرمود:

یکی از مواردی که بسیار مورد توجه جوانان قرار گرفته است استخاره با قرآن برای ازدواج است. ازدواج یکی از سخت ترین مراحل زندگی یک دختر یا پسر جوان است، زیرا شما باید مدت زیادی را با فردی که شناخت کمی از او دارید زندگی کنید. و اشتباه در انتخاب همسر مایه نگرانی است. مشکلات در راه عشق و ازدواج همه را آزار داده و در این میان استخاره و طلب فضل الهی مرسوم شده است.

میدان استخاره

استخاره در همه جا جایز و صحیح است، اما بهترین مکان; مساجد اماکن شریف و زیارتگاه اولیای دین (علیهم السلام) هستند.

وقت استخاره با قرآن کریم

گرچه راه مؤمنان برای استخاره رجوع به عالمان دین، مؤمنان وارسته، صاحبان فضیلت و اهل نفس است، اما اولیای دین (علیهم السلام) عموماً استخاره را به مردم آموختند.

استخاره به معنای خاص آن مورد قبول همه مذاهب اسلامی است. روایات زیادی در این باره وجود دارد و نوعی اجماع در میان علمای شیعه و سنی در این باره دیده می شود.

از امام باقر (علیه السلام) نقل شده است:

کسی که استخاره می کند باید به نتیجه استخاره راضی باشد، هر چند دوست نداشته باشد، زیرا خداوند به خوبی و بدی انسان آگاه است.

انواع استخاره

 • استخاره در قرآن
 • استخاره با تسبیح
 • استخاره با وصله – ورق
 • استخاره با دعا و نیایش
 • استخاره با بند – گل خشک شده مانند مهر
 • استخاره با سنگریزه
 • استخاره به روش استخاره
 • فال حافظ

روش استخاره با قرآن

امیرالمومنین (علیه السلام) می فرماید:

استخاره به معنای طلب خیر از پروردگار بزرگ و توانا است، طلب خیر از صاحب همه نیکی ها نوعی دعاست و چون مسلمانان گاه صلاح اعمال خود را نمی دانند به استخاره متوسل می شوند. در واقع با این عمل خود را به دست خداوند می سپارند و از او می خواهند که خیر و نیکی را در دل استخاره کننده قرار دهد.

هر كه بدون استخاره وارد كارى شود و مصيبتى به او برسد، خداوند اجر آن بلا را به او ندهد.

پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله و سلم) مرا به یمن فرستاد. و به من فرمود: ای علی هر که استخاره کند ضعیف و شکسته نمی شود…

به این معنا، مؤمن با انجام یک سلسله اعمال به دنبال این است که بداند کاری که می خواهد انجام دهد برایش خوب است یا خیر؟ این استخاره در واقع نوعی مشورت با خداست. معمولاً این نوع استخاره در بین عموم مردم رایج است. از دیرباز دانشمندان بسیاری در مورد ماهیت و آداب این نوع استخاره کتاب و رساله نوشته اند.

راضی بودن به نتیجه استخاره

فال در قرآن

استخاره در احادیث امامیه

استخاره با قرآن خوب و بد

فال در قرآن صحیح نیست. اساساً قرآن کتاب آسمانی خداوند است و حاوی دستورات الهی برای زندگی است، نه اینکه وسیله فالگیری باشد. توجه داشته باشید که استفاده از کلماتی مانند فال قرآن صحیح نیست. استخاره به معنای طلب خیر و فال به معنای نبوت است. پس به جای استفاده از کلمه فال برای قرآن، از کلمه استخاره استفاده کنید.

آیا استخاره با قرآن واجب است؟

اولاً، راوی گاهی مضمون را از سیاق آیات استنباط می کند; این امر ممکن و مجاز است و مشروط به مرتبه معنوی خاصی نیست. اما برای استخاره باید شرایط ذکر شده در روایات را رعایت کند و بالاتر از همه بر اخلاص تاکید شده است. قاری استخاره گاهی با تلاوت قرآن به نیروی درونی و شهودی خود کمک می کند و از آینده خبر می دهد، این صورت مختص اولیای الهی است و افراد مدعی و عوام فریب باید از آن دوری کنند. از آنچه گفته شد معلوم می شود که برای استخاره به چه کسانی باید مراجعه کرد.

استخاره در چه مناطقی و در چه ساعاتی مجاز است؟

 • ضمن اینکه استخاره در کاری که با عقل و مشورت و علم انجام شود جایی ندارد.
 • استخاره باید پس از تفکر، مشورت و بررسی راه حل های معمول مشکلات و مشکلات باشد. اگر انسان به مرز حیرت و سردرگمی رسید، به استخاره روی می آورد.
 • استخاره در واجبات و نواهی جایز نیست. حتی در مسائل کثیف هم معنی ندارد. استخاره در امور غیر مهم و کم اهمیت نیز صحیح نیست.
 • تکرار استخاره با همان نیت جایز نیست، مگر اینکه شرایط تغییر کند.
 • در صورت تکرار استخاره در موضوعی، ملاک استخاره اول است.
 • در مورد جواب وسط، می توانید دوباره استخاره بگیرید، نتیجه وسط بد یا خوب می شود.
 • استخاره همه چیز اعتقاد و ایمان است، اگر آن را قبول ندارید، اول آن را باور کنید، سپس اعتقاد شما به آن پیوسته افزایش می یابد.
 • استخاره (عدم نماز) قبل از تفکر و مشورت با اهل فن باطل است.
 • سعی کنید با شرایط و حضور و حتی الامکان بعد از نماز و ارتباط معنوی با خداوند متعال برای خود استخاره بگیرید.
 • از ناآگاهی دیگران در مورد استخاره سوء استفاده نکنید.

از امام صادق (علیه السلام) نقل شده است:

اینها چیزهایی است که راوی درباره گذشته یا آینده فرد یا پیشرفت کارش می گوید.

گاهی اوقات دسترسی به قرآن ممکن نیست، مثلاً در هواپیما یا مترو هستید و برای چیزی که شما را گیج می کند حتماً نیاز به استخاره دارید. برخی مراجع استخاره آنلاین را در این زمینه جایز دانسته اند و برخی از علما و مراجع نیز گزینه استخاره را در سایت خود قرار داده اند. همچنین امکان استخاره آنلاین با قرآن را در تصویر مجله زندگی فراهم کرده ایم.

طالع بینی روزانه

استخاره به معنای خاص

امام معصوم در روایات استخاره نتیجه استخاره داشتن یا نداشتن را ذکر نکرده و عمدتاً بحث خوب یا نبودن یا عمل کردن یا نبودن آن در راه است نه فراتر از آن.
استخاره نمی تواند انتظار داشته باشد که استخاره به نفع یا ضرر مادی خود برای کار یا تصمیم خود پی ببرد. استخاره به مجموع خیر دنیوی و آینده و مصلحت انسان برای انجام یا ترک کار گفته می شود.
..و کلیدهای غیب نزد خداست و جز او کسی آنها را نمی داند (سوره انعام، آیه 59)

یکی از بدی های بنده این است که در اعمالش خیر و صلاح من را نمی جوید.مجله ازدواج

اگر استخاره شما خوب نیست، نگران نباشید و بدانید که تمام خوبی ها دست خداست. عمل به آن واجب نیست و ترک استخاره حرام نیست، هرچند علما گفته اند که اگر استخاره کرد بهتر و بهتر است که خلاف آن عمل نکند.

چه کسی صلاحیت استخاره با قرآن را دارد؟

استخاره به چه معناست؟

استخاره با قرآن طبق روایتی از امام صادق در ایام هفته و در ساعات مشخص توصیه شده است. که در جدول زیر مشاهده می کنید.

زمان و ساعت استخاره

استخاره کننده باید مراحل زیر را طی کند تا نتیجه خوبی بگیرد. انجام هر کاری شرایط خاص خودش را می خواهد تا به بهترین شکل انجام شود. استخاره نیز از این قاعده مستثنی نیست. برای اینکه استخاره شما درست انجام شود باید شرایط استخاره را بدانید. در اینجا به توضیح برخی از شرایط خاص استخاره می پردازیم.

 • سوره اخلاص را سه مرتبه بخوانید.
 • سه بار صلوات بفرست.
 • بعد نیت کن نیت می تواند به صورت قلب یا زبان باشد
 • استخاره را انجام دهید

استخاره آنلاین با قرآن

منظور از استخاره خوب این نیست که کسى که استخاره کند، حتماً به نتیجه مطلوب مى رسد یا ضررى به او وارد نمى شود، بلکه به این معناست که تصمیم یا کار مورد نظر عموماً براى دنیاى او و پس از آن خیر و صلاح است. شادی او پایان می یابد، اگرچه ممکن است با شر همراه باشد. امام صادق (علیه السلام) فرمود: «و فدای تو در سلامتی فانی باشد، شاید برای مرد در مرگ فرزند و مرگ فرزند خیر باشد». (کافی ج 3 ص 472 )

استخاره با قرآن برای ازدواج