ازدواج موقت: جایگزین شرعی دوستی دختر و پسر

لازم به ذکر است بدانید که برخی از افراد با ازدواج سفید مشکلی نداشته و آن را راه حلی برای روبرویی با مشکلات اقتصادی و مالی برای دختر و پسر می دانند اما در مقابل اغلب افراد ازدواج سفید را نوعی بی بند و باری دانسته و آن را ازدواج سیاه تلقی می کنند . ازدواج سفید این امکان را فراهم می کند که طرفین پیش از آنکه عقد رسمی کنند ، یکدیگر را بشناسند که این مسئله یکی از مهم ترین فواید این نوع ازدواج است. این ازدواج مزایا، فواید، مضرات و معایبی به همراه داشته که در این مقاله مطرح شده است. همانطور که می دانید ازدواج سفید ، قانونی نیست و به همین دلیل وجود هر مشکلی در زندگی از جمله خشنونت و آزار و اذیت های خانگی ، از طرف قانون حمایت نمی شود که این یکی از بزرگترین مضرات این نوع ازدواج است. مرضیه مرتاضی لنگرودی یکی از این افراد است. در ادامه قصد داریم برخی از فواید و مضرات ازدواج سفید که ممکن است اغلب افراد از آن اطلاعی نداشته باشند را معرفی کنیم . درست است که این نظریه از دیدگاه جامعه سنتی و اسلامی رد شده است اما اگر واقع بینانه نگاه کنیم ، حقیقت دارد .

به عقیدهی این گروه در حال حاضر مشکل ازدواج و رابطه دختر و پسر اصلیترین مشکل جوانان نیست. همانطور که گفتیم ازدواج سفید در ایران با مشکلات و معایبی بسیاری همراه می باشد که اگر دختر و پسر تصمیم به ازدواج بگیرند با مخالفت ها و مشکلات بسیاری مواجه خواهند شد که در ادامه آن ها را بیان خواهیم کرد . این افراد معتقدند اگر مسايل دیگر حل شود و جامعه از نظر سیاسی، اجتماعی و فرهنگی به یک آرامش نسبی برسد، مشکل ارتباط دختر و پسر یا ازدواج نیز خود به خود حل خواهد شد. شاید تا به حال شنیده باشید که زندگی و آشیانه اغلب زوجین به دلیل عدم شناخت یکدیگر ، تضاد های موجود و اختلافات فرهنگی از هم می باشد . همانطور که گفتیم به دلیل مشکلات اشتغال و اقتصادی موجود در جامعه برخی از دختر و پسرها که اغلب به یکدیگر علاقه مند نیز هستند ؛ تصمیم به ازدواج سفید می گیرند . امروزه با وضع اقتصادی موجود در جامعه اغلب جوانانی که توانایی پرداخت هزینه های ازدواج را ندارند، ترس از ازدواج دارند و به همین دلیل تصمیم می گیرند با شخصی که به آن علاقه دارند ، ازدواج سفید کنند و مشکلات اقتصادی را دور بزنند .

به ازدواجی می گویند که دختر و پسر بدون ثبت و عقد رسمی تصمیم به کنار هم زندگی کردن و ازدواج می گیرند که البته نیازی به مقدمات قانونی زندگی مشترک نیز دارند و بدون هیچ دغدغه ای زندگی مشترک را زیر یک سقف شروع می کنند . دکتر حسین قاضیان میگوید، عقد موقت شاید بتواند خطر پلیس اخلاقی را از بین ببرد، اما به گفتهی وی ترس جوانها فقط از پلیس نیست بلکه بسیاری از خانوادهها نیز با رابطه دختر و پسر مشکل دارند. با وجود این شرایط سخت نباید دختر و پسری که به هم علاقه دارند و می خواهند از روزهای زندگی خود لذت ببرند را سرزنش کنید . پیش از این، این موضوع به شکل دیگری صورتبندی میشد و اغلب گفته میشد که جوانان مشکل ازدواج دارند. به نظر میرسد یا از نظر حضرات این شیوه شکست خورده یا به هرحال نامطلوب بوده و به نتیجه نرسیده است. اما در این که اصلا ازدواج موقت یا صیغه، تعهداتی را برای دو طرف به وجود بیاورد نیز اختلاف نظر وجود دارد.

دکتر قاضیان از منظر دیگری نیز به این موضوع نگاه میکند. همانطور که می دانید اغلب مردان ایرانی ، دخترانی که پیش از آن ها با مرد دیگری ارتباط داشته است را قبول نکرده و با این دختر ها ازدواج نمی کنند . بنابراین به همین دلیل هم هست که ممکن است افراد از این استقبال کنند و بگویند خب به این طریق ما دولت را ساکت میکنیم و نمیگذاریم دیگر متعرض ما شود. او میگوید: «من میخواهم بگویم چون این فضاها وجود ندارد و مسئولین میخواهند به این فضاها اساساً اجازهی رشد ندهند، نگاهی به اوقات فراغت جوانان ندارند و جوانان و نوجوانان را در حوزههایی که علاقمندند سرکوب میکنند، در حوزههای اجتماعی، سیاسی و فعالیتهای آرمانی سرکوب میشوند، طبیعی است وقتی همهی فضاها بسته باشد، آدم فقط به خودش میرسد و سراغ مسائل جنسی مجله خبری wedlockmag میرود. بنابراین آن نوع تعهدی را که حدس زده میشود در ازدواج موقت شکل خواهد گرفت، که تازه در همین حرف هم جای اما و اگر هست، اگرهم چنین تعهدی شکل بگیرد، تعهدی است که با آن نوع تعهد که خانوادهی معمولی به دنبالش است ناسازگار است. برای این بوده که زن و مردی که دو طرف یک رابطهی عاطفی هستند، تعهداتشان را در قبال تبعات این رابطهی عاطفی بپذیرند و نسبت به همدیگر هم متعهد شوند.

اگر شما این مقاله را تحسین می کنید، مایلید اطلاعات بیشتری در مورد مجله خبری wedlockmag بدست آورید به سایت ما مراجعه کنید.