ازدواج سفید؛ پدیده ای با ظاهری سفید و باطنی سیاه

بررسی ابعاد جامعه شناسانه و تحلیل نظام فکری جامعه ایرانی، یک موضوع مهم و اساسی در خصوص پدیده ازدواج سفید است که بایستی در محفلهای آکادمیک و جلسات کارشناسانه مورد توجه قرار گیرد و پرداختن به این مباحث خارج از چارچوب این نوشتار میباشد. بر همین اساس، اغلب افراد تبعیت از این رسوم و آداب رسمی را در دستور کار خود قرار می دهند. بر همین اساس، به سمت پدیده هایی نظیر ازدواج سفید رهنمون می شوند. بر همین اساس و به جرأت می توان اذعان نمود که مفهوم تعهد و پایبندی نیز در ازدواج سفید هیچ جایگاهی ندارد. تاریخچه ازدواج سفید از کجا و در چه زمانی نشات گرفته است؟ از آنجایی که زمان مشخصی برای خاتمه دادن به این نوع ازدواج در نظر گرفته نمی شود، بنابراین طرفین رابطه در هر زمانی که اراده کنند، می توانند عطای این ازدواج را به لقایش بخشیده و از آن خارج شوند. بدون اغراق، اقدام به ازدواج باید در یک دوره زمانی معین و خاص انجام پذیرد. از آنجایی که مشکلات اقتصادی در بطن جامعه بشدت احساس می شود، فشارها و مشکلاتی مضاعفی را به ویژه برای افرادی که نیت ازدواج دارند، با خود به همراه می آورد. هدف این جنبش، ایجاد یک شرایط برابر و عادلانه برای قشر زنان در جامعه آمریکا، از طریق پایه گذاری تحولات تاثیر گذار و مؤثر در لایه های سیاسی، اجتماعی و اقتصادی این کشور را در نظر داشت.

در کشورمان آمار دقیق و مشخصی پیرامون پدیده ازدواج سفید ارائه نشده است و این مسئله صرفاً به عنوان یک نگرانی و دغدغه معرفی شده است. این موضوع در این جوامع به عنوان یک پدیده کاملاً عادی و معمولی تلقی می شود. به همین جهت، بسیاری از افراد به سبب فراهم نبودن بستر مناسب برای کار، مسکن و سرمایه و عدم برخورداری از شرایط اقتصادی مطلوب، امکان داشتن تعهد رسمی در مقوله ازدواج را در خود نمی بینند. رها شدن از محدودیت ها و تعهدات مرتبط با ازدواج، عدم اعتقاد و باور مقوله ازدواج، افزایش چشمگیر آمار طلاق، عدم تمایل به مسؤولیت پذیری و محک زدن و سنجیدن رابطه، از دیگر دلایل مهم سوق پیدا کردن افراد به سمت ازدواج سفید می باشد. بنابراین، در صورت سرپیچی و خارج شدن فرد از این اصول، مورد سرزنش و شماتت خانواده ها واقع می شود. آغاز زندگی مشترک بدون در نظر گرفتن معیارهای رسمی و قانونی و ترویج ازدواج سفید در این دوران شکل گرفت.

بر این اساس، مشکلات اقتصادی، یکی از این مؤلفه ها به شمار می آید. عدم تعهد و پایبندی، یکی از مشکلات بسیار مهم و حائز اهمیت در این نوع رابطه به شمار می رود. ازدواج سفید، یکی از شیوه های جدید و در عین حال غیر رسمی ارتباط با جنس مخالف می باشد که طرفین رابطه بدون هیچگونه علقه حقوقی، قانونی و رسمی زندگی مشترک با یکدیگر را آغاز مجله خبری wedlockmag می نمایند. بر همین اساس، پدیده ازدواج سفید در ایران به عنوان یک کار خارج از اصول در نظر گرفته شده و مذموم و وقیح به شمار می رود. بر همین اساس، غالباً ازدواج سفید به صورت مخفیانه صورت می پذیرد. در همین خصوص لزوم توجه و نظارت بیشتر از جانب مراجع ذی ربط و همچنین روشنفکران دینی و اجتماعی دوچندان می باشد تا بتوانند از نظر تفکرات حاکم بر جوانان تغییرات روبه مثبتی ایجاد نمایند. همچنین آمار جامع و کاملی هم از تعداد این نوع ازدواج در دسترس نمی باشد. سرانجام و در اثر فعالیت ها و اقدامات این جنبش، پدیده ای به نام انقلاب جنسی در این شرایط قد علم کرد. از سوی دیگر، در جامعه ما متاثر از فرهنگ و ارزش های مذهبی و اعتقادی، ازدواج به شیوه کاملاً سنتی و رسمی موضوعیت پیدا می کند.

از یک طرف، در جامعه ما تحت تاثیر ارزش ها و آموزه های شرعی، اسلامی، اخلاقی، قانونی و عرفی این نوع ازدواج علاوه بر ناپسند و مذموم بودن، هیچ محلی از اعراب ندارد. با این اوصاف متوجه می شویم که ازدواج سفید پدیدهای غیر قانونی، غیر رسمی و خلاف و آداب و رسوم حاکم بر جامعه می باشد و در دنباله آن، مجموعه ای از ناهنجاریهای اخلاقی و اجتماعی به بار میآید. به عبارت دیگر، آغاز زندگی مشترک خارج از چارچوب و رسومات دولتی و قوانین قضایی در فرهنگ غربی، امری کاملاً عادی و معمولی قلمداد می گردد. ریشه و منشأ ازدواج سفید را باید در لایه های فرهنگ و رسوم جوامع غربی جستجو کرد. بالا رفتن سن ازدواج به ویژه برای جوانان نیز در این زمینه بسیار تاثیر گذار و مؤثر می باشد. از طرف دیگر، این پدیده در قوانین موضوعه کشور نیز از هیچگونه تعریف و مصداقی برخوردار نمی باشد. بدون تردید، طرفین رابطه در ازدواج سفید هیچگونه وفاداری و پایبندی را در قبال همدیگر قائل نیستند.

اگر شما این مقاله آموزنده را دوست داشتید و می خواهید اطلاعات بیشتری در مورد مجله خبری wedlockmag لطفا از سایت ما دیدن کنید.