ارائه خودرو به نرخ هیئت مسابقه در سیستم یکپارچه خودرو • تصویر از مجله زندگی

پس از آن شورای رقابت بر اساس مصوبه (572) قیمت خودروهای هایما S5 و S7 را تصویب کرد و اخیراً در جلسه 573 خود قیمت خودروهای وارداتی چانگان CS35 پلاس تیپ 2 و CS35 پلاس تیپ 3 را تصویب کرد.

موافقت خودروسازان برای اعمال تعرفه های مصوب شورای رقابت

وی گفت: مشتریان این شرکت های خودروسازی در صورتی که با قیمت هایی که می پردازند مشکل داشته باشند و بر قرارداد آنها نظارت شود، می توانند به سازمان پشتیبانی، سازمان های حراست استان ها، مراجع حل اختلاف و کمیته های منطقه ای این حوزه مراجعه کنند. که با بررسی موارد می توان به حق پرداخت. .

سپهر دادجوی توکلی در خصوص علت عدم تعیین قیمت برخی خودروها گفت: برخی از خودروهایی که کارخانه ها تولید و در بازار به فروش می رسند خودروهای نو هستند بنابراین صورت های مالی پیش پرداخت ندارند تا سازمان حمایت بتواند بر این اساس قیمت ها را اندازه گیری کنید.

از این رو اگرچه تا دو هفته پس از ابلاغ مصوبه شورای رقابت در مورد قیمت گذاری خودروهای مونتاژ شده، اعتراض خودروسازان وجود داشت، اما اکنون به دنبال تاکید وزارت صمت و پذیرش قیمت های جدید خودرو از سوی خودروسازان. تولیدکنندگان، تصویب قیمت خودروهای مونتاژ شده لازم‌الاجرا است و خودروساز نیز موظف است محصولات خود را با قیمت‌های مصوب شورای رقابت و ابلاغ وزارت حراست عرضه کند.

حسین فرهید زاده، رئیس سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولیدکنندگان نیز گفت: خودروسازان مونتاژی باید قیمت های جدید مصوب هیات رقابت را رعایت کنند وگرنه جریمه می شوند.

بر اساس این گزارش، در حال حاضر اجرای مصوبات قیمت خودروهای مونتاژی و داخلی برای خودروسازان الزامی است و خودروسازان موظف به اجرای قیمت های مصوب هستند و از سوی دیگر، شورای رقابت نیز قیمت ها را تعیین می کند. خودروهای دیگر که در صورت نهایی شدن، قیمت سایر خودروها را اطلاع رسانی خواهد کرد.مجله ازدواج

سازمان حمایت از مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان در نامه‌ای به مدیران عامل شرکت‌های خودروسازی مونتاژی بر «لزوم رعایت کلیه الزامات قانونی در عرضه خودرو» تاکید و ضوابط قیمت‌گذاری و فروش خودروهای مونتاژی به شرکت‌های خصوصی را ابلاغ کرد. این نکته، عدم اجرای مصوبه شورای رقابت از سوی خودروسازان از مصادیق گران فروشی اعلام شد.

عرضه خودرو با تعرفه شورای رقابت در سامانه یکپارچه خودرو
بر اساس مصوبات شورای رقابت و اعلامیه وزارت امنیت، خودروسازان موظف به تولید خودروهای تولید و مونتاژ داخل کشور در سال سامانه یکپارچه ملی فروش خودرو بر اساس قیمت های مصوب شورای رقابت.
گزارش اخبار خودروشورای رقابت در پایان فروردین ماه امسال قیمت خودروهای تولید داخل دو شرکت سایپا و ایران خودرو را تصویب کرد و با قیمت گذاری، میانگین قیمت خودروهای تولیدی این دو خودروساز 29 درصد افزایش یافت. برای اولین بار. البته از آنجایی که قیمت های مصوب به میزان قابل توجهی کمتر از قیمت های پیشنهادی خودروسازان بود و اکثر خودروها بین 100 تا 800 میلیون تومان کاهش قیمت داشتند، ابتدا خودروسازان واکنش نشان دادند اما در نهایت با تشکیل جلساتی از سوی وزارت خودرو. تولیدکنندگان برای پذیرش و اعمال تعرفه های جدید مجبور به سکوت شدند.

مدیر روابط عمومی مرکز ملی رقابت همچنین در خصوص عدم قیمت و اعلام تعدادی از خودروهای مونتاژ شده، گفت: این موضوع در مورد خودروهای مونتاژ شده نیز صدق می کند، قیمت خودروهای تولید شده به سرعت محاسبه و اعلام شده است، اما تعدادی خودروهایی که برای 6 ماه اول سال صورت مالی ندارند، زمان بیشتری برای بررسی و محاسبه قیمت آنها نیاز است.

بنابراین خودروسازان موظفند در سامانه یکپارچه بر اساس قیمت های مصوب شورای رقابت، منبع یابی کنند.

همانطور که گفته شد، با توجه به کاهش قیمت خودروهای مونتاژی، مونتاژکنندگان خودرو نسبت به قیمت های اعلامی واکنش نشان دادند و با وجود اعتراض مجامع به عدم اجرای مصوبه، احساس کردند که باید در قیمت ها تجدید نظر شود. شورای رقابت و وزارت حریم خصوصی بر اعتبار این قطعنامه تاکید کرده اند.

روابط عمومی مرکز ملی رقابت گفت: با توجه به اینکه این خودروها در مدت زمان کمتری تولید و روانه بازار می شوند، روند قیمت گذاری آنها توسط دستگاه همراه و پس از آن شورای رقابت طولانی تر است.

وی اضافه کرد: قیمت این خودروها توسط سازمان حمایت در دست بررسی است و در پایان بررسی، قیمت های تعیین شده از سوی سازمان حمایت به هیئت مسابقات اعلام می شود و هیئت مسابقه پس از دریافت قیمت ها را بررسی می کند. و سپس به آنها اطلاع دهید.

از این رو در 10 اردیبهشت ماه، جلسه وزارت حراست با نمایندگان خودروسازان برگزار شد و پس از آن نشست سران شرکت های مونتاژ خودرو از جمله بهمن، مدیران خودرو، کرمان موتور، فردا موتور و ایلیا خودرو با محوریت اجرای طرح مصوبه شورای رقابت در مورد قیمت های جدید، یعنی این خودروسازان قیمت های جدید مصوب شورای رقابت را پذیرفتند.

لزوم رعایت کلیه الزامات قانونی در عرضه خودرو

این در حالی است که قیمت برخی خودروها و مجموعه های تولیدی در کشور هنوز به تایید شورای رقابت نرسیده است که همانطور که گفته شد شورای رقابت هفته گذشته قیمت برخی خودروها شامل دو مدل هایما و دو مدل وارداتی را تایید و اعلام کرده است. مدل های چانگان و طبق اعلام مسئولان شورای رقابت قیمت خودروهای باقیمانده تایید و اطلاع رسانی خواهد شد.

بررسی قیمت سایر خودروها در حال انجام است

این مسئول مرکز ملی رقابت گفت: به محض اینکه نهاد حمایتی قیمت این خودروها را تایید و به شورای رقابت اعلام کرد، شورا نیز موظف است قیمت ها را سریعا بررسی و ابلاغ کند.

وی گفت: شورای رقابت در تلاش است تا قیمت سایر خودروها را در اسرع وقت تصویب و اعلام کند.