ابلاغ مقررات واردات خودرو در سال 1401; فقط در بورس کالا موجود است • تصویر از مجله زندگی

نظر شما در مورد محدودیت واردات خودرو چیست؟مجله ازدواج

طبق مقررات واردات خودرو، لیست خودروهایی که شانس حضور در بازار ایران را دارند نمایش داده می شود لیست خودروهای وارداتی بر اساس مقررات واردات خودرو قرار داده ایم

خب همانطور که در اخبار عرضه خودروهای داخلی در بورس کالا پیش بینی کرده بودیم، علاوه بر خودروهای داخلی که به تدریج در بورس کالا عرضه خواهند شد. خودروهای وارداتی نیز باید در بورس کالا فروخته می شد. خریداران خودرو، راهنمای خرید خودرو بورس کالا بخوانش. با روند خرید خودرو در بورس کالا آشنا شوید.

اخبار واردات خودرو: بر اساس مصوبه هیات وزیران، خودروهای وارداتی فقط در بورس کالا عرضه می شود. به تصویب هیأت وزیران در خصوص مقررات واردات خودرو تصریح شد: سقف قیمت خودروهای خارجی وارداتی 20 هزار یورو و اولویت با خودروهای زیر 10 هزار یورو است. به گفته آقای فاطمی امین وزیر صمت مقررات واردات خودرو نهایی شده و جزییات آن به زودی اعلام خواهد شد.

دستورالعمل واردات خودرو در سال 1401 م

 1. واردات خودروهایی که قیمت آنها کمتر از بیست هزار (20000) یورو (FOB) باشد مجاز است. اولویت با خودروهای زیر ده هزار (10000) یورو (FOB) است.
  تبصره 1 – تخلیه خودرو بدون ثبت سفارش و تعیین ارز ممنوع است.
  تبصره 2- ارزش گمرکی بر اساس ماده (14) قانون امور گمرکی (SIF) محاسبه خواهد شد.
 2. خودروهای وارداتی فقط در بورس کالا عرضه می شوند. کارگروهی با مسئولیت وزارت صنعت، معدن و تجارت و متشکل از اعضای وزارت امور اقتصادی و دارایی و سازمان متولی برنامه و بودجه کشور موظف است نرخ سود بازرگانی خودروهای وارداتی را بر حسب اعلام کند. از ارزش (FOB) به گونه ای که تفاوت بین قیمت پایه و قیمت نهایی بورس معادل باشد و سود منصفانه باشد. کارگروه مذکور اختیار تعیین سود علی الحساب بازرگانی در زمان ترخیص کالا از گمرک و تعیین سود نهایی بازرگانی در زمان فروش را دارد.
 3. وزارت صنعت، معدن و تجارت موظف است با توسعه تولید خودروهای اقتصادی (حداکثر 10 تا 10 هزار یورو)، ضمن ایجاد مشوق برای سرمایه‌گذاری و تولید، اقدامات لازم را برای هدایت بخشی از واردات به سمت تولید و افزایش ساخت داخل انجام دهد. طرح ملی ساخت واردکنندگان موضوع این بند باید به تایید وزارت صنعت، معدن و تجارت برسد.
 4. واردات خودروهای سواری به عنوان سرمایه گذاری خارجی (با تایید سازمان سرمایه گذاری خارجی) برای استفاده در شبکه حمل و نقل عمومی مجاز است. دستورالعمل های این بند توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت با همکاری وزارت کشور تدوین و ابلاغ می شود.
 5. واردات خودرو برای شماره گذاری در مناطق آزاد تجاری و صنعتی به خودروهای دو قدرتی (هیبریدی) یا 100 درصد برقی محدود می شود. واردکنندگان مسئولیت سرمایه گذاری و راه اندازی ایستگاه های شارژ را بر عهده دارند.
 6. سقف منابع ارزی لازم برای واردات خودروهای موضوع این مصوبه بدون احتساب سرمایه گذاری خارجی حداکثر یک میلیارد (1.000.000.00.000) یورو می باشد.
 7. منابع ارزی مورد نیاز این تاییدیه از محل ارز، ارز دیجیتال، سرمایه گذاری خارجی (با تایید سازمان سرمایه گذاری خارجی) و سایر منابع مورد تایید بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران تامین خواهد شد.
 8. وزارت صنعت، معدن و تجارت با همکاری بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران (در خصوص امور مربوط به این بانک) دستورالعمل اجرایی این مصوبه شامل نحوه تامین و تخصیص ارز، مشخصات فنی، خدمات پس از فروش ، انتقال فناوری و تعیین صلاحیت فنی و واردکنندگان حرفه ای تدوین و ارتباط برقرار می کنند.
 9. وزارت صنعت، معدن و تجارت موظف است گزارش اعمال این مصوبه را هر سه ماه یکبار به هماهنگی اقتصادی دولت ارائه کند.