آیین یلدا در ایران از دیروز تا امروز • مجله Image de la vie

در قدیم مردم روی سفره خود غذا می گذاشتند و به نوبت این روز را جشن می گرفتند. با گذشت زمان، آنها جشن های عمومی بزرگ تری را برای شکرگزاری و طلوع دوباره خورشید قدرتمند برگزار کردند.

از گذشته های دور رسم برافروختن آتش در شب بلند یلدا بوده است، اما امروزه با تغییر سبک زندگی و آپارتمان نشینی مردم، این رسم نیز کم رنگ شده است. چه خوب می شود که امشب آتش روشن کنید و حال بد پاییزی خود را بسوزانید و با خانواده خوش بگذرانید.

جشنواره یلدا در پیک نیک برند

در قدیم که شغل بیشتر ایرانیان کشاورزی بود، پیوسته حرکات ستارگان و خورشید را رصد می کردند تا بهترین زمان را برای کشاورزی انتخاب کنند. مردم می دانستند که وجود نور خورشید برای کسب و کارشان یعنی کاشت و پرورش محصولات کشاورزی مفید است.

جشن و بزرگداشت شب یلدا از 7000 سال پیش رسم بوده و می توان گفت این آیین یکی از قدیمی ترین مراسم در کشور عزیزمان ایران است. در این شب آداب و رسومی انجام می شود که بسیار شیرین و خاطره انگیز است.

نام دیگری که امروزه نیز از آن استفاده می شود، شب چاله است. چله در زبان باستانی ایران به معنای فصل زمستان است و با شروع این فصل دوره چله بزرگ (اول دی تا دهم بهمن) آغاز می شود که به آن چله بزرگ می گویند. بعد از آن مصیبت کوچک (10 تا 30 بهمن) شروع می شد. به همین دلیل شب آغاز زمستان را شب چله می نامند.

آیین یلدا در ایران باستان

داستان شب یلدا

می گویند مردم از اوایل غروب جشن می گرفتند و شادی می کردند و از صبح تا طلوع خورشید منتظر آفتاب بودند. وقتی خورشید طلوع کرد به یکدیگر تبریک گفتند و سپس به خانه رفتند و در اولین روز زمستان کاملاً استراحت کردند.

آداب و رسوم ایرانیان در شب یلدا

اگر چه شعرخوانی در طولانی ترین شب زمستان قدیمی نیست، اما امروزه به مراسمی شیرین و خاطره انگیز تبدیل شده است. آن شب خانواده ها دور هم جمع می شوند و اشعار قدیمی ایرانی را می خوانند.

نام شب یلدا گره خورده با تمام خاطرات و لحظات خوش دیدارهای خانوادگی ما ایرانی ها. در آخرین روز پاییز و درست قبل از شروع زمستان، طولانی ترین شب سال را جشن می گیریم و حتی از مدت کوتاهی با هم بودن لذت می بریم. در این مقاله قصد داریم شما را به طور کامل با تاریخچه این شب و آداب و رسومی که در آن برگزار می شود آشنا کنیم.

اکنون که با آداب و رسوم زیبای این شب خاطره انگیز آشنا شدید، به شما توصیه می کنیم از آن استفاده کنید ظروف یکبار مصرف برند پیک نیک زمان با هم بودن را افزایش دهید و نگران شستن ظروف یا سرو به موقع مهمانان نباشید. در همین حال، پیک نیک علامت تجاری جشنواره تخفیف شب یلدا برای صرفه جویی در وقت و هزینه سازماندهی شد.

پدربزرگ های ما در آن شب با اشعار شاهنامه و مراسم شاهنامه خوانی بیشتر آشنا هستند، اما امروز بیشتر به خواندن اشعار حافظ و بازی با آن ها بسنده می کنند و دیگر خبری از اشعار زیبای شاهنامه در شب نیست. یلدا.

قصه های شیرین بزرگترها را بگویید

یکی از چیزهایی که شب یلدا را از دیگر جشن های باستانی متمایز می کند، آداب و رسوم زیبا و جذاب آن است. این آیین یلدا است که مجالس و جشن های خانوادگی ما را گرمتر و خاطره انگیزتر می کند. در ادامه شما را با برخی از این آداب و رسوم آشنا می کنیم:

میوه های رنگارنگ شب یلدا

داستان شب یلدا

در فصل پاییز روزها کوتاه تر و شب ها بلندتر و نور خورشید کم می شود، به همین دلیل محصولات رشد خوبی نداشتند، وقتی آخرین روز پاییز فرا رسید (مطابق با 30 آذر) همه برای تشکر از آنها جشن گرفتند. برای پایان شب های طولانی

نام های دیگر شب یلدا در ایران باستان

عصر آن روز مرسوم است که از همه میوه های رنگارنگ در سفره های یلدا استفاده کنند. در میان انواع میوه های موجود در بازار در این فصل، انار و هندوانه بیشتر از همه به چشم می خورد. تزیین میوه ها و خوردن آنها یکی از آداب و رسوم زیبا و جذاب این شب است.

در گذشته های دور، شب یلدا را شب تولد خورشید نیز می نامیدند، زیرا معتقد بودند در این روز خورشید دوباره متولد می شود، قوی تر از گذشته و نور بیشتری به مردم می بخشد. نام شب تولد خورشید از این باور زیبا گرفته شده است.

پذیرایی با این غذاها راحت تر می شود، می توانید سالادی از میوه های خلاقانه و پوست کنده تهیه کنید و در غذاهای مناسب از مهمانان خود سرو کنید. به این ترتیب لازم نیست مدام مراقب آنها باشید و به راحتی می توانید از دیگر آداب و رسوم شیرین یلدا لذت ببرید. برند پیک نیک با برپایی جشنواره یلدا این غذاهای با کیفیت و متنوع را با قیمت های مناسب و تخفیف های باورنکردنی به شما عرضه می کند.

شعر خوانی شب یلدا

از آنجایی که این شب همیشه با شادی، جشن و پایکوبی و پایکوبی برگزار می‌شده است، نام‌های مختلفی بر آن نهاده شده است، مثلاً به آن «خرم روز» می‌گویند که آغاز روزهای بهتری برای کشاورزان است.

نگرانی از شستن ظروف را از خود دور کنید و زمان بیشتری را با خانواده یا دوستان خود بگذرانید، از این ظروف که دوستدار محیط زیست نیز می باشد استفاده کنید.

برای سرو میوه های شب یلدا می توانید از ظروف یکبار مصرف برند پیک نیک که در ایام جشن یلدا با تخفیف های ویژه در اختیار شما مشتریان عزیز قرار می گیرد. اگر می خواهید

برای تزیین میز کنار تخت یلدا ظروف یکبار مصرف قرمز رنگ بخرید و از تخفیف های باورنکردنی برند پیک نیک بهره مند شوید.مجله ازدواج

امسال که برای شب یلدا دور هم جمع می شوید، از بزرگان بخواهید که داستان های قدیمی یا خاطرات خوششان را برایتان تعریف کنند. این لحظات می توانند خاطره انگیز باشند و هرگز آنها را فراموش نخواهید کرد. برای اینکه بیشتر در کنار خانواده و دوستان خود باشید و داستان ها و خاطرات آن ها را بشنوید، از ظروف یکبار مصرف برند پیک نیک استفاده کنید تا مجبور نباشید ظرف ها را بشویید و زمان زیادی را برای خشک کردن و شستن آنها صرف کنید.

در شب بلند یلدا آتش روشن کنید