آیا پس از افزایش مستمری بازنشستگان مالیات کسر می شود؟ • تصویر مجله زندگی

سیاوش غیبی پور، کارشناس امور مالیاتی نیز در گفتگو با تجارت نیوز درباره این موضوع توضیح داد: در قانون فعلی مالیات های مستقیم، بازنشستگی معاف از مالیات است.

غیبی پور می افزاید: اگرچه مستمری بازنشستگی منبع درآمد است، اما در قانون فعلی این گونه تفسیر شده است که مستمری بازنشستگی درآمد مشمول مالیات محسوب نمی شود تا زمانی که این قانون وجود داشته باشد، مالیات بازنشستگی تعلق نخواهد گرفت. از هر مستمری بگیر کسر می شود. .

پاسخ به این سوال شاید در اصطلاح رایجی باشد که عموم مردم به جای مستمری استفاده می کنند، حتما بارها شنیده اند که مردم و مسئولان در کلام خود اغلب از حقوق بازنشستگی به جای مستمری استفاده می کنند.

اما از سوی دیگر با توجه به شرایط پیش بینی شده در ماه 91 قانون مالیات های مستقیم، مستمری، حقوق و مستمری، پایان خدمت، پایان خدمت، بازخرید خدمت و حقوق یا مستمری پرداختی به وراث، حق سنوات و حق سنوات استفاده نشده. روزهای تعطیل از جمله مواردی هستند که مالیات ندارند.

این کارشناس امور مالیاتی در عین حال یادآور شد: طبق مقررات جاری کلیه پرداختی های بیمه عمر و بیمه عمر نیز خارج از گروه درآمد مشمول مالیات است و دولت مالیاتی از مشمولان این مبالغ مانند حقوق دریافت نمی کند. از بازنشستگانمجله ازدواج

وی در عین حال خاطرنشان می کند: اما اگر مستمری بگیر در چارچوب مقررات منع به کارگیری مستمری بگیران به عنوان مشاور، پیمانکاری، کار عمده یا تدریس و آموزش در سازمانی در سازمانی فعالیت می کند، باید مالیات جدید را پرداخت کند. درآمد.

این اظهارات نشان می‌دهد که برخلاف کارگران و کارمندانی که کارفرما مالیات آنها را کسر و قبل از دریافت حقوق به حساب دولت واریز می‌کند، در هیچ یک از صندوق‌های بازنشستگی به نام مالیات از بازنشستگان بازنشستگی گرفته نمی‌شود.

برخلاف حقوق کارمندان و کارگران مشمول پرداخت مالیات مستقیم، شرایط قانونی برای حقوق بازنشستگان هر صندوقی متفاوت است.
به گزارش تصویر زندگی به نقل از تجارت نیوز، این روزها صحبت از قطعیت دولت برای افزایش حقوق بازنشستگان آیا در وسط قرار دارد و گروه های مختلف بازنشستگان از تامین اجتماعی گرفته تا کشوری و لشکری ​​منتظر صدور احکام جدید بازنشستگی خود هستند، ممکن است این سوال برای خیلی ها پیش بیاید که آیا از حقوق بازنشستگان مالیات کسر می شود؟

پاسخ این سوال و سوالات مشابه “نه” است، هنوز قانونی مبنی بر کسر مالیات از مستمری بازنشستگان وجود ندارد که به نقل از خبرآنلاین از سال گذشته رئیس سازمان مالیاتی ممکن است در آینده اتفاق بیفتد. و با تغییر مقررات از مستمری بازنشستگان مالیات اخذ می شود. اما تا این زمان و حداقل تا پایان سال 1401 خبری از تغییر مقررات مالیاتی مربوط به حقوق مستمری بگیران نیست.

آیا دولت از بازنشستگان مالیات می گیرد؟

بازنشستگی

مستمری بازنشستگی معاف از مالیات است

طبق قانون، از حقوق دریافتی مالیات اخذ می شود، یعنی مبلغی که کارمند یا کارگر برای کار نزد کارفرما دریافت می کند، میزان این مالیات بسته به معافیت مالیاتی از 10 درصد مازاد بر حقوق دریافتی 30 درصد متغیر است. حد تعیین شده در بودجه سالانه