آیا قرعه کشی خودرو برای داوطلبان عادی لغو شده است؟ • تصویر مجله زندگی


سخنگوی صمت گفت: قرعه کشی خودرو همچنان طبق روال قبلی است برای خودروهایی که هنوز عرضه نشده اند انجام خواهد شد.
به گزارش ایرنا از وزارت امنیت، سخنگوی صنعت، معدن و تجارت گفت: قرعه کشی خودروها برای خودروهایی که هنوز در بورس عرضه نشده و حذف نشده اند، طبق روال قبلی ادامه دارد.

وی با اشاره به فروش خودرو در بورس تصریح کرد: از این پس برای خودروهایی که در بورس به فروش می رسند، طرح مالکان خودروهای فرسوده و مشمولان طرح جوانان جمعیت نیز اجرا می شود. .

سخنگوی وزارت حراست ادامه داد: قرعه کشی هم اکنون فقط برای چند مدل از محصولات ایران خودرو که در بورس عرضه نمی شود و همه نامزدها اعم از عادی و مشمولان طرح جوانان جمعیت برگزار می شود. و جایگزینی خودروهای فرسوده می تواند مانند قبل در آن شرکت کند.

لغو قرعه کشی برای مردم عادی

سخنگوی وزارت امنیت درباره برنامه عرضه خودرو در بازار گفت: 20 درصد عرضه خودروسازان به دارندگان خودروهای فرسوده، 50 درصد به طرح جوانان جمعیت و 30 درصد در بورس عرضه می شود.

امید قالیباف سخنگوی وزارت امنیت گفت: خودروسازان موظفند خودروی خود را تهیه کنند. طرح جمعیت جوانان و تخصیص خودروهای فرسوده رعایت کنید و بقیه محصولات را در بورس عرضه کنید، یعنی این شرط برای خودروسازان لحاظ شده و کنترل می شود.

به گزارش تسنیم، وی افزود: بر اساس قانون مالی سال 1401، خودروسازان باید 10 درصد از سهام را در اختیار داشته باشند. قرعه کشی ماشین به خودروهای فرسوده اختصاص یافت، اما از آنجایی که خودروسازان در 6 ماهه اول سال این کار را انجام ندادند، مقرر شد تا پایان سال به جای 10 درصد، خودروسازان 20 درصد از سهم قرعه کشی را به کارکرده اختصاص دهند. خودروها و اکنون نیز موظف به اجرای این طرح حتی در صورت عرضه در بورس هستند.

سخنگوی وزارت صمت تصریح کرد: در حال حاضر برنامه عرضه خودرو به گونه ای است که اگر صنعت خودرو بخواهد هزار خودرو عرضه کند، ابتدا باید 20 درصد را به مالکان خودروهای فرسوده و 50 درصد را به طرح جمعیت جوان اختصاص دهد. 30 درصد از 1000 دستگاه باقی مانده در بورس به فروش می رسد عرضه خودرو در بورس اختلالی در عرضه خودرو صاحبان خودروهای دست دوم و مادران 2 فرزند ایجاد نمی کند.

از صحبت های سخنگوی وزارت امنیت می توان دریافت که هیچ برنامه ای برای عرضه خودرو به مردم عادی به صورت قرعه کشی خودرو وجود ندارد و به هر نحوی اخبار لغو قرعه کشی برای مردم عادی و اینگونه افراد برای خرید خودرو به بازار آزاد یا بورس کالا مراجعه کنند.مجله ازدواج