آیا فیلتر دائمی اینستاگرام واقعی است؟ • تصویر مجله زندگی


آیا واتس اپ و اینستاگرام همچنان محدود هستند؟

از امشب (جمعه 24 مهر) موج جدیدی از فیلترینگ مداوم محتوای اینستاگرام و واتس اپ آغاز شده است و اشاره آنها به اظهارات سه روز پیش دادستان کل کشور است. اما تا این لحظه تصمیم جدیدی در خصوص فیلترینگ دائمی گرفته نشده است و حتی وزیر ارتباطات نیز اخیرا اعلام کرده بود که شورای عالی فضای مجازی جلسه جدیدی نداشته است. ضمن اینکه هیچ دادگاهی در دستگاه قضایی چنین تصمیمی صادر نکرده است
گزارش تصویر پایگاه خبری زندگی اگرچه حجه الاسلام والمسلمین محمدجعفر منتظری به عنوان دادستان کل کشور به شدت از این تریبون ها انتقاد کرد و مانند بسیاری از مسئولان سابق و ارشد کشور از فضای مجازی انتقاد کرد اما تا امروز هیچ یک از قضات دستور این کارها را ندادند. پلتفرم‌ها تعطیل می‌شوند، زیرا اتفاقی که قبلاً برای تلگرام افتاد رخ نداد.

غربالگری فعلی مصوبه صریح شورای امنیت ملی به ریاست وزیر کشور است که تصمیمش موقتی بوده اما فعلا شرایط رفع این محدودیت ها را در نظر نگرفته اند. از سوی دیگر، یکی از چالش های بزرگ در تصمیم گیری برای فیلتر کردن پلتفرمی مانند اینستاگرام، نقش کلیدی این اپلیکیشن در زندگی تعداد زیادی از افراد است. همان طور که حتی مرتضی آقا تهرانی مرد شماره یک پایداری و طراح و حامی اصلی طرح حفاظتی نیز در آخرین مصاحبه خود با فیلترینگ قرمز اعلام کرد که این روش جوابگو نیست و به فیلترینگ این پلت فرم ها در وضعیتی که در آن تجارت و زندگی مردم در هم تنیده شده است، چیزی درست نیست.

با این شرایط و بر اساس اخبار منتشر شده تا کنون می توان گفت که در حال حاضر تصمیمی برای فیلتر دائمی اینستاگرام و واتس اپ وجود ندارد و امروز حتی اخباری مبنی بر حذف فیلتر گوگل پلی و صفحه جستجوی گوگل برای تعداد بیشتری از کاربران اینترنت در اپراتورهای مختلف.

فیلتر اینستاگرام

خبرگزاری فارس: حجت الاسلام محمد مصدق در گفت و گو با خبرنگار حوزه اخبار داغ گروه فضای مجازی باشگاه خبرنگاران جوان ؛ درباره فعالیت برخی افراد تحت عنوان سلبریتی در فضای مجازی و جمع آوری پول تحت عنوان کمک به افراد نیازمند که منجر به کلاهبرداری های فراوانی شد، گفت: دادستان کل به عنوان شاکی مردم وارد این پرونده شدند.

«اینستاگرام» فیلتر شد

وی با تصریح بر اینکه تعدادی از این افراد شناسایی شده اند، گفت: در برخی از استان ها پرونده هایی در حال رسیدگی است و دادستانی کل کشور وظیفه خود می داند که با سوء استفاده کنندگان از احساسات پاک مردم برخورد کند و اخیرا در تلویزیون نیز پرونده ای مطرح شده است. .

معاون عالی دادستان کل کشور گفت: در همین راستا فیلترینگ اینستاگرام این موضوع در دستور کار قرار گرفته و آقای خرم آبادی معاون امور فضای مجازی دادستانی کل کشور به طور جدی این موضوع را پیگیری کرده و باید ببینیم چه می شود.

مصدق با بیان اینکه این گونه اقدامات باعث بی اعتمادی به نهادهای کمک به مردم شده است، گفت: باید با اقدام خود دست این افراد را کوتاه کنیم و اعتماد را به جامعه بازگردانیم.مجله ازدواج