آیا سیل برداشت از سوی خریداران خودرو از سامانه یکپارچه سرازیر خواهد شد؟

انصراف متقاضیان خرید خودرو از سامانه یکپارچه

اکو ایران: شورای رقابت قیمت محصولات مونتاژ شده را اعلام کرد. اعلام قیمت‌های جدید محصولات خودروسازان خصوصی می‌تواند سیل انصراف را از سوی مدعیان به راه بیندازد. قیمت خودروهای مونتاژ شده در دور جدید قیمت گذاری شورای رقابت از همان دور اول با رشد مواجه شدند.

تحلیل مدعیان آن زمان این بود که بر اساس قیمت گذاری خودروهای مونتاژی و وضعیت حقوقی این شورا، مدیران خودروسازان خصوصی چاره ای جز این ندارند که محصولات خود را با قیمت های جدید برای متقاضیان شارژ کنند. اما موضع خودروسازان خصوصی در قبال فرمول قیمت گذاری شورای رقابت منجر به تحلیل اشتباه متقاضیان شد. خودروسازان خصوصی احساس کردند که قیمت های اعلام شده از سوی شورای رقابت در دور اول قیمت گذاری باعث زیان دهی شده و حاضر نیستند مانند دو خودروساز بزرگ کشور با ضرر بفروشند. شورای رقابت در مقابل مقاومت سران خودروسازان خصوصی، موضع قبلی خود را تا حدودی کاهش داده است. اعضای این شورا در جلسه روز گذشته قیمت کارخانه‌ای محصولات مونتاژی را مورد بحث و بررسی قرار دادند و ماحصل جلسه، لیست قیمت محصولات خودروسازان خصوصی اعلام شد.

گزارش اخبار ملی خودرو ، شورای رقابت قیمت های جدید محصولات تولیدی خودروسازان خصوصی را تعیین و منتشر کرد. اعضای شورای رقابت در نشستی که برای تعیین قیمت خودروهای مونتاژی برگزار کردند، قیمت 28 محصول در خطوط تولید هفت خودروساز خصوصی و ایران خودرو را تعیین کردند.

نکته قابل توجه در خصوص تعرفه های جدید این است که تعرفه های اعلام شده توسط Conseil de la concurrence نسبت به تعرفه های قبلی افزایش چشمگیری داشته است. این مشکل ممکن است محرکی باشد برای بخش قابل توجهی از داوطلبانی که با ثبت نام برای مونتاژ خودرو در مرحله دوم فروش از طریق سامانه یکپارچه، از ثبت نام خود پشیمان شده و قصد انصراف از این طرح فروش را دارند.

قیمت گذاری همزمان محصولات مونتاژ شده در دور اول با برگزاری دومین طرح فروش در سامانه یکپارچه با مکانیزم نوبت دهی باعث شد تا با توجه به قیمت های اعلامی محصولات تولیدی خودروسازان خصوصی، بسیاری از متقاضیان برای خرید محصولات این خودروسازان صف بکشند. .

با توجه به احتمال انصراف برای خرید محصولات مونتاژ شده، احتمال سکوت مدیران وجود دارد. مرحله سوم فروش خودرو در سامانه یکپارچه فروش محصولات مونتاژ شده بدون حضور دو خودروساز بزرگ کشور به زودی در دستور کار قرار می گیرد. البته مدیران صامت از زمان برگزاری سومین طرح فروش هنوز از دوره سامانه یکپارچه صامت با مکانیسم نوبت رونمایی نکرده اند. ثالثاً فروش خودروهای با مکانیزم غیر قرعه کشی به زودی کلید خواهد خورد.مجله ازدواج