آیا دولت درصدد افزایش قیمت بنزین است؟ • تصویر مجله زندگی


افزایش قیمت بنزین

یکی از اعضای هیات رئیسه کمیسیون انرژی در واکنش به گمانه زنی ها درباره افزایش قیمت بنزین گفت: تاکنون برنامه ای رسمی برای افزایش قیمت بنزین وجود نداشته است.

به گزارش ایسنا، یکی از اعضای کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی گفت: اقدام دولت برای کاهش میزان سوخت رایگان در کارت ها نمی تواند در مبارزه با قاچاق سوخت موثر باشد.

عبدالعلی رحیمی مظفری با اشاره به طرح جدید دولت برای کاهش میزان سوخت رایگان در کارت ها، اظهار کرد: مواردی که این روزها برای افزایش قیمت بنزین در پی این طرح مطرح می شود، صرفاً گمانه زنی یا نظر مردم است. و تاکنون برنامه رسمی نداشته و افزایش قیمت بنزین نداشته است.
وی ادامه داد: علیرغم اینکه برخی معتقدند با اجرای طرح کاهش سهمیه بنزین بدون کارت می توان جلوی قاچاق بنزین را گرفت، اما با شناختی که از سیستم حمل و نقل دارم معتقدم این اتفاق نمی افتد. اگر به دنبال جلوگیری از قاچاق سوخت هستیم، باید اصل برنامه ناوبری و سامانه هوشمند حمل و نقل و حمل و نقل جاده ای را کنترل کنیم.

نماینده مردم سروستان در شورای اسلامی با تاکید بر اینکه برای جلوگیری از قاچاق سوخت نیازمند برنامه ریزی هوشمندانه هستیم، گفت: این طرحی که اجرا شده مسکن نسبی است اما درد واقعی جای دیگری است و باید با آن برخورد کرد.

این خبر ساده به نظر می رسد، اما بوی دیگری دارد

محمد مهاجری، فعال اصولگرا در کانال تلگرامی خود نوشت: دیروز خبری در رسانه ها منتشر شد که بسیار ساده و معمولی به نظر می رسد. خبرها حاکی از آن است که سهمیه 3000 تومانی بنزین در کارت سوخت از 250 لیتر به 150 لیتر کاهش می یابد. گفته می شود دلیل این امر این است که مردم 150 لیتر بنزین 3000 تومانی بیشتر مصرف نمی کنند. در ادامه خبر همچنین به این موضوع اشاره شده است که کارت سوخت جایگاه داران در محل خود قرار دارد و مردم می توانند از آن استفاده کنند.

خوب اگر کارت پارک در دسترس همه باشد و هرکس هر چقدر که می خواهد در یک ماه بنزین مصرف کند (به قیمت لیتری 3000 تومان) پس منطق سهمیه کارت چیست که از 250 به 150 کاهش می یابد. لیتر؟ غیر ضروری به نظر می رسد. اما نه. این خبر بنزین بوی دیگری می دهد.

امکان برداشت کارت سوخت از جایگاه

این به احتمال زیاد به این معنی است که کارت سوخت جایگاه در آینده ای نه چندان دور حذف خواهد شد. برای این هم استدلالی وجود دارد. از آنجایی که دولت می داند هر شهروند چقدر نان خریده و از کدام نانوایی خریده است، اکنون می توان آن را روی بنزین اعمال کرد و میزان مصرف هر خودرو را مشخص کرد. علاوه بر این، می توان گفت هزاران تن آرد، بنزین نیز از راه اول مفقود یا قاچاق می شود.

بنزین سه تعرفه می شود؟

خب حالا به کاهش 100 لیتری برمی گردیم. در صورت حذف کارت سوخت جایگاه، هر خودرو تنها می تواند 150 لیتر بنزین 3000 تومانی مصرف کند. و سپس در اخبار منتشر شده چیزی در مورد آن گفته نشده است، اما می توان فرض کرد که اصل سه برابر است. 60 لیتری 1500 تومان; 150 لیتر 3000 تومان; بیشتر از آن با قیمتی که هنوز چیزی در مورد آن نمی دانیم.

مجدداً خاطرنشان می شود که اگر غیر از این بود دلیلی برای کاهش 100 لیتری سهمیه کارت و در عین حال گفتن اینکه می توانید از کارت سوخت جایگاه (به هر میزان) استفاده کنید وجود نداشت.

افزایش قیمت سوخت منطق اقتصادی دارد و شواهد نشان می دهد که اثر تورمی آن کمتر از حذف 4200 تومان است. اما چرا دولت در این باره شفاف سازی نمی کند تا این مقوله مانند نان به محل بلاتکلیفی فرستاده نشود؟مجله ازدواج