آشنایی با روستای ابیانه کاشان • تصویر از مجله زندگی

در قسمت جنوبی ابیانه قلعه ای به نام قلعه یاسمون وجود دارد که از بناهای دوره سلجوقیان به شمار می رود. قدمت این قلعه به 3000 سال پیش می رسد. این قلعه معروف از دوران سلجوقیان مردم کاشان را از حملات دشمن نجات داد، ضخامت دیوارهای این قلعه حدود 4-5 متر است که بخشی از آن به دلیل گذشت زمان از بین رفته و اکنون عبور از آن دشوار است. نرده. قلعه هرده و قلعه پره از دیگر قلل روستای ابیانه است.

حمام فین کاشان

از جمله مساجدی که در دوره ایلخانان و بر اساس معماری این دوره ساخته شد، مسجد پرزاله است. این بنای تاریخی دارای ایوان و شبستان با دو در ورودی است. یک در به کوچه باز می شود و در دیگری به طبقه بالا. سردر زیبای مسجد که نمایی از گنبد و ایوان را به نمایش می گذارد، چشم هر بیننده ای را مجذوب خود می کند. کاشی های سفالی دو طرف در و کتیبه های سر در مسجد و ظرافت به کار رفته در ساخت آن بسیار قابل توجه است.

آتشکده هارپاک

در دهستان هورد و در شرق روستای ابیانه کاشان زیارتگاهی وجود دارد که متعلق به امامزاده عیسی و یحیی است. این بقعه شریف از جمله بناهای دیگر روستا; مانند یک جواهر می درخشد، تقریباً 2000 سال قدمت دارد. با ورود به این حرم با حوض زیبایی روبرو می شوید که دو مسافرخانه و چندین رستوران آن را احاطه کرده اند. صحن و حرم که به صورت چهار گوش ساخته شده اند دارای دو گلدسته کاشی کاری شده اند. وجود شبستان ها نیز از دیگر جاذبه های این حرم است.

آب انبار ناره ابیانه

یکی از ویژگی های مناطق گرمسیری مانند روستای ابیانه کاشان وجود آب انبارهایی است که برای ذخیره آب در فصل تابستان ساخته شده اند. آب انبار ناره یکی از آب انبارهای این روستا است که در زمان صفویه ساخته شده است. تانک ناره از قسمت های مختلفی از جمله سر، پاشیر و تانک تشکیل شده است. سر این مخزن با آجر و کاشی های زیبا آراسته شده است. جالب اینجاست که این مخازن آب از فن های بزرگی برای خنک نگه داشتن و خنک نگه داشتن آب استفاده می کردند که هوای داخل چشمه را به گردش در می آورد.

قلعه یاسمون در ابیانه

دیدنی های روستای ابیانه کاشان به موارد ذکر شده محدود نمی شود. این منطقه توریستی در طول سالیان متمادی بسیاری از سنت ها و فرهنگ های قدیمی خود را حفظ کرده است. اگر به ابیانه نرفته اید پیشنهاد می کنیم در اولین فرصت به این روستای باصفا بروید و شاهد شکوه معماری دوران صفوی باشید. آشنایی با آداب و رسوم و پوشش محلی مردم این دیار تجربه ای جدید و دلچسب را برای شما رقم خواهد زد.مجله ازدواج

از دیگر آثار تاریخی کاشان می توان به آتشکده هارپاک اشاره کرد که مربوط به دوره هخامنشیان است. این آتشکده از قسمت های مختلفی مانند آتشدان، گنبد و چند قسمت دیگر تشکیل شده است. در ساخت این بنای تاریخی که به شکل میدانی زیبا و با استفاده از سنگ های تراشیده ساخته شده است، از دقت و ظرافت استفاده شده است. این آتشکده را می توان نمونه ای برجسته از معابد زرتشتیان بر فراز کوهی دانست. متأسفانه از ساختمان اولیه این آتشکده تنها اتاق های کوچکی باقی مانده است.

زیارتگاه شاهزاده یحیی و شاهزاده عیسی

یکی از قسمت های جذاب هر سفر، خرید سوغاتی برای افرادی است که با ما نبودند. خرید سوغاتی شما را خوشحال می کند و شادی بیشتری به شما می بخشد. روستای ابیانه کاشان نیز مانند سایر تفرجگاه ها دارای خاطرات گرانبهایی است که لذت سفر را دوچندان می کند. یکی از سوغاتی های ابیانه که بسیار مورد توجه گردشگران است، لواشک است. علاوه بر لبنیات، آجیل، انواع زیور آلات و صنایع دستی سنتی، سوغاتی های دیگری نیز در این روستا وجود دارد که طرفداران خاص خود را دارد.

راه های دسترسی به روستای ابیانه

در 40 کیلومتری شمال غربی نطنز و 70 کیلومتری کاشان با روستای خوش آب و هوای ابیانه روبرو می شوید که زمانی اقامتگاه تابستانی شاهان صفوی بوده است. معماری تحسین برانگیز این روستای تاریخی که الهام گرفته از سبک سلطنت شاه عباس است، چشم همه بینندگان را به خود جلب می کند. خانه‌های این روستا به صورت پلکانی، روی سطحی شیب‌دار و برخی به شکل مارپیچ ساخته شده‌اند.

جاذبه های گردشگری روستای ابیانه

آشنایی با روستای ابیانه کاشان

از بناهای جالب و دیدنی کاشان می توان به حمام های باستانی اشاره کرد که نمونه هایی از آن را در روستای ابیانه کاشان می توان یافت. در این ساختمان ها؛ علاوه بر ویژگی های معماری، از هنرهایی مانند گچ بری، مقرنسکاری و نقاشی استفاده می شد. حمام با سقف های گنبدی پوشیده شده و در میان آنها طاق های برجسته ای به عنوان منبع نور تعبیه شده است. جالب است بدانید که برای گرم کردن آب حمام از گیاهان استفاده می کردند. یکی از معروف ترین حمام های روستای ابیانه کاشان، حمام فین است که به دستور شاه اسماعیل صفوی در سال 909 ساخته شده است. محمدتقی خان امیرکبیر. اگر قصد سفر به این شهر را دارید، هتل امیرکبیر کاشانگزینه بسیار مناسبی برای اقامت شما در این شهر قدیمی تاریخی است.

سوغاتی از روستای ابیانه

کاشان یکی از شهرهای کویری ایران است که دارای فرهنگ غنی و گذشته تاریخی پرافتخار است و آثار و آثار باستانی بسیاری را در خود جای داده است. هر یک از مکان های تاریخی باشکوه کاشان جایگاه ویژه ای در گذشته این سرزمین دارد. روستای ابیانه یکی از نقاط معروف گردشگری کاشان است که به دلیل قرار گرفتن در بهترین موقعیت جغرافیایی همچون نگینی در دل این دیار کهن می درخشد. در این مطلب به معرفی روستای ابیانه و دیدنی های آن می پردازیم. با رزرو هتل در کاشانمی توانید از این روستای تاریخی دیدن کنید که گنجینه ای از معماری باشکوه دوران صفویه است.

تاریخچه روستای ابیانه

از آنجایی که روستای ابیانه کاشان در دامنه کوه های کرکس قرار دارد، در قرون گذشته دسترسی به آن دشوار بوده است. در حال حاضر این جاده آسفالت شده و مورد توجه گردشگران زیادی قرار گرفته است. برای رسیدن به این روستا کافی است از جاده نطنز که نزدیک ترین جاده به کاشان است بروید. پس از طی 50 کیلومتر از این جاده، حدود 20 کیلومتر به سمت راست بروید. از بزرگراه کاشان به اصفهان عبور کنید، سپس از اولین خروجی سمت راست خارج شده و به سمت روستای زیبای ابیانه ادامه دهید.

نتیجه

آب انبار ناره ابیانه

روستای ابیانه کاشان یکی از زیباترین مناطق گردشگری اطراف نطنز است که دسترسی خوبی به آبشارها، چشمه ها و اماکن تاریخی مانند مساجد و آتشکده ها دارد. بهترین زمان برای بازدید از این مکان اوایل بهار است که اکثر گردشگران برای تفریح ​​به این روستا می آیند. با ما همراه باشید تا تعدادی از مکان های دیدنی روستای ابیانه را معرفی کنیم.

مسجد حاجتگاه

مسجد پرزله

از آثار تاریخی کاشان می توان به مساجد باشکوه و باشکوهی اشاره کرد که شامل گنبدها، صحن ها، ایوان ها، نمازخانه های تابستانی و زمستانی، محراب ها، آب انبارها و آب انبارها می شود. یکی از قدیمی ترین مساجد، مسجد حاجتگاه است که در روستای ابیانه کاشان قرار دارد. این بنای باشکوه دارای مناره باشکوهی است که از دوران سلجوقیان به جا مانده است. در این مسجد باستانی از هنرهایی مانند سنگ تراشی، کتیبه و مقرنس کاری استفاده می شده است. علاوه بر همه اینها، پنجره های هلالی و مشبک، جذابیت این مسجد را دو چندان کرده است.

مسجد پرزله